Portal edukacyjny o zbrodni pomorskiej

Zbiory zadań, mapy, wykresy, galerie zdjęć i multimedia do nauki - z tych i wielu innych materiałów edukacyjnych na temat zbrodni pomorskiej mogą korzystać uczniowie i nauczyciele, którzy poszukując treści i tematów do nauki on-line, odwiedzą przygotowany z myślą o nich portal historyczno-edukacyjny "Zbrodnia pomorska 1939".
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
594
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Zbiory zadań, mapy, wykresy, galerie zdjęć i multimedia do nauki – z tych i wielu innych materiałów edukacyjnych na temat zbrodni pomorskiej mogą korzystać uczniowie i nauczyciele, którzy poszukując treści i tematów do nauki on-line, odwiedzą przygotowany z myślą o nich portal historyczno-edukacyjny „Zbrodnia pomorska 1939”.

- Trzeba przypominać te tragiczne karty w naszej historii. Tylko wtedy możemy mieć nadzieję, że się to już nigdy więcej się nie powtórzy. Właśnie po to jest edukacja historyczna – podkreśla marszałek Piotr Całbecki – Materiały zamieszczone na portalu umożliwiają naukę bez wychodzenia z domu, co ważne jest szczególnie teraz, gdy ze względów epidemicznych zamknięto placówki oświatowe.

Portal przygotowany został przez Instytut Pamięci Narodowej. Promocja pakietu dydaktycznego, adresowana przede wszystkim do nauczycieli i społeczności szkolnych, była częścią głównych kujawsko-pomorskich uroczystości poświęconych ofiarom przeprowadzonej na Pomorzu, tuż po rozpoczęciu drugiej wojny światowej, antypolskiej niemieckiej akcji eksterminacyjnej (więcej)

Jesienią 1939, wkrótce po napaści Niemiec na Polskę, okupanci przystąpili do ludobójczej akcji „odpolszczania” tej części polskich ziem, którą przyłączono do III Rzeszy. Zaplanowane jeszcze przed wybuchem wojny i przeprowadzone według przygotowanych zawczasu list proskrypcyjnych masowe rozstrzeliwania ludności cywilnej, przede wszystkim inteligencji oraz osób zaangażowanych w umacnianie polskości, pochłonęły dziesiątki tysięcy istnień. Do największych zbrodni doszło na terenie przedwojennego województwa pomorskiego – liczbę ofiar, wśród których były też kobiety i dzieci, szacuje się na co najmniej 30 tysięcy. Sprawcami mordów byli miejscowi Niemcy zrzeszeni w organizacji Selbstschutz Westpreussen, nadzorowani przez SS. Większość z nich uniknęła odpowiedzialności.

Choć w naszym regionie wciąż żywa jest pamięć o ofiarach zbrodni pomorskiej, ludobójczej akcji „odpolszczania” ziem włączonych do III Rzeszy nie poświęcono do tej pory należytego miejsca na kartach polskiej historii. Ważna jest zatem edukacja nowych pokoleń i troska o obecność tych tragicznych wydarzeń w pamięci Polaków.  Zobacz też: Czytaj także:
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
594
zobacz mapę / szczegóły
Zamów Tort na Dzień Matki reklama
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-09-30 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-04 18:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-10 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany