Nasze sekrety szczęścia

Stwierdzenie, że każdy z nas pragnie szczęścia - dla siebie i bliskich - nie jest nadużyciem, prawda? Wszak od tego zaczynamy składanie życzeń przy różnych okazjach. Same życzenia nie wystarczą, aby być szczęśliwym. Jak zatem osiągnąć ten stan? – radzi psycholog Marta Bańkowska
REKLAMA
Okazuje się, że szczęśliwi ludzie mają swoje nawyki. Jednym z nich jest nieustanny rozwój osobisty. Kluczowe znaczenie ma tu szczególnie jeden z jego elementów - świadomość związana z poznaniem samego siebie i zaakceptowaniem faktu, że nikt z nas nie jest jednowymiarowy, czarno-biały. Istotą jest dotarcie do palety swoich różnorodnych cech, umiejętność rozpoznania w sobie kontrastów - zarówno wad, jak i zalet, czasem na pozór wzajemnie się wykluczających. Warto odejść od dokonywania ocen na temat samego siebie, porzucenia poczucia, że ciągle muszę coś w sobie naprawiać, jakbym był niewystarczający, wadliwy. Szczęśliwy człowiek ma świadomość, że bywa cierpliwy, ale niekiedy trudno mu wytrzymać czekanie, bywa pewny siebie, ale także onieśmielony, pracowity i rozleniwiony. Podobne przykłady można mnożyć. To od prof. Jacka Santorskiego nauczyłam się, żeby słowo „jestem” zamienić na „bywam”. Taki drobiazg, a tak wiele zmienił w moim życiu.

Poczucie wielowymiarowości, odejście od iluzji obiektywizmu, polegającej na przekonaniu, że mam stały zestaw cech to ważny krok do tego, aby poczuć wewnętrzny spokój, ulgę i harmonię. Ale także do samoakceptacji, uzmysłowienia sobie, że nie muszę niczego udowadniać ani sobie, ani innym, że jestem wystarczający. Odnalezienie takiego stanu w sobie pozwala z większą życzliwością spojrzeć na innych ludzi oraz na swoje otoczenie. Rodzi się wówczas przestrzeń na szukanie własnej drogi do zadowolenia, znika przymus podążania ścieżkami wydeptanymi przez innych ludzi, aby mieć to co oni. Człowiek, który zna samego siebie i akceptuje to, co widzi, nie musi polegać na opinii innych. Wie, że w wypowiedziach otoczenia na jego temat zawiera się świat innych ludzi, a niekoniecznie prawda o nim.

Samoświadomość otwiera także drzwi do prawdziwej zmiany. Każde dążenie w kierunku modyfikacji zachowania, odrzucenia niekorzystnych dla nas nawyków, nie wynika z chęci naprawiania siebie, ale z potrzeby rozwoju, z troski o samego siebie.

Na koniec chciałabym życzyć Wam szczęścia, tak bez okazji, chociaż właściwie też przy okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Szczęścia, które osiągnięcie, będąc dla siebie życzliwymi.

Psycholog Marta Bańkowska, Mentis EDUaction Akademia Rozwoju Edukacji Absolwentka Psychologii na Uniwersytecie SWPS, Matematyki Stosowanej na Uniwersytecie Gdańskim, NEOMA Business School w Ruen we Francji oraz Akademii Trenerów Mentalnych Jakuba B. Bączka, przedsiębiorca. W swojej pracy szkoleniowo-trenerskiej korzysta z praktycznej wiedzy i umiejętności zdobytych w biznesie, nowoczesnych narzędzi psychologicznych oraz treningu mentalnego.

Prywatnie szczęśliwa partnerka oraz mama trzech córek, w wolnym czasie realizuje się jako aktorka Teatru Precedens 11, poetka, uwielbia aktywne formy wypoczynku, slowjogging, jogę i taniec.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-08-17 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-18 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-19 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-27 18:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany