Nowoczesna stacja dializ w Toruniu
Światowy standard
Obie stacje dializ do tej pory mieściły się w szpitalnych budynkach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Rydygiera przy ul. Św. Józefa oraz Szpitala Specjalistycznego dla Dzieci i Dorosłych przy ul. Konstytucji 3 Maja. To właśnie na terenie tego drugiego obiektu, w nieużywanych pomieszczeniach szpitalnych, powstała nowoczesna stacja dializ, mogąca pomieścić personel i pacjentów z obu ośrodków. Obydwoma stacjami kieruje firma Fresenius Nephrocare Polska i to ona zainwestowała w nowoczesny obiekt medyczny. Połączenie stacji dializ i powstanie jednego, większego centrum podyktowane były warunkami przetargowymi z postępowania z 2013 roku, na mocy którego obie stacje dołączyły do sieci Centrum Dializ Fresenius.
Na potrzeby stacji dializ zostały gruntownie przebudowane niewykorzystane pomieszczenia szpitalne. Inwestycja trwała od marca bieżącego roku. „Połączyliśmy dwie niewielkie stacje dializ w jedną większą i znacznie nowocześniejszą. Dzięki utworzeniu nowego obiektu możliwe było wprowadzenie nowych rozwiązań technicznych, które znacznie ułatwią prowadzenie zabiegów i działanie ośrodka.” - mówi Maciej Leciejewski, Dyrektor Regionalny Fresenius Nephrocare Polska.
Nowe Centrum Dializ Fresenius mieści się na parterze i pierwszym piętrze budynku szpitalnego i zajmuje powierzchnię 540m2. Na parterze znajdują się dwie sale dializacyjne wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt medyczny firmy Fresenius Medical Care. Łącznie znajduje się tu 16 stanowisk dializacyjnych, pozwalających na leczenie 96 pacjentów za pomocą hemodializy. Sale dializ są klimatyzowane. W nowej stacji zainstalowany jest także system uzdatniania wody i centralny system dystrybucji koncentratu. Ten ostatni to nowość w stosunku do poprzednich lokalizacji. System pozwala na dostarczanie koncentratu dializacyjnego bezpośrednio do urządzenia poprzez instalację umieszczoną pod tynkiem, co usprawnia działanie placówki i zwalnia personel z przenoszenia ciężkich pojemników. W obu salach dializacyjnych umieszczone zostały podwieszane telewizory dla pacjentów, które umilają czas podczas kilkugodzinnego zabiegu.
Na pierwszym piętrze nowego Centrum Dializ Fresenius znajdują się: stacja dializ otrzewnowych i gabinety lekarskie. W nowej stacji dializ są także szatnie dla pacjentów i personelu, łazienki, sanitariaty, zaplecze socjalne, pomieszczenia magazynowe i techniczne.
„Jesteśmy bardzo zadowoleni z nowej lokalizacji stacji dializ. Komfort tego miejsca i nowoczesne rozwiązania technologiczne na pewno wpłyną na dobre samopoczucie pacjentów i ułatwią nam pracę. Po połączeniu dwóch mniejszych i słabiej wyposażonych ośrodków powstała swego rodzaju super-stacja.” - mówi dr Hanna Adamczyk-Kipigroch, nefrolog i dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Toruniu.
Nowy obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – są tu poręcze dla niepełnosprawnych pacjentów, a wejście do budynku pozwala na swobodny wjazd wózków inwalidzkich. Na pierwsze piętro można dojechać windą. Pacjenci i personel mogą być też zadowoleni z nowoczesnego i miłego dla oka wystroju: przestronnych pomieszczeń, nowych mebli czy infrastruktury sanitarnej. Ten wysoki standard wyposażenia można spotkać we wszystkich obiektach Centrum Dializ Fresenius w Polsce.
