Nauka i sztuka na festiwalu
W pierwszej imprezie tegorocznego Festiwalu oprócz emerytowanego dyrektora Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej, prof. Jerzego Kłoczowskiego oraz prof. Janusza Tazbira, członka rzeczywistego PAN, weźmie udział prof. Andrzej Szahaj, dziekan Wydziału Humanistycznego UMK. Inaugurację poprowadzi dr hab. Marcin Czyżniewski z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK, rzecznik prasowy UMK. Paneliści podejmą próbę dyskusji nie tylko na temat przeszłości naszego kontynentu, fundamentów jego kultury i cywilizacji oraz miejsca Polski w dziejach, ale także problemów współczesnej Europy i jej perspektyw na przyszłość. Początek o godz. 18:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa
przy Rynku Staromiejskim 6 w Toruniu. Wstęp jest wolny.
Program 14. Festiwalu (25-29 kwietnia) jest bardzo bogaty i różnorodny. Znalazło się
w nim ponad 160 imprez: pokazów, warsztatów, wykładów, spotkań i gier miejskich. Tematem wiodącym będzie człowiek współczesny, ale w związku z przypadającą na dzień
1 maja 2014 r. dziesiątą rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej podczas Festiwalu nie zabraknie również imprez poświęconych naszemu kontynentowi.
Wstęp na wszystkie imprezy jest tradycyjnie bezpłatny, ale na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy (u prowadzących imprezy), z kolei inne wymagają uzyskania specjalnej wejściówki (1 osoba może otrzymać maksymalnie po 2 wejściówki na 2 wydarzenia festiwalowe). W tym roku zapisy na imprezy ruszą 15 kwietnia, natomiast wejściówki będą rozdawane w środę 23 kwietnia w Centrum Kultury Dwór Artusa (od godz. 16:00).
Toruński Festiwal Nauki i Sztuki jest organizowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu.