Wieczór rekordów w Arenie Toruń

fot. www.torun.pl / Sławomir Kowalsk
Szósta edycja ORLEN Copernicus Cup przeszła do historii. Toruński mityng lekkoatletyczny jak zwykle zgromadził tłumy kibiców, którzy byli świadkami niesamowitych zmagań! Bohaterami mityngu tym razem okazali się nowa halowa rekordzistka Polski Justyna Święty-Ersetic i szwedzki skoczek o tyczce Armand Duplantis, który ustanowił rekord świata!
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
2607
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
ORLEN Copernicus Cup to największe święto lekkoatletyki w Toruniu. Impreza cieszy się międzynarodową renomą i ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród lekkoatletów z całego świata, jak i tysięcy kibiców, którzy Arenę Toruń znów wypełnili po brzegi.

- Dziękuję wszystkim kibicom, że jesteście, że kochacie lekkoatletykę i potwierdzacie, że ten jedyny obiekt w Polsce, w którym przez cały rok mogą odbywać się halowe zawody lekkoatletyczne, spełnia wasze oczekiwania — powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dzięki waszej obecności będą tutaj padały najlepsze wyniki. Te trzy godziny z Królową Sportu to czas, w którym ani na chwilę nie może zamilknąć doping!

ORLEN Copernicus Cup już czwarty rok z rzędu organizowany jest pod egidą Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) w ramach World Athletics Indoor Tour. Coroczny cykl halowych mityngów lekkoatletycznych rozpoczął się 25 stycznia w Bostonie, a zakończy się 21 lutego w Madrycie.

- 6. ORLEN Copernicus Cup to mityng zaliczany do ścisłej światowej czołówki — podkreślił prezydent Zaleski. - Obok takich miast jak Boston, Madryt, Düsseldorf jest także Toruń. Pamiętajmy, że tutaj lekkoatletyka będzie miała swoje wielkie święto już za nieco ponad rok. Na początku marca 2021 roku w Arenie Toruń odbędą się Halowe Mistrzostwa Europy. Liczymy na waszą obecność!

Uczestnicy ORLEN Copernicus Cup rywalizowali w jedenastu konkurencjach – ośmiu biegowych i trzech technicznych. Jako pierwszy wystartował konkurs skoku w dal pań, który zdominowała Maryna Bech-Romanchuk. W najlepszej próbie Ukrainka skoczyła na odległość 6.96 metrów, czym ustanowiła najlepszy tegoroczny wynik na świecie. Podobny sukces w biegu na 1500 m osiągnęła Etiopka Gudaf Tsegay (4:00.09).

W prawdziwą euforię kibiców wprawiła Justyna Święty-Ersetic, która w biegu na 400 metrów ustanowiła nowy halowy rekord Polski - 51.37 i tym samym awansowała na pierwsze miejsce w światowych tabelach! Znakomite wyniki w okolicach 52 sekund zaliczyły też pozostałe mistrzynie świata z polskiej sztafety — Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub-Kowalik.

- Dziękuję publiczności, która do samego końca mnie dopingowała. Ten rekord Polski jest dzięki wam — powiedziała Justyna Święty-Ersetic. - Cieszę się tym bardziej, że hali w tym roku raczej nie miałam w planach, a tu taka miła niespodzianka. Arena Toruń na pewno doda mi wielkiej wiary w siebie w kontekście przygotowań do igrzysk olimpijskich, które myślę, że będę wspominała do końca życia.

W prawdziwą euforię Arena Toruń wpadła po serii kapitalnych skoków o tyczce Armanda Duplantisa. Samo wygranie konkursu nie zaspokoiło jego apetytu. Przy żywiołowym dopingu i ogromnych brawach publiczności reprezentant Szwecji zakończył swój występ, dopiero gdy pokonał wysokość 6.17, ustanawiając rekord świata!

6. ORLEN Copernicus Cup zwieńczył bieg na 800 m mężczyzn z udziałem medalistów mistrzostw świata oraz Europy. W stawce nie zabrakło stałych uczestników toruńskiego mityngu — Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego. Najszybszy był jednak Collins Kipruto z Kenii.

Na koniec mityngu wszyscy zwycięzcy dzisiejszych zawodów otrzymali pamiątkowe statuetki, które wręczał między innymi prezydent Michał Zaleski. Dokładne wyniki znajdują się TUTAJ.

TRIUMFATORZY COPERNICUS CUP 2020

KOBIETY

Skok w dal - Maryna Bech-Romanchuk (Ukraina) - 6.96

60 m - Shania Collins (USA) 7.24

400 m - Justyna Święty-Ersetic (Polska) - 51.37

1500 m - Gudaf Tsegay (Etiopia) - 4:00.09

60 m ppł. - Alina Talay (Białoruś) - 7.87

MĘŻCZYŹNI

skok o tyczce - Armand Duplantis (Szwecja) - 6.17

pchnięcie kulą - Tomas Stanek (Czechy) 21.86

60 m - Jan Volko (Słowacja) - 6.58

400 m - Yousef Karam (Kuwejt) - 46.26

800 m - Collins Kipruto (Kenia) 1:45.86

1500 m - Ignacio Fontes (Hiszpania) - 3:38.57

60 m ppł. - Andrew Pozzi (UK) - 7.53


Tekst opracował Mateusz Bąk

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
2607
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-11-29 19:00
miejsce
OD NOWA - Nowa sala...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-04 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-05 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-06 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany