10 marzec 2021

RPD: powrót dzieci do szkół musi być bezpieczny

fot. PAP
Powrót dzieci do szkól musi być bezpieczny. Po pierwszym etapie euforii dzieci będą musiały dostosować się do nowej rzeczywistości - stwierdził w środę w rozmowie w Polskim Radiu 24 Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
REKLAMA

"Po pierwszym etapie euforii, bo na pewno wszyscy tęsknią za szkołą, będzie etap konieczności dostosowania całej masy, milionów dzieci do nowej rzeczywistości, do poznania się na nowo, bo dzieci przez rok praktycznie się nie widziały. Często urosły, ich charaktery dojrzewają. Trzeba będzie pilnować, by nie działy się takie tragiczne sprawy, jak miało to miejsce rok, dwa lata temu, gdy w Warszawie doszło do zabójstwa w szkole" - zaznaczył.

Rzecznik wspomniał też o wtorkowym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą i Pierwszą Damą. Zaznaczył, że poruszono na nim wiele spraw.

"Otrzymaliśmy (wraz z uczestniczącym w nim Rzecznikiem Praw Pacjenta, Bartłomiejem Chmielowcem - PAP) zapewnienie o wsparciu wielu działań, które podejmujemy na rzecz dobra dzieci i poprawy systemu zdrowia w ogóle, a w szczególności zdrowia psychicznego i reformy, która jest wdrażana od kilku lat" - powiedział Pawlak.

Ponadto wspomniał o całodobowym telefonie zaufania (800 12 12 12) dla dzieci i młodzieży oraz o konkretnych interwencjach, dzięki którym udało się udaremnić np. próbę samobójczą.

Zwrócił też uwagę na problem braku psychologów w szkołach, choć na rynek - jak zaznaczył - ma trafić wkrótce kolejnych 150 lekarzy psychiatrów o specjalności psychiatrii dziecięcej, ale to jest nadal "kropla w morzu potrzeb".

Stwierdził, że "możemy zbudować szybko budynki, ale nie wykształcimy od razu kadr". Dodał, że prezydent ma go wesprzeć w międzyresortowych działaniach, by środki dla osób pokrzywdzonych docierały również do szkół. "To są setki psychologów, którzy są na rynku i mogą wesprzeć ten system psychologiczny w szkołach" - powiedział.

Pytany o interwencje policji w sprawie nastolatków, którzy podwali linki do protestów antyaborcyjnych podkreślił, że sygnalizował, że "takie kroki nie są zasadne". "To może być naruszenie i dodatkowa trauma (dla nastolatków - PAP)" - powiedział.(PAP)

tor/ krap/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-10-06 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-07 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-16 18:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-17 16:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany