Park Tysiąclecia się zmienia

fot. www.torun.pl / Wojtek Szabelski
W czerwcu 2020 roku zakończą się prace w Parku Tysiąclecia, który stanie się atrakcyjnym miejscem aktywnego wypoczynku dla mieszkańców lewobrzeża.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
593
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
„Rewitalizacja Parku Tysiąclecia wraz z odbudową układu wodnego fosy przy ul. Podgórskiej w Toruniu" to projekt, który dotyczy obszaru 19,3 ha. Większość prac została już wykonana, ale efekt końcowy, szczególnie jeśli chodzi o zagospodarowanie zieleni, będzie widoczny w porze wiosenno-letniej.

 Zakres zadania, które wykonuje przedsiębiorstwo inżynieryjne Inmel, obejmuje wykonanie schodów terenowych, alejek parkowych oraz ciągu rowerowego z nawierzchni mineralnej, a także ciągu pieszo-jezdnego o nawierzchni z kostki granitowej, podestów drewnianych (958 m2). Ciągi piesze będą tak połączone ze sobą, że stworzą wygodny układ komunikacyjny, który sprzyjać będzie spacerom parkowymi alejami, a w przyszłości będą mogą połączyć park z sąsiednimi nieruchomościami, nienależącymi do miasta. Aby ułatwić osobom niepełnosprawnym oraz osobom z dziećmi w wózkach dotarcie do alejki spacerowej wzdłuż fosy, w centralnej części parku przy budynku śluzy i prochowni zostanie zbudowana pochylnia. Dla wózków, a także jednośladów przy schodach powstaną odpowiednio szerokie zjazdy. Dodatkowo na alejkach zostanie wyznaczona i specjalnie oznakowana pętla biegowa.

Na terenie parku będą elementy małej architektury, liczne ławki, w tym 2 ławki dla matek karmiących, stojaki na rowery, kosze na odpady, kosze na psie odchody oraz tablice informacyjne. W jego zachodniej części, w zaprojektowanej części wypoczynkowej pojawią się hamaki, leżaki i ławo stoły, a w pobliżu stawu "Felek" - wybieg dla psów z urządzeniami sprawnościowymi dla czworonogów. Dla najmłodszych będzie plac zabaw z zestawami gimnastycznymi, tyrolkami, zjeżdżalniami, huśtawkami oraz miejscami do zabaw w piasku.  We wschodniej części terenu parkowego znajdzie się boisko wielofunkcyjne oraz siłownia plenerowa. Remont obejmie budynek starej prochowni o pow. 60 m2, gdzie powstaną toalety. Wyremontowany zostanie równie ż budynek śluzy, przeznaczony do jej obsługi.

Projekt zakłada odpowiednie doświetlenie parku, dlatego na jego terenie zamontowanych zostanie ponad 200 lamp. Całość objęta będzie monitoringiem miejskim.

W ramach zagospodarowania zieleni nasadzone zostaną 273 drzewa i  2389 krzewów, pojawią się też kwietniki, formowane skarpy oraz trawniki dywanowe.

Fot. Wojtek Szabelski

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
593
zobacz mapę / szczegóły
Zamów Tort na Dzień Matki reklama
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-09-30 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-04 18:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-10 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany