5 sierpień 2021

Japonia: czwarta fala Covid-19 przewyższa poprzednie „o rząd wielkości”

Koronawirus szerzy się w Japonii „o rząd wielkości” szybciej niż w czasie poprzednich fal pandemii – ostrzegł w czwartek minister odpowiedzialny za walkę z Covid-19 Yasutoshi Nishimura. Japonia mierzy się z czwartą falą, do której przyczynił się wariant Delta.
REKLAMA

Czwarta fala w Japonii jest już większa niż poprzednie. W Tokio, gdzie trwają Igrzyska Olimpijskie, zgłoszono 4166 nowych infekcji, najwięcej od początku kryzysu. Rekordowe bilanse notowane są też w innych prefekturach.

„Liczba nowych infekcji wzrosła w całym kraju do niespotykanego wcześniej poziomu. Tempo tego wzrostu jest o rząd wielkości wyższe” – powiedział Nishimura na posiedzeniu panelu ekspertów doradzających rządowi.

Minister podkreślił, że wirus szerzy się w miejscach uznawanych dotąd za stosunkowo bezpieczne. „Widzimy skupiska (Covid-19) tam, gdzie wcześniej rzadko się pojawiały, w sklepach, salonach fryzjerskich i ośrodkach szkoleniowych” – powiedział.

Nishimura wyraził zaniepokojenie, że wirus rozprzestrzeni się z dużych miast na obszary wiejskie w czasie zbliżającego się Festiwalu Bon. Zaznaczył, że liczba rezerwacji biletów lotniczych i kolejowych w okresie tego święta jest w tym roku o 20-30 proc. wyższa niż w ubiegłym roku.

Najnowszy wzrost infekcji wywołuje poważne obawy o przeciążenie służby zdrowia, a rząd ogłosił, że do szpitali będą kierowane tylko osoby z ciężkimi objawami. Wywołało to ostrą krytykę ze strony opozycji, a nawet posłów mniejszej partii koalicyjnej Komeito, którzy domagali się wycofania tych zmian.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ tebe/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-11-18 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-18 20:00
miejsce
OD NOWA - Nowa sala...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-19 20:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-21 19:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany