19 czerwiec 2020

W całym kraju wypłacono 3,2 mld zł w ramach świadczenia postojowego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już 1,8 mln świadczeń postojowych dla samozatrudnionych i osób wykonujących umowy cywilnoprawne na łączną kwotę 3,2 mld zł - poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
2685
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
W ramach Tarczy Antykryzysowej Zakład przyjął od 1 kwietnia ponad 4 miliony wniosków o wsparcie. Kolejne wnioski wciąż wpływają do ZUS.

- "Wypłaciliśmy 1,8 mln świadczeń postojowych dla samozatrudnionych i osób wykonujących umowy cywilnoprawne na kwotę 3,2 mld zł. Zrealizowaliśmy 99 proc. pierwszorazowych wniosków w tej sprawie" - powiedziała prof. Uścińska.

Zgodnie z przepisami do świadczenia postojowego uprawnieni są przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarcza przed 1 kwietnia. Aby otrzymać pomoc, należy spełnić kilka warunków (np. na wniosku składanym w maju przychód w kwietniu powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w marcu).

Świadczenie postojowe może być wypłacane nie więcej niż trzy razy. Warunkiem otrzymania postojowego kolejny raz jest złożenie oświadczenia przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku się nie poprawiła. Ocenia to sam wnioskodawca.

Świadczenie wynosi 2080 zł, ale przedsiębiorcy na karcie podatkowej, jednocześnie zwolnieni z VAT, otrzymają 1300 zł, zaś osoby wykonujące umowy cywilnoprawne z przychodem poniżej 1300 zł otrzymają sumę przychodów z niezrealizowanych umów.

-"Zrealizowaliśmy również zwolnienie z obowiązku opłacania składek dla 2 milionów firm, umarzając składki na kwotę 7,6 mld zł, w tym 4 mld zł za marzec, 3,6 mld zł za kwiecień" - powiedziała prof. Uścińska.

Z pełnego zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni, których przychód co prawda przekraczają trzykrotność średniego wynagrodzenia, ale ich dochody są niższe niż 7 tys. zł.

Z kolei firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób mogą być objęte 50 proc. umorzeniem kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych. ZUS zachęca też do kontaktu elektronicznego.

30 czerwca upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania składek. Wniosek może obejmować umorzenia za trzy miesiące - marzec, kwiecień i maj.

Ważne, że w okresie zwolnienia przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowują prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
2685
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-12-04 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-05 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-06 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-06 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany