Zakupy artykuł sponsorowany
11 czerwiec 2021

Czym dezodorant dla mężczyzn różni się od antyperspirantu?

fot. nadesłane
Odpowiednia higiena osobista to zdecydowanie podstawa zdrowego stylu życia, jak i dobrego samopoczucia. Jednym z elementów, które pozwalają na utrzymanie jej na odpowiednim poziomie, jest zdecydowanie dezodorant. To produkt, z którego każdego dnia korzystają miliony osób na całym świecie. Choć może się tak nie wydawać, wybór odpowiedniego dezodorantu może okazać się problematyczny, przede wszystkim ze względu na nazewnictwo. Czy dezodorant dla mężczyzn jest tym samym co antyperspirant i nazwy te mogą być używane zamiennie? Sprawdź, o czym warto wiedzieć przed ich zakupem.
Czym jest dezodorant dla mężczyzn?

Mogłoby się wydawać, że w zakupie podstawowego produktu higieny osobistej, jakim jest dezodorant dla mężczyzn nie ma niczego skomplikowanego. Tymczasem okazuje się, że stając przed wyborem tego produktu, wielu panów posiada co do niego zupełnie odmienne oczekiwania, które nie zawsze mają uzasadnienie w rzeczywistości i skutkują rozczarowaniem ze względu na to, że kosmetyk ten nie działa we właściwy sposób. Czym w takim razie jest dezodorant dla mężczyzn?

Mianem dezodorantu określa się produkt, który przede wszystkim ma za zadanie zwalczanie często nieprzyjemnego zapachu, jaki może wydzielać nasze ciało. Historia dezodorantów jest bardzo rozległa i na przestrzeni setek lat produkt ten ulegał modyfikacjom. Mimo to jego nadrzędne zadanie, jakim jest kontrola i ograniczenie wydzielania nieprzyjemnej woni przez nasze ciało, pozostało niezmienne.

Dezodorant dla mężczyzn i antyperspirant – różnice

Najczęstszym błędem popełnianym przy wyborze dezodorantu dla mężczyzn jest nieznajomość nazewnictwa, które wiąże się z produktami tego typu. Bardzo często zdarza się, że kupujemy dezodorant dla mężczyzn w celu ograniczenia wydzielania potu. Niestety nie jest to zadanie dezodorantu. Jeśli chcemy zmniejszyć nadmierne wydzielanie potu przez pory skóry umiejscowione pod pachami, powinniśmy sięgnąć po antyperspirant.

Jak odróżnić dezodorant dla mężczyzn od antyperspirantu? Istnieje kilka wytycznych, którymi warto kierować się przy zakupie. Zadaniem dezodorantu jest zwalczenie nieprzyjemnego zapachu ciała. Pamiętajmy, że pot sam w sobie jest bezwonny. Jeśli jednak znajduje się na powierzchni skóry, wchodzi on w interakcje ze znajdującymi się na jej powierzchni bakteriami, czego efektem jest często nieprzyjemny zapach. Dezodorant dla mężczyzn umożliwia więc zamaskowanie przykrej woni, np. poprzez hamowanie zachodzących procesów oksydacyjnych lub spowalniania namnażania się na powierzchni skóry bakterii.

W jaki sposób działa antyperspirant? To produkt, który w przeciwieństwie do dezodorantu aplikuje się tylko na powierzchnię skóry, na której dochodzi do wzmożonego wydzielania potu (zwykle pod pachami). Działanie antyperspirantu polega na ograniczeniu wydzielania potu poprzez tymczasowe zmniejszenie porów skóry. Jest to oczywiście efekt tymczasowy, który znika np. po zażyciu kąpieli.

Dezodorant i antyperspirant – co wybrać?

To, jaki produkt wybierzemy, związane jest bezpośrednio z naszymi preferencjami, jak i potrzebami. Dezodoranty dedykowane są osobom, które pocą się w sposób umiarkowany – ich działanie wynosi zwykle kilka godzin. Warto też pamiętać, że często są to produkty perfumowane, więc intensywny zapach nie zawsze może nam odpowiadać. W przypadku dezodorantów warto także zwracać uwagę na ich skład – niektóre mogą zawierać alkohol, który nie jest polecany osobom z bardzo wrażliwą skórą.

Z kolei antyperspiranty to produkty, które bardzo często są bezwonne lub znajdujący się w nich zapach jest bardzo subtelny i delikatny. Zaleca się je osobom, których dotyczy problem nadmiernej potliwości. Niektóre z nich mogą działać nawet do 48 godzin.

Warto zauważyć, że obecnie na rynku coraz częściej można spotkać produkty, które łączą w sobie cechy obydwu kosmetyków. Określa się je mianem dezodorantów antyperspiracyjnych. To produkty, które równocześnie niwelują nieprzyjemny zapach, jak i zmniejszają potliwość. Warto jednak mieć na uwadze, że mogą nie być tak skuteczne jak klasyczne antyperspiranty. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-09-29 20:00
miejsce
OD NOWA - Nowa sala...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-30 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-01 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-03 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany