8 czerwiec 2019

30 lat Towarzystwa Polsko-Niemieckiego

fot. www.torun.pl / Adam Zakrzewski
7 czerwca to data szczególna w dziejach toruńskich sąsiedzkich kontaktów zza zachodniej granicy. 30-lecie swojej działalności obchodziło bowiem Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Toruniu.
REKLAMA

W wydarzeniu  w Dworze Artusa uczestniczyli m.in. przedstawiciele naszego miasta partnerskiego Getyngi, na czele z jej Nadburmistrzem Rolfem-Georgiem Höhlerem, Friedem Nielsenem – kierownikiem Wydziału Kultury Ambasady Niemiec w Polsce, Harmem Adamem – prezesem Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Getyndze oraz profesorem Leszkiem Żylińskim – założyciel Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Toruniu.

W części artystycznej goście obejrzeli występ zespołu Slavic Voices, w składzie Zuzanna Szary – sopran, Michał Hajduczenia – baryton oraz Robert Matusiak – fortepian.

30 lat Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Toruniu oznacza 30 lat nieprzerwanej jego działalności na płaszczyźnie lokalnej, ale także tej wykraczającej poza nasz region w całej Polsce i Europie – rozpoczęła dr Aleksandra Burdziej, Prezes Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Toruniu - To 30 lat splotu ścieżek ludzi, którzy zaangażowali się w budowanie dobrej relacji z naszymi sąsiadami. Współpraca na płaszczyźnie lokalnej jest jedną z tych najistotniejszych. Buduje przyjaźnie, zaufanie, kontakty, wzajemny szacunek i zrozumienie. To przekłada się z kolei na wielką politykę i umacnianie wartości europejskich - podkreśliła.

Towarzystwo zostało założone w burzliwym okresie przełomu dziesięcioleci, w okresie 1989-90. Wtedy właśnie, za sprawą dzisiejszego już profesora wydziału germanistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Leszka Żylińskiego, powstało bliźniaczo podobne stowarzyszenie na ziemiach polskich. Dekadę wcześniej w Niemczech działało podobne Towarzystwo, zajmujące się relacjami niemiecko-polskimi. Dzieło profesora, jak również wszystkich zaangażowanych wówczas osób, jest kontynuowane po dziś dzień przez młode pokolenie, którego uosobieniem jest właśnie Aleksandra Burdziej. Tego wieczoru zebrała od przyjezdnych liczne nagrody i laury uznania za wkład w rozwój Towarzystwa.

W trakcie jubileuszu nie zabrakło również słów naszego gospodarza, Michała Zaleskiego, które z listu gratulacyjnego uroczyście odczytał zastępca prezydenta Torunia, Andrzej Rakowicz - Na państwa działalność w Toruniu patrzymy z niezwykłym szacunkiem. Skłania do tego dziedzictwo historyczne naszego miasta, a także wyzwanie współczesności, związane z potrzebą powojennego pojednania polsko-niemieckiego, jak i niezwykle udane partnerstwo Torunia i Getyngi. Współtworzycie Państwo prawdziwą przestrzeń przychylności i zainteresowania wśród Polaków. Te zachowania mają charakter ponadpokoleniowy. Życzę udanych uroczystości i pomyślnego rozwoju Towarzystwa w kolejnych latach - napisał prezydent Michał Zaleski.

W 2018 r. roku Toruń obchodził okrągłą, 40-letnią współpracę partnerską z miastem Getynga. W oczach naszych partnerów jest to współpraca wzorowa, która zwiastuje pomyślną i wieloletnią kontynuację przyjaznych stosunków.

Ten szczególny jubileusz nieprzypadkowo zbiega się w innym 30-leciem, które wspominamy w swojej najnowszej historii. Wybory czerwcowe z 1989 roku dały początek przemianom społecznym, politycznym i gospodarczym, otworzyły także nowe szanse na współprace z naszymi sąsiadami. Relacje wolne od ideologii, niesłużące wielkiej polityce i propagandzie władzy, opierające się na żywych kontaktach miedzy ludźmi, co służyło przełamaniu tego co trudne, a nawet bolesne – powiedział Przewodniczący Rady Miasta, Marcin Czyżniewski. - Nasze partnerstwo z Getyngą jest nie tylko długie, ale także bardzo efektywne. Jest to wzór współpracy dla naszych relacji z innymi miastami. Wielka w tym zasługa Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Toruniu, które od 30 lat wspiera współprace w wielu obszarach, opartych na dialogu, kontaktach międzyludzkich i głębokim przekazie.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia było spotkanie autorskie i pogadanka Guntera Hofmanna z Adamem Krzemińskim, na temat książki pt. „Polacy i Niemcy. Droga do europejskiej rewolucji roku 1989/90”. Pozycja ta opowiada o wspomnieniach i postrzeganiu swoich czynów z perspektywy czasu przez najważniejsze osobistości odpowiedzialne za przemiany w Europie środkowo-wschodniej. Występują tam wypowiedzi ważnych decydentów tamtych czasów z ziem zachodnich Niemiec, ale także z naszych własnych, a wśród nich gen. Wojciech Jaruzelski, Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek, Mieczysław Rakowski czy Adam Michnik.

Fot. Adam Zakrzewski

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Toruń
10.5°C
wschód słońca: 05:27
zachód słońca: 18:13
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2024-03-28 19:00
miejsce
OD NOWA - Nowa sala...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-02 10:00
miejsce
Krzywa Wieża, Toruń, Pod Krzywą...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-03 10:00
miejsce
Krzywa Wieża, Toruń, Pod Krzywą...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-03 19:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany