Ulica imienia Kazimierza Osmańskiego
2 września br. Rada Miasta Torunia, na wniosek prezydenta Michała Zaleskiego, podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy "Kazimierza Osmańskiego" ulicy łączącej ul. Bema ze Stadionem Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
Tablica odsłonięta została w sobotę, 27 listopada 2010 r. przed wjazdem na stadion miejski.
W uroczystości odsłonięcia tablicy uczestniczyła rodzina Kazimierza Osmańskiego, prezydent Torunia Michał Zaleski, członkowie Rady Sportu, przedstawiciele instytucji miejskich, przyjaciele i mieszkańcy Torunia chcący uczcić pamięć wybitnego sportowca.
Dokument o nadaniu nazwy ulicy łączącej Stadion Miejski z ulicą Bema odebrał z rąk prezydenta członek rodziny Kazimierza Osmańskiego - Lucjan Dybowski.
Po uroczystości, na stadionie miejskim, odbył się charytatywny mecz piłki nożnej pomiędzy seniorskimi drużynami TKP Elana i KS Pomorzanin.
Pieniądze ze zbiórki przeprowadzonej podczas meczu w całości zostaną przeznaczone dla jednej z rodzin, która ucierpiała w niedawnym pożarze kamienicy przy ul. Poznańskiej.
Data uroczystości ma symboliczne znaczenie. Związana jest bowiem z rocznicą 75-lecia zasłużonego dla Torunia Klubu Sportowego "Pomorzanin" i ponad 85-letnią historią toruńskiego hokeja na lodzie, a zatem z klubem i dyscypliną sportu, których wybitnym przedstawicielem był Kazimierz Osmański.
Kazimierz Osmański (1913-2004) był jednym z najbardziej wszechstronnych sportowców Torunia. Uprawiał hokej na lodzie, piłkę nożną, tenis stołowy (z reprezentacją Polski zajął czwarte miejsce podczas Mistrzostw Świata w Londynie w 1937 r.), lekką atletykę, siatkówkę, koszykówkę i hokej na trawie. Wychowanek Toruńskiego Klubu Sportów Zimowych, potem zawodnik toruńskiego Gryfu i Pomorzanina, z którymi był związany niemal przez całą swoją karierę, także jako trener i działacz sportowy. Wychowawca wielu pokoleń toruńskich sportowców, w czasie okupacji hitlerowskiej był jedną z najważniejszych osób kontynuujących uprawianie hokeja na lodzie, a dzięki jego zapobiegliwości spora część hokejowego wyposażenia przetrwała lata wojny. Po zakończeniu kariery zawodniczej pełnił funkcję trenera reprezentacji Polski w hokeju na lodzie (1955 r.) oraz trenera reprezentacji Polski juniorów w hokeju na lodzie (1948 – 1956). Wieloletni działacz Polskiego i Okręgowego Związku Hokej na Lodzie, współinicjator budowy sztucznego lodowiska w Toruniu.
www.torun.pl