25 lipiec 2021

święcenie samochodów w dniu św. Krzysztofa

fot. PAP
Setki kierowców przyjechało w niedzielę na odpust w parafii św. Krzysztofa w Tychach, gdzie co roku odbywa się jedna z największych w Polsce uroczystości święcenia pojazdów w dniu patrona podróżnych.
REKLAMA

W tyskim kościele odprawiono mszę św. w intencji kierowców, podczas której modlono się m.in o ich trzeźwość. Samochody pobłogosławił i poświęcił następnie biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Adam Wodarczyk.

Tychy – gdzie mieści się fabryka Fiata i działa wiele innych firm przemysłu samochodowego – bywają nazywane stolicą polskiej motoryzacji. Patronem miasta jest właśnie św. Krzysztof.

Tylko w lipcu, który nie dobiegł jeszcze końca, w wypadkach na śląskich drogach zginęły 4 osoby, a policyjne kontrole ujawniły 442 nietrzeźwych kierowców.

Jak poinformowała rzeczniczka dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Katowicach mjr Justyna Siedlecka, w śląskich więzieniach przebywają obecnie 92 osoby skazane za spowodowanie wypadku lub katastrofy będąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. W zakładach karnych jest też 669 osób, które kierowały pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, na ogólną liczbę 5907 wszystkich skazanych. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-11-21 19:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-23 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-25 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-26 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany