Zdrowie artykuł sponsorowany
29 maj 2020

schizophrenia.life – pierwsza strona internetowa dedykowana lekarzom i pacjentom walczącym ze schizofrenią

W Światowym Dniu Schizofrenii, który przypada co roku na 24 maja, zwracamy uwagę na tych wszystkich którzy zmagają się z jedna z najbardziej stygmatyzujących i najcięższych chorób przewlekłych z obszaru zdrowia psychicznego na świecie.
Firma Gedeon Richter wraz ze swoim partnerem, spółką Recordati, uruchomił schizophrenia.life – stronę internetową w języku angielskim, poświęconą potrzebom pacjentów, opiekunów i pracowników służby zdrowia. Na tej witrynie pacjenci i ich najbliżsi szybko i sprawnie odnajdą przydatne artykuły na temat schizofrenii. Dla pracow¬ników służby zdrowia zaś, na bieżąco, prezentowane są najnowsze informacje medyczne o schizofrenii i metodach jej leczenia.
Poprzez stronę schizophrenia.life Gedeon Richter wypełnia cele, o których przypomina Światowy Dzień Schizofrenii – zwiększa świadomość choroby i walczy z towarzyszącymi jej mitami.

Misją Gedeon Richter jest podwyższanie poziomu wiedzy o schizofrenii i pomoc pacjentom w uzyskaniu większej akceptacji społecznej. W ciągu ostatnich dwóch dekad specjaliści Gedeon Richter pracowali nad nowymi rozwiązaniami terapeutycznymi. To wsparcie, które służy pacjentom cierpiącym na schizofrenię, ich opiekunom i pracownikom służby zdrowia. Wynikiem tej pracy jest kariprazyna – organiczny związek chemiczny stosowany jako lek przeciwpsychotyczny, który już zmienił życie wielu pacjentów.

Jesteśmy zadowoleni z opracowania kariprazyny, a jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że przed nami wciąż wiele pracy. Gedeon Richter zaangażowany jest w wytwarzanie leków na potrzeby psychiatrii. Nieustannie poszukujemy też sposobów na poprawę życia osób cierpią¬cych na schizofrenię – powiedziała Aneta Grzegorzewska, Dyrektor Pionu Korporacyjnego i Relacji Zewnętrznych, Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.

  • MIT: Schizofrenia występuje rzadko.
FAKT: Schizofrenia dotyka mniej więcej jedną na sto osób. Na schizofrenię można zachorować w każdym wieku. Zazwyczaj pojawia się w młodości (między 15. a 30. rokiem życia), ale nie jest to reguła.
 
  • MIT: Schizofrenia to nic innego jak rozdwojenie jaźni.
FAKT: Grecki wyraz „schizofrenia” oznacza dosłownie „rozdwojenie umysłu”. Niezależnie od tego, co pokazują filmy sensacyjne, schizofrenia polega na oddzieleniu umysłu od rzeczywistości. Osoby cierpiące na schizofrenię miewają halucynacje – widzą bądź słyszą coś, co w rzeczywistości nie istnieje. Często wierzą swym własnym fałszywym przekonaniom i błędnym osądom (zwanym urojeniami) pomimo dowodów na ich nieprawdziwość. Kolokwialne wyrażenie „rozdwojenie jaźni” odnosi się do zaburzenia dysocjacyjnego tożsamości, które polega na występowaniu przynajmniej dwóch osobowości u jednego człowieka. Jest to zaburzenie powszechnie mylone ze schizofrenią.
 
  • MIT: Ludzie ze schizofrenią często mają halucynacje – pokazują to w filmach!
FAKT: Filmy często przedstawiają zachowania, które są mocno podkolorowane i jako takie przyciągają uwagę. Niemniej mamy tutaj do czynienia ze stereotypem. Co prawda halucynacje są rzeczywiście obecne w schizofrenii – ale mający je pacjenci zagłębieni są wówczas w swoim wewnętrznym świecie, a porozumienie się z nimi może być bardzo trudne. Mogą występować u nich również inne objawy negatywne (bądź deficyty poznawcze), na przykład utrata motywacji do jakichkolwiek działań lub naras¬ta¬jące trudności w zapamiętywaniu. Stereotypy propagowane w kulturze masowej często podsycają błędne przeko¬nania i wrogie postawy wobec choroby.
 
  • MIT: Ludzie ze schizofrenią mogą być niebezpieczni – trzeba ich odizolowywać w ośrodkach dla psychicznie chorych. 
FAKT: Niektóre osoby cierpiące na schizofrenię rzeczywiście mogą zachowywać się w sposób gwałtowny. Tego typu zachowania nie są główną cechą charakterystyczną schizofrenii – częściej występują u osób, które nie podejmują leczenia.

Gedeon Richter jest jedną z największych firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, coraz prężniej rozwijającą swoją działalność na rynkach Europy Zachodniej, w Chinach i Ameryce Łacińskiej. W 2019 roku firma Richter osiągnęła skonsolidowaną sprzedaż na poziomie 1,6 mld euro (1,7 mld dol.), a jej wartość giełdową wyceniano na 3,6 mld euro (4,1 mld dol.). Wachlarz produktów Gedeon Richter obejmuje wiele ważnych obszarów terapeu¬tycz¬nych, m.in. ginekologię, ośrodkowy układ nerwowy oraz układ sercowo-naczyniowy. Posia¬dając największe centrum badawczo-rozwojowe w Europie Środkowo-Wschodniej, Richter koncentruje swoje badania nad lekami oryginalnymi w dziedzinie chorób ośrodkowego układu nerwowego. Za sprawą swojego powszechnie uznanego doświadczenia w dziedzinie chemii steroidów firma odgrywa na świecie znaczącą rolę w zakresie zdrowia kobiet. Aktywnie angażuje się również w rozwój produktów biopodobnych.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
684
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-09-11 19:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-12 17:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-13 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-19 16:30
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany