Międzynarodowy kurs obserwatorów ognia w CSWOT
Kurs obserwatorów ognia przygotowany na potrzeby żołnierzy krajów nadbałtyckich jest kolejnym elementem współpracy międzynarodowej realizowanej przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Kluczowym elementem dotychczasowego partnerstwa z wojskami sojuszniczymi była podpisana pod koniec lipca br. umowa o współpracy z 129 Regional Training Institute ze Springfield Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Zakłada ona dalszy rozwój dotychczas realizowanych szkoleń operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN, snajperów oraz ratowników pola walki, a także utworzenie nowych kursów kierowanych dla obserwatorów ognia, logistyków, specjalistów OPBMR oraz szkoleń z zakresu procesu dowodzenia.Współpraca międzynarodowa jest nieodłącznym elementem działalności naszego Centrum. To właśnie dzięki takim kursom mamy możliwość wzbogacić wiedzę naszych sojuszników jednocześnie podnosząc nasze bezpieczeństwo. Nie możemy zapominać o doświadczeniach i wiedzy, które w czasie takich szkoleń zdobywają także nasi żołnierze –powiedział płk dr Przemysław Żukowski komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.
W czasie realizowanego kursu obserwatorów ognia, żołnierze krajów nadbałtyckich uczyli się prawidłowo realizować procedurę „Call For Fire”, (procedura wezwania ognia artyleryjskiego planowanego lub z pola walki), a także przechodzili szkolenie z zakresu topografii, nawiązywania łączności, obserwacji, rozpoznania wojsk armii obcych oraz posługiwania się systemami wspomagającymi zarządzanie polem walki. Kulminacyjnymi momentami szkolenia była możliwość praktycznego sprawdzenia zdobytych umiejętności przy współpracy z wojskami operacyjnymi (w tym z Taktycznym Zespołem Kontroli Obszaru Powietrznego z Inowrocławia) w zakresie naprowadzania lotnictwa jak i ognia moździerzy.Jestem pod wrażeniem doświadczenia jakie mogę zdobyć podczas tego szkolenia. Mamy nie tylko możliwość nabrania nowych umiejętności, ale to także okazja do międzynarodowej wymiany doświadczeń. Szczególnie ciekawym elementem szkolenia był dla mnie dzień podczas którego sprawdzaliśmy nasze umiejętności w terenie. Po powrocie do mojej ojczyzny będą mógł nabytą tu wiedzę przekazywać następnym żołnierzom – podsumował uczestnik kursu z Litwy.
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. Trzaska w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.Szkolenie przygotowane zostało wzorowo i profesjonalnie oraz dało mi możliwość zdobycia ogromnego doświadczenia. Instruktorzy prowadzący kurs posiadają olbrzymi zasób wiedzy, którą dzielą się w sposób przystępny, a grupa pomimo różnic językowych doskonale się zintegrowała – podsumował uczestnik kursu z Estonii.