Wciąż najwyższa jakość zabiegów
Organizacja udzielania świadczeń pozostanie dla pacjentów z Torunia i okolic bez zmian. Stacja dializ, tak jak w poprzednich lokalizacjach, będzie organizować dla pacjentów transport na zabieg i powrotny, do domu. Nie zmieni się także technika leczenia. Nadal będą wykonywane dializy wysokoprzepływowe z użyciem jednorazowych filtrów dializacyjnych – czyli takie, które pozwalają na zapewnienie lepszych wyników medycznych niż w przypadku tradycyjnej hemodializy. Wysoka jakość, bezpieczeństwo i terapia nic nie kosztują pacjentów. Centrum Dializ Fresenius w Toruniu, podobnie jak wszystkie ośrodki Fresenius Nephrocare w Polsce, działa wyłącznie na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Leczenie odbywa się w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Fresenius Medical Care to największy światowy dostawca produktów i usług dla pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek. Na rynku działa od ponad 40 lat, dysponując siecią ponad 3,2 tys. placówek w 100 krajach. Zatrudnia 75 tys. pracowników, obejmując opieką ponad 270 tys. pacjentów. Fresenius inwestuje w badania i rozwój, aby zapewnić pacjentom najwyższe standardy opieki medycznej, najnowocześniejsze technologie i coraz doskonalsze metody lecznicze. Co druga sprzedawana na świecie sztuczna nerka została wyprodukowana właśnie pod marką Fresenius.
W Polsce Fresenius Medical Care Polska S.A. jest obecny od prawie 30 lat. Produkty firmy do hemodializy i dializy otrzewnowej wykorzystywane są w większości stacji dializ na terenie całej Polski, zarówno w ośrodkach publicznych, jak i niepublicznych. Obecnie Fresenius Medical Care świadczy usługi dializacyjne poprzez spółkę Fresenius Nephrocare Polska, która tworzy największą w Polsce sieć usług dializacyjnych. Centrum Dializ Fresenius posiada prowadzi 72 stacje dializ, obejmujące opieką ponad 5,6 tys. pacjentów. W naszym kraju zatrudnia prawie 2 tys. pracowników. Wszystkie zabiegi wykonuje na podstawie kontraktu z NFZ. W Toruniu firma prowadzi 2 ośrodki: przy ul. Konstytucji 3 Maja oraz przy ul. Batorego.
Dializa jest zabiegiem umożliwiającym oczyszczenie krwi z toksycznych produktów przemiany materii, usunięcie nadmiaru wody z organizmu i wyrównanie zaburzeń jonowych krwi w sposób zbliżony do tego, w jaki czyni to nerka. W nefrologii stosuje się zabiegi dializacyjne u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, którzy nie kwalifikują się do zabiegu przeszczepienia nerki, bądź oczekują na ten zabieg. Jest to zabieg podtrzymujący przy życiu.
Hemodializa jest to dializa pozaustrojowa. Polega na stworzeniu stałego dostępu naczyniowego, dzięki czemu można pobierać strumień krwi do dializatora, w którym krew jest oczyszczana (przy pomocy specjalnego płynu dializacyjnego). Po jednej stronie błony dializatora przepływa krew, a po drugiej - płyn dializacyjny. Na zasadzie dyfuzji zbędnie produkty przemiany materii przedostają się przez błonę półprzepuszczalną z krwi do płynu dializacyjnego. Oczyszczona krew wraca do pacjenta.
Dializowany chory musi wykonywać zabieg w stacji dializ 3 razy w tygodniu. Każda wizyta trwa kilka godzin.
Dializa otrzewnowa jest to dializa wewnątrzustrojowa. Błona otrzewnowa wykorzystana jest jako półprzepuszczalna błona dializacyjna. Do jamy brzusznej wprowadzany jest płyn dializacyjny. Płyn wprowadza się poprzez specjalistyczny cewnik umieszczany na stałe w jamie brzusznej pacjenta. Zabiegi wykonywane są samodzielnie przez pacjenta w domu, po przejściu odpowiedniego szkolenia. Pacjent do ośrodka dializ udaje się tylko na kontrolę.
W Polsce obecnie działa około 260 stacji dializ, w których dializowanych jest prawie 20.000 pacjentów. Liczba chorych z przewlekłą niewydolnością nerek wzrasta w tempie kilku proc. rocznie.