12 sierpień 2023

Terapia dla najmłodszych uzależnionych cyfrowo

zdjęcie: Terapia dla najmłodszych uzależnionych cyfrowo / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Po profesjonalną, bezpłatną i dostępną bez skierowania pomoc mogą zgłaszać się rodzice z dziećmi nadmiernie korzystającymi z nowych technologii cyfrowych. W Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu od półtora roku działa program terapii uzależnienia cyfrowego u dzieci. Od początku udzielono już ponad 1100 porad i konsultacji psychologicznych, psychoterapeutycznych i psychiatrycznych.
REKLAMA

Program, adresowany do młodych mieszkańców regionu i ich rodziców, jest bardzo ważny i potrzebny. Stawiamy sobie za cel, aby nasze instytucje skutecznie odpowiadały na aktualne problemy – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W ramach programu odbywają się terapie indywidualne, rodzinne oraz psychoterapia grupowa. Udział w terapii nie wymaga skierowania i jest bezpłatny, program planowo trwa 12 tygodni. Oprócz grup młodzieżowych, raz w miesiącu odbywają się zajęcia psychoterapeutyczne dla rodziców, a także spotkania rodzinne służące poprawie i nauce komunikacji rodziców z dziećmi. Sposób przeprowadzania spotkań jest uzależniony od potrzeb i możliwości pacjentów.

Szybka i skuteczna pomoc dzieciom uzależnionym od mediów cyfrowych jest niezwykle ważna. To nałóg, który może powodować zaburzenia snu, akty agresji lub stany przygnębienia w momencie, gdy brakuje dostępu do komputera lub telefonu.

Pomocy osobom uzależnionym i ich bliskim na Kujawach i Pomorzu udziela Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu. Realizuje on świadczenia finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W jego ramach funkcjonuje Wojewódzka Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnienia przy ulicy Szosa Bydgoska. Z terapii w poradni można skorzystać bez skierowania. Poradnia przyjmuje osoby dorosłe (uzależnione, parterów osób uzależnionych, DDA) i osoby niepełnoletnie (oraz ich rodziców lub opiekunów). WOTUiW przyjmuje także do Całodziennego Oddziału Odwykowego, Ośrodka Krótkoterminowej Terapii Uzależnień przy ulicy Szosa Bydgoska oraz Ośrodka Terapii Odwykowej Uzależnień przy ulicy Tramwajowej. Te oddziały oferują pomoc w ramach terapii indywidualnej i grupowej w różnych formach, dostosowywanych do potrzeb pacjentów.

WOTUiW posiada także Całodobowy Młodzieżowy Oddział Leczenia Uzależnień i Oddział Odwykowy Całodobowy przy ulicy Włocławskiej, gdzie pacjenci przebywają pod stałą, całodobową opieką.

W regionie działa również Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia, działająca w strukturze Wojewódzkiej Przychodni Zdrowia Psychicznego w Bydgoszczy.

Wszystkie wymienione ośrodki i oddziały to jednostki organizacyjne Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Rejestracja do poradni, w tym do programu leczenia uzależnień dzieci od mediów, możliwa jest:
  • w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 7.30-15.00.,
  • we wtorki i czwartki 7.30-18.00.
  • Numery telefonów do poradni:
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Toruń
16.7°C
wschód słońca: 06:50
zachód słońca: 18:19
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2023-10-05 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-05 19:30
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-05 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-06 17:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany