11 maj 2021

Wojewoda dolnośląski: w najbliższych tygodniach szpitale będą przywracane do swojej pierwotnej działalności

fot. PAP
W najbliższych tygodniach będziemy stopniowo przywracać szpitale w wojewodzie do ich pierwotnej, niecovidowej działalności - powiedział we wtorek wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Zapowiedział też, że najprawdopodobniej na początku czerwca wrocławski szpital tymczasowy przejdzie w stan uśpienia.
REKLAMA

Wojewoda dolnośląski podkreślił we wtorek w rozmowie z dziennikarzami, że sytuacja epidemiologiczna w regionie wyraźnie się poprawia. "Porównując do drugiej fali, gdzie przez bardzo długi czas, stopniowo i powoli spadała liczba zajętych łóżek covidowych, w tej chwili obserwujemy drastyczny spadek. Jesteśmy obecnie na poziomie 1400 zajętych łóżek. W ostatnim tygodniu zajętość spadła o 600 łóżek. To są naprawdę bardzo dobre wyniki" – mówił.

Zaznaczył, że dużo wolniej maleje liczba miejsc respiratorowych, ale tu też od ok. tygodnia spadek jest widoczny.

"W związku z tym próbujemy jak największą liczbę szpitali doprowadzić w tym tygodniu i następnym, żeby były tzw. szpitalami czystymi, czyli bez covidu” – zapowiedział wojewoda. Dodał przy tym, że w szpitalach nadal będą funkcjonować miejsca buforowe.

W tym tygodniu tzw. szpitalami czystymi mają stać się Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza, Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka, czy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny.

Wojewoda poinformował też, że są miejsca w województwie, gdzie liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 spada wolniej. "Teraz najwięcej zakażeń, choć na bardzo niskim poziomie, mamy tam, gdzie tych zakażeń wcześniej było stosunkowo niedużo, czyli w powiecie legnickim, bolesławieckim. Tam w efekcie trochę wolniej schodzą łóżka covidowe" – mówił.

Podkreślił, że jeżeli sytuacja będzie się nadal poprawiać, to już na początku czerwca szpital tymczasowy stanie się jednostką pasywną. "Na razie szpital ten jeszcze odbiera część pacjentów z innych szpitali, natomiast w pewnym momencie będziemy chcieli, żeby miejsca covidowe były już tylko w tych szpitalach, które mają silne oddziały zakaźne. Mam tu na myśli szpital przy ulicy Koszarowej i szpital w Bolesławcu" – tłumaczył Obremski. Szpital przy ulicy Rakietowej ma jednak pozostać w gotowości do jesieni. Obecnie zajętych jest tam 50 łóżek z 151 udostępnionych.

Ministerstwo Zdrowia poinformował we wtorek, że na Dolnym Śląsku ostatniej doby stwierdzono 268 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 22 osoby. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-08-19 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-20 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-21 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-27 18:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany