Będą ratownicze badania archeologiczne w północnej części kompleksu św. Ducha (krótka)
Wczoraj koparka natknęła się najprawdopodobniej na średniowieczny bruk, który prowadził do kościoła św. Ducha.
"Wczoraj odkryliśmy mierzwę średniowieczną. Pod nią są ślady bruku — prawdopodobnie drogi prowadzącej do kościoła św. Ducha. W związku z tym odkryciem i planowanym jeszcze jednym wkopem pod kolejną komorę ściekową, której lokalizacja prawdopodobnie pokrywa się z murami prezbiterium kościoła św. Ducha, bo tak wynika z przekazów, które mamy do dyspozycji, wstrzymujemy prace na obszarze od Bramy Klasztornej do obecnie prowadzonych wykopalisk archeologicznych, a na wschód do wschodniej ściany Koszar Racławickich" - powiedział PAP konserwator Gawiński.
Dodał, że ten teren na mocy jego decyzji będzie poddany ratowniczym badaniom archeologicznym. Wyłonienie wykonawcy badań jest w gestii inwestora, czyli Miasta Toruń, które prowadzi modernizację Bulwaru Filadelfijskiego.
"Zamierzam niezwłocznie porozmawiać z inwestorem" - zapowiedział Gawiński. Zakreślony obszar dodatkowych badań jest większy od obszaru, prowadzonych obecnie przez firmę archeologiczną państwa Alagierskich badań w południowej części kompleksu św. Ducha i na terenie bliżej Wisły.
Decyzja WKZ jest zbieżna z apelami, które od wielu dni artykułują toruńscy społecznicy i część środowiska akademickiego. Chcą oni rzetelnych badań na terenie kompleksu św. Ducha, a później utworzenia tam Parku Kulturowego.(PAP)
autor: Tomasz Więcławski
twi/ maak/