18 styczeń 2023

Marszałkowski bal z myślą o potrzebujących

fot. nadesłane
Dochód z Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego trafi do trzech instytucji w regionie niosących pomoc ubogim i niepełnosprawnym w Grabiu (powiat aleksandrowski), Żołędowie (powiat bydgoski) i Toruniu. Bal odbędzie się 21 stycznia 2023 roku w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.
REKLAMA

W naszym regionie jest wielu wspaniałych ludzi o wielkich sercach, którzy chcą pomagać innym. Bal jest jedną z form takiej pomocy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - Dochód z wydarzenia jak co roku wesprze placówki niosące pomoc osobom potrzebującym, opiekujące się niepełnosprawnymi i chorymi.

Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Grabiu

Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety. Pod opieką placówki przebywają niepełnosprawni intelektualnie oraz z niepełnosprawnością sprzężoną. To dzieci z bagażem trudnych przeżyć, które potrzebują opieki pedagoga i psychologa, często także nauczania indywidualnego.

Dom Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie

Dom Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Placówka udziela schronienia i wsparcia matkom z małoletnimi dziećmi i kobietom w ciąży, które z różnych przyczyn nie mogą pozostać w rodzinie oraz potrzebują opieki i wsparcia. Dom mieści się w XIX-wiecznym pałacu, w którym część pomieszczeń wymaga pilnej modernizacji, w tym lepszego dostosowania do wymogów ochrony przeciwpożarowej.

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Toruniu

Całodobowa Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza zarządzana przez Zgromadzenie Kleryków Regularnych Somasków, przeznaczona jest dla dzieci powyżej 10 lat. Instytucja mieści się na toruńskich Bielawach i wymaga doposażenia w sprzęt AGD, remontu pokojów dla dzieci, a przed wszystkim remontu jadalni, który jest niezbędny po wiosennym zalaniu.

XI Marszałkowski Bal Dobroczynny tradycyjnie odbędzie się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Oprawę muzyczną zapewnią Eljazz Big Band oraz Paderewski Quartet. Gwiazdami wieczoru będą Siostry Melosik, Jan Kliment i Natan Grzybowski, wystąpią także Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska oraz Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy.

Podczas ostatniego balu (odbył się przed pandemią w styczniu 2020 roku) udało się zebrać rekordową kwotę 372 766 zł. Wśród licytowanych przedmiotów znalazły się m.in. płyta winylowa z autografem Robbiego Williamsa oraz zaproszenie VIP na jeden z koncertów tego wokalisty w Europie, czy obraz Zdzisława Beksińskiego. W najbliższą sobotę na licytację trafią koszulka Roberta Lewandowskiego, kolczyki Ireny Santor i wiele innych unikatów.

Więcej informacji na stronie balmarszalka.kujawsko-pomorskie.pl.

Środki zebrane podczas kolejnych edycji balu przeznaczamy na wsparcie działalności organizacji i instytucji pomocowych. Skorzystały z nich dotychczas:
 • Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy
 • Dom Pomocy Społecznej im. ks. Karola Sterpi w Izbicy Kujawskiej (powiat włocławski) prowadzony przez braci orionistów
 • Specjalny Ośrodek Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia we Włocławku
 • Specjalny Ośrodek Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Grudziądzu
 • Kuchnia św. Alberta w Bydgoszczy prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim
 • Toruńska Fundacja Światło
 • Dom Pomocy Społecznej w Świeciu prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo
 • Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Grabiu (powiat aleksandrowski) prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety
 • Dom Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie (powiat bydgoski) prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej
 • Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Toruniu prowadzony przez Siostry Serafitki
 • Hospicjum dla Dzieci Nadzieja w Toruniu
 • Dom Pomocy Społecznej w Chełmnie prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo
 • Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim (powiat sępoleński) prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety
 • Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza dla Dziewcząt w Pniewitem (powiat chełmiński) prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej
 • misje humanitarne w Angoli, Indonezji, Zambii i Syrii.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Toruń
-1.8°C
wschód słońca: 07:25
zachód słońca: 16:32
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2023-02-03 17:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 19:30
miejsce
KLUB OD NOWA, Toruń, ul. Gagarina 37a
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 20:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-05 18:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany