Współpraca popłaca
W czasie przygotowanego pokazu działania kursanci zapoznani zostali z etatowym wyposażeniem NZPR, zasadami nawiązywania łączności radiowej, a także zobaczyli pokaz współpracy żołnierzy z cywilną grupą poszukiwawczo ratowniczą. Przygotowany pokaz zakładał wspólne przeprowadzenie poszukiwań, odnalezienie rannych, a następnie udzielenie pomocy w przypadku wystąpienia wielonarządowych urazów u osób poszkodowanychW CSWOT staramy się aby każde szkolenie miało jak największy wymiar realizmu i praktyki. Tym razem w ramach kursu NZPR postanowiliśmy pokazać kursantom w jaki sposób, w czasie działań ratowniczych realizowana jest współpraca etatowego zespołu NZPR z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej z cywilną grupą poszukiwawczo ratowniczą z Jednostki Strzeleckiej 4051 Włocławek. Dzięki takiemu działaniu żołnierze mogli zobaczyć jak wygląda wymiana komunikacji, proces dowodzenia, a także podział zadań i ich wspólna realizacja.– powiedział płk Edward Chyła komendant Centrum Szkolenia WOT.
Uczestnicząc w takich szkoleniach mamy możliwość przećwiczenia różnych scenariuszy z jakimi możemy spotkać się w czasie naszej codziennej służby. W czasie tego szkolenia ćwiczyliśmy także współpracę z cywilną grupą poszukiwawczo ratowniczą z JS 4051 Włocławek. Jak widać, dobra współpraca zawsze popłaca i dzięki takiemu współdziałaniu mogliśmy podzielić nasze zadania i jeszcze efektywniej nieść pomoc odnalezionym osobom poszkodowanym. – powiedział dowódca NZPR z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT.
W siłach zbrojnych NZPR są wydzielane tylko przez brygady obrony terytorialnej. System taki został wprowadzony w 2018 roku. Wcześniej zadania takie realizowały grupy naziemnego poszukiwania wydzielane z wojsk operacyjnych. Za wprowadzonymi zmianami, czyli przeniesieniem zadań poszukiwawczo – ratowniczych w domenie lądowej na Wojska Obrony Terytorialnej, przemawiał aspekt terytorialności, równomiernego pokrycia terenu Polski przez pododdziały WOT i lokalny charakter formacji. NZPR-y są oczywiście włączone w system poszukiwania i ratownictwa lotniczego ASAR (Aeronautical Search And Rescue – poszukiwanie i ratownictwo lotnicze).
To mój pierwszy kurs NZPR w jakim biorę udział. Dzięki tego typu zajęciom mamy możliwość wymiany doświadczeń oraz poznania działania zespołów z innych Brygad. Ponadto w czasie przygotowanych zajęć praktycznych mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda współpraca naszych zespołów z grupami cywilnymi. Wspólne działania pozwalają nam znacząco zwiększyć naszą efektywność. – powiedział jeden z uczestników szkolenia.