Technologie artykuł sponsorowany
17 luty 2020

Telewizor, konsola, portfel – co zastępują nam smartfony?

fot. nadesłane
Telefony – urządzenia służące niegdyś tylko do komunikacji – pełnią obecnie coraz więcej funkcji. Uniwersalność tych gadżetów widoczna jest szczególnie dla przedstawicieli młodszego pokolenia, korzystającego ze smartfonów wyjątkowo intensywnie. Przyjrzymy się, w jakich aspektach smartfony w coraz większym stopniu zastępują starsze rozwiązania.

Od czasu pierwszego smartfona wypuszczonego na rynek w 1993 roku przez IBM gadżety te przeszły długą ewolucję. Obecnie mają coraz większy zarkes zastosowań, a komunikacja jest tylko jednym z nich. Jak przedstawia się lista najpopularniejszych sposobów korzystania ze smartfonów oraz w jakich obszarach urządzenia te zyskują na popularności tak, że zaczynają wypierać bardziej tradycyjne rozwiązania?

 

Filmy zamiast dzwonienia

Jak pokazują statystyki dotyczące ilości pobrań poszczególnych aplikacji, smartfony w dalszym ciągu służą przede wszystkim do komunikacji ze światem. Zmienił się jednak znacznie sposób, w jaki jest ona prowadzona – w tej kwestii prym wiodą przede wszystkim trzy aplikacje – kolejno Messenger, Facebook oraz WhatsApp, które zajmują najwyższe miejsca na liście pobranych aplikacji w roku 2019 Dalsze pozycje również okupowane są przez aplikacje służące do komunikacji, przede wszystkim przez robienie krótkich filmików (np. TikTok i Snapchat). Wyjątkiem jest jedynie znajdujący się na 8 pozycji SHAREit używany do wymiany plików. Na końcu listy najpopularniejszych aplikacji znalazł się Netflix, którego obecność na urządzeniach mobilnych wskazuje na to, że niewielki ekran telefonu z powodzeniem może zastąpić tradycyjny telewizor przy oglądaniu kinowych hitów i najnowszych seriali.

 

W miejsce Xboxa

Zestaw kina domowego to nie jedyny sprzęt, który zostaje powoli zastępowany przez smartfony. Jak się okazuje, ekspansja tych gadżetów zaczyna również zagrażać konsolom do gier oraz komputerom. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych smartfony zdążyły już osiągnąć status urządzenia najczęściej używanego do gier, wyprzedzając dominujące dotychczas konsole Sony, Microsoftu oraz Nintendo. Trend ten można zaobserwować także w innych krajach, skutkiem czego jest to, że w skali globalnej branża gier mobilnych jest już bardziej dochodowa niż granie „stacjonarne”

Smartfony coraz częściej pozwalają także obejść się bez klasycznych taksówek – dzięki aplikacjom takim jak Uber możemy błyskawicznie znaleźć kierowcę chętnego na podwiezienie nas do wybranego miejsca i z góry sprawdzić, ile nas taka usługa będzie kosztować. Z takiego rozwiązania chętnie korzystają zwłaszcza ludzie do 35 lat, którzy w 2019 w 47% decydowali się na zamówienie kierowcy poprzez tę aplikację.

 

Transakcje mobilne

Co ciekawe, smartfony coraz częściej zaczynają zastępować nam także portfele. Używanie telefonu jako formy płatności umożliwiło udoskonalenie chipów NFC i wejście na polski rynek aplikacji Google Pay oraz Apple Pay. O ich gwałtownie rosnącej popularności świadczą statystyki: we wrześniu ubiegłego roku banki miały zarejestrowane aż 2,4 miliony kart przypisanych do aplikacji służących do płatności mobilnych. Badania przeprowadzone wśród użytkowników sugerują, że ich rosnąca popularność wynika z faktu, iż obecnie aplikacje te uznawane są za bezpieczną formę płatności (tylko 9% ankietowanych obawia się o bezpieczeństwo transakcji), a tym, co najbardziej interesuje użytkowników, jest wygoda korzystania. Do zjawiska zastępowania portfeli telefonami muszą dostosować się sklepy oraz punkty usługowe. Zdarza się, że brak możliwości przyjęcia płatności telefonem w coraz większym stopniu przyczynia się do mniejszej liczby klientów, a co za tym idzie – spadku przychodów. Na szczęście w nadążaniu za trendami pomagają akcje takie jak Program Polska Bezgotówkowa, w której bierze udział firma Polskie ePłatności. Umożliwia ona zdobycie za darmo wygodnego, i prostego w użyciu sprzętu. Nawet do 3 terminali za 0zł przez 12 miesięcy.

Telewizja, konsole do gier, a nawet portfele – to tylko kilka przykładów rzeczy, które coraz częściej zastępowane są przez smartfony. Technologia nie przestaje się rozwijać, zatem można się spodziewać, że do listy tej w ciągu najbliższych lat dołączą kolejne sprzęty i usługi.

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
593
zobacz mapę / szczegóły
Zamów Tort na Dzień Matki reklama
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-09-30 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-04 18:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-10 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany