8 marzec 2021

Prezydent o podpisaniu ustawy ws. czternastek: dotrzymujemy słowa

fot. PAP
Dotrzymujemy słowa. To jest wielka sprawa, że dzieje się to w czasie pandemii, kiedy kraj przeżywa trudności. Mimo wszystko z pełną odpowiedzialnością znaleźliśmy pieniądze, które są potrzebne tak ważnej dla nas grupie społecznej - powiedział prezydent Andrzej Duda po podpisaniu ustawy ws. czternastej emerytury.
REKLAMA

Prezydent w Miejskim Ośrodku Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku podpisał ustawę w sprawie czternastej emerytury.

Podkreślił, że emeryci i renciści otrzymają dodatkowe środki na realizacje swoich potrzeb. Przypomniał, że półtora roku temu rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim i szefową MRiPS Marleną Maląg o konieczności podnoszenia świadczeń emerytalno-rentowych.

Prezydent zwrócił uwagę, że "przełomową chwilą" była wypłata trzynastej emerytury, której koszt to prawie 12 mld zł.

"Myślałem wtedy, że ta kwota jest niemożliwa do wypłacania co miesiąc, ale dobrze, żeby chociaż się udało raz na rok. A już w następnym roku zapadła decyzja, że trzynasta emerytura będzie corocznym świadczeniem gwarantowanym, w lutym ubiegłego roku w Żyrardowie podpisałem w tę ustawę" - dodał prezydent.

Emeryci, których miesięczne świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto otrzymają "czternastki" w wysokości minimalnej emerytury, czyli 1250,88 zł brutto. Osoby pobierające wyższe świadczenia będą otrzymywały "czternastki" pomniejszane zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Dodatkowego świadczenia nie otrzymają osoby pobierające emerytury powyżej 4150 zł brutto - prezydent poinformował, że takich emerytów jest ok. 6 proc.

Andrzej Duda powiedział, że czternaste emerytury to było także jego zobowiązanie wyborcze. "Dziękuję za to, że już w pierwszym roku drugiej kadencji udaje się tego zobowiązania dotrzymać" - powiedział, zwracając się do premiera Morawieckiego i minister Maląg.

"To jest wielka sprawa, że dzieje się to w czasie pandemii, w czasie, kiedy kraj przeżywa trudności. Mimo wszystko z pełną odpowiedzialnością znaleźliśmy te pieniądze, które są potrzebne tak ważnej dla nas grupie społecznej: dla ludzi, którzy całe swoje życie przepracowali, którzy zawodowo poświęcali się dla Rzeczypospolitej pracując. Dzisiaj oni także mają coraz bardziej godne życie, bo przecież ta trzynasta, a teraz czternasta emerytura dodane razem w efekcie podnoszą średnią wysokość rocznej emerytury" - powiedział prezydent.

Prezydent złożył również życzenia z okazji Dnia Kobiet. "Życzę paniom zdrowia, wszelkiej pomyślności, szczęścia - zarówno w sprawach osobistych, jak i zawodowych, paniom, które jeszcze pracują. A przede wszystkim życzę, abyście były panie traktowane elegancko, z godnością i szacunkiem każdego dnia" - powiedział Andrzej Duda.(PAP)

Autorki: Olga Zakolska, Karolina Kropiwiec

ozk/ kkr/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-10-03 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-06 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-07 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-16 18:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany