24 październik 2020

WHO i Fundacja Wikimedia rozszerzą dostęp do wiarygodnych informacji o Covid-19 w Wikipedii

fot. PAP
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundacja Wikimedia rozszerzają dostęp do wiarygodnych informacji o Covid-19 w Wikipedii – podaje WHO na swojej stronie internetowej. Ludzie na całym świecie będą mieć dostęp do infografik, filmów i innych zasobów tej WHO.
REKLAMA

Współpraca jest częścią wspólnego zobowiązania obu organizacji do zapewnienia każdemu dostępu do najważniejszych informacji dotyczących zdrowia publicznego w związku z pandemią koronawirusa.

WHO i Fundacja Wikimedia, organizacja non profit administrująca Wikipedią, ogłosiły w czwartek współpracę mającą na celu rozszerzenie publicznego dostępu do najnowszych i najbardziej wiarygodnych informacji o Covid-19. Dzięki tej współpracy wiarygodne informacje dotyczące zdrowia publicznego będą dostępne w czasie, gdy kraje borykają się z Covid-19, a stabilność społeczna w coraz większym stopniu zależy od powszechnego zrozumienia faktów przez społeczeństwo - podkreślono.

Dzięki tej współpracy ludzie na całym świecie będą mogli uzyskiwać dostęp do infografik, nagrań wideo i innych zasobów WHO w Wikimedia Commons, cyfrowej bibliotece bezpłatnych obrazów i innych multimediów - podaje WHO.

Dzięki tym nowym, darmowym zasobom ponad 250 tys. redaktorów-ochotników Wikipedii może również wykorzystywać i poszerzać zasięg witryny dotyczący Covid-19, który obecnie obejmuje ponad 5200 artykułów związanych z koronawirusem w 175 językach. Treści WHO zostaną również przetłumaczone na języki narodowe i regionalne za pośrednictwem sieci globalnych wolontariuszy Wikipedii.

"Równy dostęp do wiarygodnych informacji na temat zdrowia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia ludziom bezpieczeństwa i informacji podczas pandemii Covid-19 – podkreślił szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. - Nasza nowa współpraca z Fundacją Wikimedia zwiększy dostęp do wiarygodnych informacji WHO dotyczących zdrowia w wielu krajach, w wielu językach i na wielu urządzeniach".

Od początku pandemii WHO podjęła kroki w celu zapobieżenia "informacyjnej pandemii", czyli "nadmiaru informacji i szybkiego rozprzestrzeniania się wprowadzających w błąd czy zmyślonych wiadomości, obrazów i filmów" - czytamy na stronie tej zajmującej się ochroną zdrowia organizacji działającej w ramach ONZ.

"Dostęp do informacji jest niezbędny dla zdrowych społeczności" - zaznaczyła ze swej strony dyrektor generalna Fundacji Wikimedia Katherine Maher. Według niej "staje się to jeszcze bardziej widoczne w czasach globalnych kryzysów zdrowotnych, kiedy informacje mogą mieć konsekwencje dla ludzkiego życia". "Wszystkie instytucje, od rządów po międzynarodowe agencje zdrowia, od ciał naukowych po Wikipedię, muszą dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić każdemu sprawiedliwy i godny zaufania dostęp do wiedzy na temat zdrowia publicznego, niezależnie od tego, gdzie dana osoba mieszka i jakim językiem się posługuje" - podkreśliła. (PAP)

cyk/ akl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-08-13 20:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-17 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-18 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-27 18:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany