16 kwiecień 2021

Wojsko Polskie zaangażowane w budowę mobilnych punktów szczepień

- Poleciłem Wojskom Obrony Terytorialnej, żeby aktywnie wsparły społeczności lokalne w budowaniu mobilnych punktów szczepień. Taki mobilny punkt szczepień powstanie w Legionowie na początku przyszłego tygodnia. Jest to niezwykle ważne, żeby jak największa cześć populacji została zaszczepiona, gdyż poprzez szczepienia ograniczamy transmisję wirusa, ale także spowodujemy, że epidemia zostanie wygaszona - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami.
REKLAMA

W piątek 16 kwietnia br. szef MON spotkał się w Legionowie z żołnierzami Wojska Polskiego, którzy wspierają cywilną służbę zdrowia w walce z epidemią koronawiursa. Minister poinformował o dodatkowej pomocy Wojska Polskiego dla społeczności lokalnych przy tworzeniu mobilnych punktów szczepień.

- Poświęcamy wszystkie siły i środki do tego, żeby proces sczepień postępował jak najszybciej, żeby był jak najbardziej rozwinięty. Oczywiście sczepienia mogłyby być organizowane w dużo szybszym tempie, gdyby nie fakt brakujących szczepionek. To jest rola, której nie wypełniła Unia Europejska. Ale wszystkie zapewnienia stanowią o tym, że niebawem liczba szczepionek będzie na tyle duża, że będziemy mogli zorganizować wiele mobilnych punktów sczepień, obok stałych punktów szczepień, tak żeby można było zaszczepić jak największą część populacji - powiedział minister Błaszczak.

Minister podziękował żołnierzom za ich zaangażowanie i codzienne wsparcie w walce z epidemią.
- Nie ma walki z epidemią bez polskiego żołnierza. Codziennie otrzymuje wiele podziękowań dotyczących właśnie zaangażowania żołnierzy Wojska Polskiego, żołnierzy WOT, a także wojsk operacyjnych w pomoc świadczoną tym, którzy tej pomocy potrzebują. Każdy kto był w szpitalu przez ostatni rok zetknął się z żołnierzami, szczególnie z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy poprzez swoją służbę w szpitalach, domach pomocy społecznej odciążają kadrę medyczną od zadań administracyjnych. Dzięki tej służbie personel medyczny może się w pełni poświęcić się walce z koronawirusem – mówił minister.

***
Wojsko Polskie bardzo aktywnie pomaga w zwalczaniu epidemii, wspiera 600 szpitali, ponad 100 stacji sanitarno-epidemicznych, 19 szpitali tymczasowych, a także pobiera kilkadziesiąt tysięcy wymazów dziennie w 280 punktach wymazowych. Szczepienia to szansa na uzyskanie odporności społeczeństwa, ograniczenia możliwości zakażenia i transmisji wirusa SARS-CoV-2. Wspieramy także dostawy szczepionek do blisko 100 punktów szczepień.

Ponadto w 36 wojskowych placówkach zdrowia pracują punkty szczepień. Wojskowe szpitale niezmienne są ważnym ogniwem i odciążają cywilną służbę zdrowia w hospitalizacji pacjentów zakażonych koronawirusem. W leczenie pacjentów z covid-19 włączona jest cała wojskowa służba zdrowia – 14 szpitali wojskowych, 5 Wojskowych Ośrodków Medycyny Prewencyjnej oraz 7 wojskowych laboratoriów diagnostycznych. Codziennie chorymi opiekuje się ponad 2,5 tys. wojskowych medyków. W placówkach wojskowych przygotowano ponad 1000 łóżek dla pacjentów z COVID-19. W samej stolicy jest ich ponad 300. Wojsko Polskie zorganizowało i uruchomiło w Warszawie dwa w pełni wyposażone szpitale tymczasowe przeznaczone do leczenia pacjentów z covid-19. Jeden z nich powstał na bazie modułów przy szpitalu bazowym WIM przy Szaserów, drugi – na Okęciu, w 1, Bazie Lotnictwa Transportowego. Przyjmują pacjentów i odciążają system cywilny na Mazowszu. Wojsko Polskie transportuje również chorych wojskowymi śmigłowcami i samolotami transportowymi, wspierając Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Proces szczepienia żołnierzy przebiega zgodnie z założeniami Narodowego Programu Szczepień. Ponad 53 tys. żołnierzy przyjęło już pierwszą dawkę.

***

Od początku roku zarówno Wojska Obrony Terytorialnej, jak i wojska operacyjne prowadzą działania mające na celu walkę z epidemią koronawirusa. Żołnierze wspierają działania, dzięki którym możliwe jest ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii, a także łagodzenie jej skutków. Każdego dnia w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest kilka tysięcy żołnierzy oraz pracowników resortu.

Resort obrony narodowej prowadzi także kampanię informacyjną #SzczepimySie, gdzie w mediach społecznościowych publikowane są sylwetki dowódców, żołnierzy oraz osób związanych z wojskiem, które planują się zaszczepić.

>>> GALERIA - Wojsko Polskie zaangażowane w budowę mobilnych punktów szczepień
 

Wideo

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-10-06 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-07 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-16 18:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-17 16:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany