7 czerwiec 2021

Jedenaście medali torunian

fot. Julia Truszczyńska / PZLAM / Na zdjęciu: Maciej Wiśniewski (w środku), który zdobył złote medale w pięciobojach ciężarkowym i rzutowym oraz Tomasz Niejadlik (z lewej) – drugi w pięcioboju ciężark
Rekordowa ilość uczestników wzięła udział w kolejnej edycji mistrzostw Polski masters w wielobojach. Bardzo dobrze w tym licznym gronie zaprezentowali się mieszkańcy Torunia i okolic.
29 Mistrzostwa Polski Masters w Pięciobojach Rzutowych i Klasycznym oraz szóste edycje mistrzostw kraju weteranów w trójboju sprinterskim i wielobojowych mistrzostw Polski lekarzy odbyły się w ubiegłą sobotę na toruńskim stadionie miejskim im. Grzegorza Duneckiego. Do udziału w tych zmaganiach zgłosiła się rekordowa ilość niemal 160 zawodniczek i zawodników. Czempionatom towarzyszył mityng lekkoatletyczny dla mastersów.

Bardzo dobrze w wielobojowej rywalizacji zaprezentowali się torunianie. Do udziału w mistrzostwach zgłosiło się jedenastu mieszkańców Torunia i podmiejskich miejscowości. Aż ośmioro z nich sięgnęło po medale. Reprezentanci Grodu Kopernika na dwóch pierwszych miejscach podium stanęli w pięcioboju ciężarkowym mężczyzn w kategorii wiekowej M40. Mistrzem Polski został Maciej Wiśniewski, a pierwszym wicemistrzem – Tomasz Niejadlik. Wiśniewski złoto wywalczył także w pięcioboju rzutowym. Dwa złote krążki, w wieloboju rzutowym oraz trójboju ciężarkowym, zdobył również Wacław Krankowski (kategoria M70). Dwukrotnie na najwyższym stopniu „pudła” stanął też Julian Pełka, który triumfował w pięcioboju klasycznym zarówno w mistrzostwach masterów (kat. M70), jak i lekarzy. Mistrzem kraju został również Henryk Wierzchowski (kat. M85), który był jednocześnie „najwcześniej urodzonym” uczestnikiem zawodów. 88-letni torunianin startował w trójboju sprinterskim, na który składały się biegi na dystansach 60, 100 i 200 metrów. Po srebro w tej samej konkurencji w kategorii M80 sięgnął Tomasz Osóbka. Srebrny medal zdobyła także Anna Arseniuk (kat. K35), która rywalizowała w pięcioboju klasycznym. Trzecia w trójboju sprinterskim była Małgorzata Adryjańczyk (K45).

Sukcesy torunian są tym cenniejsze, że w tegorocznej edycji mistrzostw wzięła udział rekordowa ilość uczestników. Zdarzały się kategorie, gdzie w poszczególnych konkurencjach, startowało aż dziesięciu zawodników. To jednocześnie dobry prognostyk przed zbliżającymi się 31 Mistrzostwami Polski Masters, które w dniach 25-27 czerwca odbędą się na stadionie w Olsztynie.

Tekst: Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters