29 marzec 2021

Kuczmierowski: pracujemy nad otwartą rejestracją na szczepienia; będziemy etapować roczniki

fot. PAP
Chcemy, aby otwarta rejestracja na szczepienia była jak najszybciej, ale wciąż będziemy chcieli etapować te zapisy, tzn. co kilka dni będziemy uruchamiać zapisy dla kolejnych roczników - powiedział w poniedziałek prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
REKLAMA

Kuczmierowski mówił w telewizji Republika, że w najbliższych miesiącach planowane jest bardzo mocne przyspieszenie szczepień przeciwko koronawirusowi.

Dotychczas - mówił - "w związku z ograniczonymi dostawami szczepionek przez producentów mieliśmy limity dostaw nałożone na poszczególne punkty szczepień, ale dzisiaj je zdejmujemy". "Mamy deklarowane przepustowości tych punktów na dość dobrym poziomie, bo wahającym się w okolicach 1,5 mln tygodniowo, więc to pokazuje, że jest ten potencjał do bardzo dużego przyspieszenia szczepień" - wskazywał prezes RARS. Dodał, że będą też tworzone kolejne punkty.

"Pracujemy też nad tym, aby otwarta rejestracja była jak najszybciej, ale to się nie będzie działo w ten sposób, że wszystkie roczniki będą dopuszczone naraz. Będziemy chcieli wyetapować te zapisy, bo to się dobrze sprawdziło. Będziemy uruchamiać kolejny rocznik co kilka dni, żeby nie tworzyły się korki w zapisach i niepotrzebna rywalizacja" - tłumaczył Kuczmierowski.

Wyraził jednocześnie przypuszczenie, że jest duża szansa, że do końca wakacji uda się wyszczepić wszystkich chętnych.

Kuczmierowski poinformował również, że "prawdopodobnie od maja będziemy chcieli rozpocząć szczepienia w zakładach pracy, tak, żeby to pracodawca wszystko zorganizował, my dostarczymy szczepionki i cały ten proces będzie organizowany na miejscu".

Zdaniem prezesa RARS tegotygodniowe dostawy szczepionek są "dobrym prognostykiem". "Pfizer już od kilku tygodni dostarcza regularne przewidywalne dostawy, dwie ostatnie to 507 tys. szczepionek, firma AstraZeneca w tym tygodniu ma dostarczyć jeszcze 660 tys., co jest wypełnieniem zobowiązań dostawców na pierwszy kwartał" - wskazywał.

Przypomniał też o szczepionce firmy Johnson&Johnson, której dostaw - podał - spodziewamy się mniej więcej od 18 kwietnia. "Kolejne dostawy będą w maju, czekamy na potwierdzenie harmonogramu" - dodał Kuczmierowski.

Do poniedziałku w Polsce wykonano łącznie 5 882 581 szczepień, w tym pierwszą dawką - 3 889 970, a drugą - 1 992 611. (PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-10-06 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-07 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-16 18:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-17 16:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany