23 maj 2023

Po użyciu koparki nie będziemy wiedzieć, jakie i jak cenne źródła straciliśmy

zdjęcie: Po użyciu koparki nie będziemy wiedzieć, jakie i jak cenne źródła straciliśmy / fot. PAP
fot. PAP
Prof. Jacek Wierzbicki z UAM w Poznaniu w sposób krytyczny odniósł się do programu badań archeologicznych na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu. W ocenie archeologa zdjęcie górnych warstw nad kompleksem św. Ducha przy pomocy koparki spowoduje, że nawet nie będziemy wiedzieć, jakie i jak cenne źródła straciliśmy - ocenił.
REKLAMA

Kościół w kompleksie św. Ducha był bez wątpienia jednym z najstarszych, jeżeli nie najstarszym w Toruniu. Eksperci spodziewają się na tym terenie także średniowiecznego cmentarza.

Przetarg na przeprowadzenie badań archeologicznych w odkrytym kompleksie św. Ducha wygrała Pracownia Archeologiczna Alagierscy z Chodzieży, która zaproponowała za wykonanie tego zadania ok. 188 tys. zł. Była to najtańsza oferta. Nie wybrano oferty konsorcjum Muzeum Okręgowego w Toruniu i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, która opiewała na kwotę 876 tys. zł.

Z opinii Narodowego Instytutu Dziedzictwa, o którą zwrócił się wojewódzki konserwator zabytków Sambor Gawiński, wynika, że zaproponowany program badań wymaga szeregu zmian i uzupełnień. Program wrócił więc do inwestora celem uzupełnień. Został on już poprawiony, ale zarówno WUOZ, jak i toruński magistrat nie udostępnili jeszcze — mimo kilku próśb — nowej wersji dla PAP. Nie jest więc znany zakres uwzględnienie uwag NID i uszczegółowienie oraz zmiany szeregu zapisów, o które prosiła ta instytucja.

PAP poprosiła odniesienie się do ekspertyzy NID-u prof. Jacka Wierzbickiego z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. To on stoi na czele komisji powołanej przez Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich ds. wyjaśnienia nieprawidłowości przy ratowniczych badaniach archeologicznych prowadzonych na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu. Komisja cały czas bada całość modernizacji toruńskiego nabrzeża, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO toruńskiego Starego Miasta.

Prof. Wierzbicki zaznaczył, że komisja nie chce wypowiadać się w każdej szczegółowej kwestii z osobna, a w szczególności przed zakończeniem prac. Wyraził jednak swoją prywatną opinię ws. tego, co Narodowy Instytut Dziedzictwa wskazał do poprawy w programie badań.

"Moim zdaniem w opinii NID o programie badań autorstwa Katarzyny Kuczary-Alagierskiej najistotniejszy jest punkt pierwszy wniosków. NID postuluje tam o zmianę sposobu eksploracji z warstwy mechanicznej na naturalną (stratygraficzną) oraz sugeruje usuwanie warstw zalegających nad pozostałościami architektonicznymi pod ścisłą obserwacją archeologiczną i to po uprzednim upewnieniu się co do ich charakteru. Chodzi o sprawdzenie, czy to na pewno są warstwy powstałe współcześnie, czy też powstawały one w sposób naturalny przez blisko cztery wieki, od momentu rozbiórki klasztoru i kościoła. Wyklucza to możliwość użycia na szerszą skalę sprzętu mechanicznego" - wskazał prof. Wierzbicki.

Dodał, że NID podkreśla, iż "pominięcie w badaniach wszystkich nawarstwień określonych przez WKZ jako +przemieszane+ uniemożliwia prawidłowe wnioskowanie i jest poważnym błędem metodologicznym".

"Od siebie jeszcze dodam, że nawet w takich przemieszanych, niehomogenicznych warstwach, znaleźć można wiele zabytków cennych dla poznania przeszłości danego miejsca. Choć nie zalegają one w swoich pierwotnych miejscach, +in situ+, to sama ich obecność może w pewnym stopniu być wykorzystana przy interpretacji sposobów użytkowania tego terenu w przeszłości. Zdejmowanie tych warstw przy pomocy koparki czy spychacza spowoduje, że nawet nie będziemy wiedzieć, jakie i jak cenne źródła straciliśmy" - ocenił archeolog z UAM i SNAP. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Toruń
17.7°C
wschód słońca: 04:56
zachód słońca: 20:27
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2024-05-10 10:00
miejsce
Krzywa Wieża, Toruń, Pod Krzywą...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-10 19:30
miejsce
Kombinat Kultury (dawny Dom Muz),...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-10 20:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-10 20:30
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany