Zmiana wystaw i nowy pokaz on-line

fot. nadesłane
W najbliższym czasie w Wozowni dużo nowości! Będzie też trochę podsumowań... A zaczynamy już dziś.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
681
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Na kanale YouTube Galerii Sztuki Wozownia można już oglądać pokaz wideoprojektu "Deficyty" Doroty Chilińskiej. Artystka, a zarazem prowadząca Pracownię Multimediów w Katedrze Plastyki Intermedialnej UMK, realizuje w nim serię minimalistycznych performansów, wykonywanych do kamery, „jeden na jeden”. Proste w formie groteskowe sytuacje, podane lekko i zabawnie, odnoszą się do stanu psychiki współczesnego człowieka i sposobu jego funkcjonowania w społeczeństwie. Artystka pokazuje zachowania nacechowane różnymi stanami emocjonalnymi, o różnym natężeniu i nasyceniu, są to tzw. małe grzeszki, namiętności, ukryte pragnienia, zachowania kompulsywne, manie, nawyki, nałogi. „Deficyty” to projekt w procesie, prezentowany w Wozowni od marca 2019 roku. Wspólnie z artystką chcemy przypomnieć filmy "Głód uwagi", "Niewolnik bliskości" i "Naturopatka" w przestrzeni internetowej, a także zaprezentować nowy, pt. „Zostań w domu”, odnoszący się bezpośrednio do przymusowej kwarantanny, związanej z pandemią koronawirusa. Premiera nowego filmu nastąpi 23.06.2020 (wtorek) o godzinie 12.00 na kanale YouTube Wozowni.

W przestrzeni internetowej do niedzieli, 21.06 prezentowana będzie Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego, organizowana przez Katedrę Rysunku UMK i Wozownię – w tym roku odbywająca się pod hasłem #RYSOWAĆ. W najbliższą niedzielę, w samo południe, na facebookowym profilu Wozowni odbędzie się wirtualny finisaż, w czasie którego podsumowana zostania ta wyjątkowa – bo odbywającą się wyłącznie on-line – edycja wystawy. Dowiemy się wówczas również, jakich artystów i artystki w tym roku wyróżniono, przyznając im m.in. nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia czy Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK czy nagrodę specjalną Galerii Sztuki Wozownia w postaci organizacji indywidualnej wystawy w 2021 roku.

Tytuł i hasło przewodnie tegorocznej wystawy – #RYSOWAĆ – kierowało uwagę na różne przejawy rysunku, które możemy znaleźć w przestrzeniach wirtualnych. Pracę organizacyjne nad wystawą zakłóciła sytuacja wyjątkowa – epidemia koronawirusa, która pociągnęła za sobą różnego rodzaju obostrzenia, wpływające również na pracę instytucji kultury. Ekspozycja, która miała odbywać się fizycznie w salach Galerii Sztuki Wozownia, przeniesiona została całkowicie do przestrzeni Internetu. Te nowe okoliczności sprawiły, że hasło #RYSOWAĆ nabrało zupełnie nowych znaczeń i kontekstów…

Do niedzieli, 21.06, w siedzibie Wozowni na rogu Rabiańskiej i Ducha św. oglądać można wystawę Ewy Bloom Kwiatkowskiej "Auto da fe". Prezentuje ona najważniejsze realizacje artystki z ostatnich lat i jest podsumowaniem aktualnego etapu jej działalności: etapu, który został zapoczątkowany wystawą indywidualną w Galerii Sztuki Wozownia w 2010 roku („Księga kronik. Idee i maski”). Po dziesięciu latach artystka powraca do toruńskiej galerii i dokonuje twórczego przeglądu dekady własnej pracy, przygląda się własnym realizacjom, na nowo je interpretuje, próbuje także nowych możliwości, wytycza nowe drogi działania. Dawniejsze i nowsze dzieła pokazuje w takich aranżacjach, by poprzez sposób prezentacji, miejsce usytuowania czy sąsiedztwo zyskiwały one kolejne interpretacje. Do gotowych realizacji dodaje nowe warstwy znaczeń. Nowe prace znajdują swoje miejsce w wytyczonej linii zainteresowań Ewy Bloom Kwiatkowskiej. Dołączają do opowieści, bo to ona jest tutaj czymś, co spaja ze sobą poszczególne dzieła. Narracji nie należy tutaj rozumieć linearnie. Znane są tylko węzłowe jej punkty – np. spalenie własnych rzeźb, zaginięcie, oraz pewne postaci, jak figura protagonistki – kobiety o zamazanej tożsamości, a także pewne problemy, będące tak stanami ducha, jak i uniwersalnymi problemami ludzkości w jej dzisiejszym stadium rozwoju – np. pytania o bycie artystką.

Po kilku dniach przerwy, poświęconych na zmianę ekspozycji, gmach Wozowni zajmie Ryszard Górecki ze swoją wystawą "System", dostępną dla zwiedzających od piątku 26.06 od godz. 12.00. „System” to kolejna z serii odbywających się w ostatnich miesiącach w Polsce wystaw artysty, na co dzień osiadłego w Berlinie. Jak opisać jego twórczość? Ewa Gorządek w tekście do katalogu wystawy pisze: „Artysta działa w dużym stopniu podobnie jak wynalazca lub odkrywca – wszyscy trzej poszukują nowych związków między człowiekiem a jego światem. Jest to szczególnie fascynujące zajęcie, gdy świat na naszych oczach gwałtownie się zmienia, transformuje, a rozwój technologiczny, naukowy i ekonomiczny powodują głębokie zmiany jakościowe w mentalności człowieka i funkcjonowaniu całych społeczeństw. Ryszard Górecki jest bacznym obserwatorem i szczególnego rodzaju «analitykiem» współczesnego życia społecznego. Z uwagą śledzi zmiany oraz towarzyszące temu problemy i nie chcąc być wobec nich obojętnym, wskazuje je w swojej sztuce. Jego podstawowe medium to malarstwo, chociaż najważniejsza jest, co sam podkreśla, idea obrazu. Za pomocą obrazu wizualizuje problem, który stanowi bodziec do powstania pracy. W jego przypadku obrazy, czyli medium, przypominają estetyką media – szczególny produkt kulturowy o komercyjnym i politycznym zastosowaniu. Media w epoce postindustrialnej, w społeczeństwie informacyjnym, zostały zawłaszczone przez reklamy i marketingową perswazję, które to komunikaty posługują się specyficznym językiem przekazu. Jest to język zwięzły, schematyczny, maksymalnie uproszczony w celu jednoznacznego zasygnalizowania przekazywanej informacji”.

Wystawę Ryszarda Góreckiego zwiedzać będzie można do 16.08.


Godziny otwarcia galerii:
  • WTORKI: 13.00–18.00
  • ŚRODY–NIEDZIELE: 12.00–17.00
  • W poniedziałki galeria nieczynna.

Zasady zwiedzania w reżimie sanitarnym: http://wozownia.pl/powrot-i-nowe-zasady-zwiedzania/
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
681
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-09-11 19:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-12 17:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-13 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-19 16:30
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany