Alan Parker w Toruniu
Wystawa jest imprezą towarzyszącą trwającego w Bydgoszczy Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage. Podczas wernisażu zarówno reżyser, jak i operator chwalili niezwykłą urodę naszego miasta. Alanowi Parkerowi szczególnie spodobały się wnętrza Dworu Artusa.
Sir Alan Parker to jeden z najwybitniejszych współczesnych reżyserów filmowych, a wiele spośród jego filmów zdobyło już miano dzieł kultowych, na stałe zapisując się na kartach historii filmu. Karierę rozpoczynał w branży reklamowej, by wkrótce zacząć tworzyć filmy. Za swój debiut kinowy "Bugsy Malone", nakręcony w 1975 roku, Parker otrzymał liczne nagrody, w tym BAFTA za najlepszy scenariusz oraz nominacje do Złotej Palmy i kilku Złotych Globów.
Filmografia Alana Parkera, doceniana zarówno przez krytyków, jak i widownię, obejmuje takie dzieła jak: "Midnight Express", "Pink Floyd: Ściana", "Harry Angel", "Missisipi w ogniu", "The Commitments", "Droga do Wellville", "Evita". Reżyser zgromadził dotąd sześć Złotych Globów oraz otrzymał kilka nominacji do Oscara. Za film "Ptasiek" zdobył również nagrodę Jury Festiwalu w Cannes. W 2000 roku reżyserowi nadano tytuł szlachecki w hołdzie dla jego niezwykłych osiągnięć i zasług wobec brytyjskiej kinematografii.
Autorem zdjęć do wielu filmów Alana Parkera jest Michael Seresin. Obaj twórcy współpracowali na planach takich filmów jak: "Bugsy Malone", "Shoot the Moon", "Midnight Express", "Sława", "Ptasiek", "Harry Angel", "Przyjdź zobaczyć raj", "Prochy Angeli" i "Życie za życie". Pochodzący z Nowej Zelandii operator ma na swoim koncie także zdjęcia do takich filmów jak: "City Hall", "Kod Merkury", "Teren prywatny", "Harry Potter i więzień Azkabanu", jeden z segmentów "Zakochanego Paryża" oraz "Step Up - taniec zmysłów".
www.gdynia.pl