2 luty 2021

Prezes ZUS o projekcie MRiPS: ma uporządkować system ubezpieczeń społecznych

Projekt ustawy dotyczący ZUS zawiera wiele rozwiązań, które mają na celu uporządkowanie systemu ubezpieczeń społecznych; wprowadza on m.in. jednolite przepisy w zakresie przyznawania i wypłaty świadczeń - powiedziała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
REKLAMA

Zmiany w obliczaniu "czerwcowych" emerytur czy sposobie pobierania świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – to niektóre z propozycji zawartych w najnowszym projekcie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej trafił w ubiegłym tygodniu do konsultacji. "Ustawa jest wynikiem stałej ewaluacji stosowanego przez ZUS prawa i zawiera wiele rozwiązań mających na celu uporządkowanie systemu ubezpieczeń społecznych i jego racjonalizację. Wprowadzi jednolite rozwiązania w zakresie przyznawania i wypłaty świadczeń, usprawni funkcjonowanie ZUS w kontekście gospodarki finansowej oraz rozliczeń z płatnikami składek. Proponowane zmiany wyeliminują również rozbieżności interpretacyjne w stosowaniu obowiązujących przepisów, które pojawiały się do tej pory" – zaznaczyła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Jedna z proponowanych zmian zakłada, że osoby przechodzące w czerwcu na emeryturę nie będą już tracić na niekorzystnych zasadach obliczania emerytury obowiązujących wyłącznie w tym miesiącu. W ubiegłych latach ich kapitał emerytalny w ZUS w momencie przejścia na świadczenie był podwyższany dzięki waloryzacji rocznej, którą przeprowadza się co roku właśnie w czerwcu. Nie korzystali jednak z dodatkowych waloryzacji kwartalnych, stosowanych dla osób odchodzących na emeryturę w innych miesiącach.

"Proponuje się wprowadzić na stałe rozwiązanie zastosowane po raz pierwszy w 2020 roku, czyli w okresie epidemii, by emerytura przyznawana w czerwcu była obliczana tak samo jak majowa, o ile takie wyliczenie okazałoby się korzystniejsze dla ubezpieczonego. Takie rozwiązanie pozwala poprawić sytuację emerytów czerwcowych, nie pogarszając sytuacji osób przechodzących na emeryturę w innych miesiącach roku" – wskazała prof. Uścińska.

W obszarze świadczeń projekt przewiduje wprowadzenie obowiązku pobierania ich na rachunek bankowy. Propozycja dotyczy świadczeń długoterminowych, np. emerytury czy renty, przyznawanych od 1 stycznia 2022 r. Klienci, którym ZUS przyznał świadczenia przed tą datą, nadal mieliby wybór co do sposobu ich odbioru: przekazem gotówkowym lub przelewem. Osoby, którym Zakład przyzna emeryturę lub rentę po 31 grudnia 2021 roku, mogłyby wystąpić w wyjątkowych okolicznościach o wypłatę przekazem gotówkowym.

W uzasadnieniu projektu czytamy, że bezgotówkowa forma wypłaty świadczeń jest bezpieczniejsza, zarówno w kontekście wyłudzeń "na wnuczka", jak i sanitarnym, a sektor bankowy oferuje tzw. podstawowy rachunek płatniczy, który zapewnia bezpłatny dostęp do usług bankowych dla osób nieposiadających dotychczas konta. Z raportów wynika, że seniorzy coraz częściej korzystają z kart płatniczych i bankowości elektronicznej.

"Od dawna zachęcamy naszych klientów do pobierania emerytur i rent na konto. Nowi świadczeniobiorcy już w ponad 80 proc. wybierają rachunek płatniczy zamiast przekazu gotówkowego, co znaczy, że wśród osób, które jeszcze niedawno były czynne zawodowo, posiadanie rachunku jest rozwiązaniem powszechnym i preferowanym. Przelew jest także niemal bezkosztowy do realizacji" – dodała prezes ZUS.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-10-01 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-03 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-06 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-07 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany