10 maj 2021

Kraska: w czerwcu chcemy uruchomić program profilaktyczny dla osób 40 plus

fot. PAP
W czerwcu chcemy uruchomić program profilaktyczny dla osób powyżej 40. roku życia - powiedział w poniedziałek w Programie I Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że pakiet tych badań będzie różnił się w zależności od płci.
REKLAMA

"W czerwcu już chcemy ten program uruchomić, abyśmy mogli jednak z tego grupy powyżej 40. roku życia wykonać sobie podstawowe badania profilaktyczne. One będą troszkę inne dla mężczyzn, inne dla kobiet, ale będą to badania, które jakby pozwolą nam poznać w jakim stanie zdrowia w tej chwili jesteśmy" - powiedział w poniedziałek w Programie I Polskiego Radia wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska.

Dodał, że jeśli będzie jakaś nieprawidłowość w podstawowym pakiecie badań, wtedy zostanie on rozszerzony i ta diagnostyka będzie pogłębiona.

O nowym programie profilaktycznym dla osób powyżej 40 roku życia poinformował w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Kluczem do diagnostyki będzie Internetowe Konto Pacjenta (IKP). "Zainteresowany będzie musiał na IKP wypełnić ankietę, która pozwoli na zlecenie konkretnego pakietu badań" - powiedział "DGP" minister zdrowia Adam Niedzielski. Ma być szybciej, łatwiej i za darmo nawet w prywatnych przychodniach. Między innymi mammografia i cytologia dla kobiet, badanie prostaty dla mężczyzn – pisze "DGP".

Kraska mówił w PR1, że jest to pomysł na to, aby "nadrobić czas stracony diagnostyczne" w związku z pandemią COVID-19. "Chcemy wyłapać pewną grupę osób, u których dolegliwości te (chorobowe - PAP) nie dają czasem żadnych objawów - my czasem nie wiemy, że jesteśmy chorzy" - zaznaczył.

Wiceszef resortu zdrowia dodał, że im wcześniej wykryje się daną jednostkę chorobową, tym łatwiej jest ją wyleczyć.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ krap/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-10-06 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-07 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-16 18:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-17 16:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany