Rodzinna wyprawa z PTTK

fot. www.torun.pl
Wokół jeziora lednickiego wieść będzie trasa pieszej wycieczki krajoznawczej w ramach cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. 5 września zaprasza na nią Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
2097
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Spotkanie turystów nastąpi w sobotę 5 września br. o godz. 6.40 na dworcu PKP Toruń Główny, z którego odjedzie pociąg o godz. 6.54 do stacji Lednogóra (3 stacja kolejowa za Gnieznem). Trasa wędrówki będzie wiodła wokół jez. Lednickiego: z Lednogóry, przez Rybitwy, Skrzetuszewo, Imiołki, Waliszewo, Siemianowo, przystań lednicką i Dziekanowice, do Fałkowa (PKP). Długość trasy to ok. 30 km, a poprowadzi ją przodownik turystyki pieszej Jacek Orłowski.

W trakcie wycieczki uczestnicy obejrzą m.in. pole lednickie z miejscem dorocznych spotkań młodzieży katolickiej w Imiołkach, z Bramą – Rybą, potężnym 25 tonowym głazem i barką, nawiązującą do ulubionej pieśni papieża Jana Pawła II. Na największej wyspie jez. Lednickiego o nazwie Ostrów Lednicki na powierzchni 7,5 ha znajdują się wały dawnego grodu z I poł. X w. oraz relikty preromańskich budowli: palatium książęcego z dobudowaną kaplicą. Była to siedziba księcia Mieszka I i jego małżonki Dąbrówki. Prawdopodobnie na wyspie następca Mieszka, syn Bolesław Chrobry podejmował cesarza Ottona III. Na wyspie znajdują się pozostałości po drewnianym kościele grodowym z II poł. X wieku, resztki pali po mostach oraz ślady dawnych umocnień brzegowych. Na wyspę można przeprawić się promem. Niedaleko od ostrowa znajduje się Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach, który koniecznie należy obejrzeć, choćby dlatego, że została tam przeniesiona drewniana kaplica z terenu poligonu toruńskiego pod Otłoczynem. Kaplicę tzw. napoleońską pochodzącą z 1765 roku, która stała niedaleko Tążyny, rozebrano w 1975 roku i przeniesiono do Wielkopolski.

Organizatorzy podkreślają, że do całodziennej wyprawy należy się dobrze przygotować: zabrać kurtkę przeciwdeszczową, odpowiednie obuwie i skarpety. Żeby wziąć udział w wycieczce wystarczy nabyć bilet PKP i zgłosić się w miejscu spotkania.

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
2097
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-11-25 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-27 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-29 19:00
miejsce
OD NOWA - Nowa sala...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-04 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany