9 sierpień 2020

Jedenaście kąpielisk w Trójmieście zamkniętych z powodu sinic

fot. PAP
Z powodu pojawienia się w wodzie zakwitów sinic w niedzielę rano zamkniętych jest jedenaście kąpielisk zorganizowanych w Trójmieście. Zamknięte są także cztery kąpieliska położone nad jeziorami - podał w niedzielę rano Główny Inspektorat Sanitarny.
REKLAMA

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego - https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Z zamieszczonych tam danych wynika, że w Trójmieście jest obecnie zamkniętych jedenaście kąpielisk. Jak podał w niedzielę rano GIS, sinice uniemożliwiają korzystanie z wody w siedmiu z dziewięciu kąpielisk zorganizowanych w Sopocie: Kamienny Potok-Koliba, Hotel Sopot-Beach Club, Hotel Haffner-Esentra, Park Północny I, Park Północny II, K22, Łazienki Południowe. Czerwona flaga zawisła też na trzech plażach w Gdańsku - Jelitkowo, Klipper Jelitkowo, Orle. Nieczynne jest też kąpielisko w Gdyni Orłowie.

W pozostałych ok. 50 pomorskich kąpieliskach położonych nad Bałykiem, woda jest zdatna do kąpieli.

Ponadto, zakwity sinic od kilku dni utrzymują się na jeziorze Przywidzkim w powiecie gdańskim (zamknięte zostało kąpielisko gminne w Przywidzu przy ul. Jeziornej), jeziorze Żarnowieckim w powiecie wejherowskim (zamknięte kąpielisko w Lubkowie-DPS) oraz jeziorze Jasień w powiecie bytowskim (nieczynne kąpielisko w Zawiatach).

Wykwity sinic pojawiły się również na jeziorze Żuczek w powiecie człuchowskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko w Debrznie.

Latem w wodach Morza Bałtyckiego, a także jezior często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody przenoszone przez wiatr lub prądy wodne. Gdy pojawią się w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha. (PAP)

Autor: Anna Machińska

anm/ krap/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
18299
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-12-28 17:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 17:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany