27 październik 2023

Tylko w październiku 70 osób zatruło się czadem, w tym dwie śmiertelnie

zdjęcie: Tylko w październiku 70 osób zatruło się czadem, w tym dwie śmiertelnie / pixabay/6932303
Tylko w październiku strażacy interweniowali już 179 razy w związku z emisją tlenku węgla. W wyniku zatrucia czadem dwie osoby straciły życie, a 68 uległo poważnemu podtruciu - podkreślił rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej brygadier Karol Kierzkowski.
REKLAMA

W sezonie grzewczym rośnie niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla. "Dbanie o regularne przeglądy urządzeń grzewczych oraz instalacji technicznych w domu, a także świadomość zagrożeń związanych z tlenkiem węgla jest kluczowe, aby chronić siebie i swoją rodzinę" - powiedział PAP rzecznik PSP.

"W październiku strażacy interweniowali już 179 razy w związku z emisją tlenku węgla, w tym 130 interwencji miało miejsce w budynkach wielorodzinnych oraz 49 w budynkach jednorodzinnych. Niestety, w wyniku zatrucia czadem dwie osoby straciły życie, a 68 uległo poważnemu podtruciu" - poinformował brygadier Kierzkowski.

Strażak przekazał kilka zasad, którymi należy się kierować, aby uchronić się przed zatruciem czadem. Pierwszą z nich jest instalacja czujnika tlenku węgla.

"Umieść co najmniej jeden czujnik w każdym pomieszczeniu, w którym znajdują się urządzenia grzewcze, takie jak kocioł, piec gazowy, kominek itp. Upewnij się, że czujniki są sprawne i regularnie je testuj" - wyjaśnił bryg. Kierzkowski. Przypomniał, że jeśli czujnik wykrywa obecność tlenku węgla, trzeba niezwłocznie opuścić budynek i wezwać służby ratownicze.

Należy też pamiętać o regularnej konserwacji urządzeń grzewczych. "Zapewnij, że wszystkie urządzenia opalające w twoim domu są regularnie serwisowane przez wykwalifikowanych specjalistów. Sprawdź stan przewodów kominowych i wentylacyjnych, w tym celu warto zaprosić kominiarza" - wskazał strażak.

Ponadto trzeba zadbać o wietrzeniu pomieszczeń. Gdy korzysta się, takich jak piec gazowy, trzeba się też upewnić, że pomieszczenia są odpowiednio wentylowane. "Nigdy nie używaj tych urządzeń w zamkniętych pomieszczeniach bez dostępu do świeżego powietrza, np. zatkane lub niedrożne kratki wentylacyjne" - podkreślił rzecznik PSP.

Bryg. Kierzkowski zaznaczył też, że jeśli ma się garaż połączony wejściem do domu, nie można pozostawiać w nim auta na wolnym biegu. "Spaliny samochodowe mogą prowadzić do emisji toksycznych substancji, w tym tlenku węgla" - zauważył.

Ważną rolę odgrywa również edukacja. "Naucz swoją rodzinę, jak rozpoznać objawy zatrucia tlenkiem węgla, takie jak ból głowy, nudności, osłabienie, zawroty głowy, a także, co robić w przypadku podejrzenia zatrucia" - zaapelował bryg. Kierzkowski.(PAP)

agzi/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Toruń
26.2°C
wschód słońca: 05:13
zachód słońca: 20:12
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2024-05-01 10:00
miejsce
Krzywa Wieża, Toruń, Pod Krzywą...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-02 10:00
miejsce
Krzywa Wieża, Toruń, Pod Krzywą...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-03 10:00
miejsce
Krzywa Wieża, Toruń, Pod Krzywą...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-04 18:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany