20 lat chóru Astrolabium

fot. www.torun.pl / Adam Zakrzewski
20-lecie działalności świętował 30 listopada 2019 r. toruński chór Astrolabium. Jubileuszowy koncert odbył się w Dworze Artusa. 
REKLAMA

Regionalne, krajowe i międzynarodowe projekty oraz sukcesy to tylko niektóre z bardzo wielu zaszczytów, którymi pochwalić się może duma naszego miasta, całego województwa, a także kraju. W takich właśnie słowach odnoszono się bowiem do chóralnego jubilata, który obchodzi swoje 20. urodziny.

Chór swoją działalność rozpoczął w październiku 1999 roku i już wtedy zaczynał zaskarbiać sobie sympatię słuchaczy i miłośników harmonijnego śpiewu. Początkowo skromna formacja, z czasem zaczęła regularnie poszerzać wachlarz głosów oraz sukcesów. Dziś, po dwóch dekadach działalności, chór Astrolabium jest jedną z najjaśniejszych pereł artystycznych na mapie Torunia. 40-osobowy skład zasilają głównie pasjonaci śpiewu, pełniący w codziennym życiu zupełnie odmienne od muzyki funkcje zawodowe. Niezwykłe zaangażowanie członków i osób kierujących projektem przekuto w pasmo kontaktów i owocnej współpracy na gruncie krajowym i międzynarodowym.

Toruński chór w swoim dotychczasowym dorobku zdołał umieścić 3 pozycje w swojej dyskografii, z czego jedna – Astrolabium Sings Bembinow – została nominowana do prestiżowej nagrody w konkursie Fryderyki 2014. Gablotę sław współpracujących z chórem zasiliły takie nazwiska, jak: Miłosz Bembinow, Sebastian Karpiel Bułecka, Kai Baumann, Massimiliano Caldi, Paul McCreeh, Martin Palmeri, Mario Stefano Pietrodarchi czy Krzesimir Dębski.

- W imieniu władz województwa chciałbym złożyć Wam najszczersze życzenia i pogratulować tego wspaniałego jubileuszu, abyście nadal mogli rozsławiać dobre imię naszego miasta i regionu - powiedział Andrzej Mazur, dyrektor kancelarii sejmiku województwa Kujawsko-Pomorskiego. - W jednym z wywiadów pani dyrygent Kinga Litowska powiedziała, że śpiewanie chóralne jest jak terapia grupowa. Uwalnia emocje. Swoim śpiewem dajecie szansę uczestnictwa w terapii także nam, słuchaczom. Sprawiacie, że mamy okazję posłuchać pięknej muzyki. Dzięki temu wiara w polepszenie otaczającego świata staje się jeszcze silniejsza.

W koncercie jubileuszowym zabrzmiały: Five Hebrew Love Songs Erica Whitacrea, Song Of The Universal autorstwa Oli Gjeilo czy Misa A Buenos Aires MISATANGO Martina Palmeriego. Oprócz toruńskich chórzystów i Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis na scenie pojawili się także uznani wykonawcy: Ingrida Gapova (sopran), Mariu Stefano Pietrodarchi (bandoneon), Aleksandra Soboń-Wakarecy (fortepian) oraz Natalia Kujawska (skrzypce). Wszystkimi elementami wielkiego przedstawienia dyrygowała Kinga Litowska, kierująca chórem Astrolabium od początku istnienia zespołu.

Tego dnia muzyczni jubilaci zostali nagrodzeni nie tylko pełną frekwencją na sali, ale także stojącymi brawami i owacjami, płynącymi od miłośników muzyki.

Fot. Adam Zakrzewski

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-09-19 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-24 15:00
miejsce
KLUB OD NOWA, Toruń, ul. Gagarina 37a
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-26 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-01 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany