5 czerwiec 2021

Rozpoczęło się wirtualne Spotkanie Młodych Lednica 2000

fot. PAP
Na Polach Lednickich w sobotę późnym popołudniem oficjalnie rozpoczęło się XXV Spotkanie Młodych Lednica 2000. W tym roku odbywa się ono online. Przebiega pod hasłem "Usłysz".
REKLAMA

Pierwszy raz spotkanie w zdalnej formule przeprowadzono w 2020 r. Również i tym razem, z powodu pandemii, uczestnicy gromadzą się nie na Polach Lednickich, ale przy komputerach i telewizorach.

W trakcie uroczystego rozpoczęcia wydarzenia pod Bramę Rybę w procesji wniesiono ikonę Matki Bożej Lednickiej i relikwie św. Wojciecha. Uczestniczyli w niej m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki i prowincjał dominikanów o. Paweł Kozacki. Zgromadzeni odśpiewali "Bogurodzicę".

Całość wydarzenia śledzić można w mediach społecznościowych Lednicy, poszczególne części spotkania pokazuje też TV Trwam. Przez całe popołudnie z Pól Lednickich transmitowane były śpiewy i tańce, rozmowy i wspólne modlitwy.

Rzeczniczka Lednicy Anna Ciszak powiedziała PAP, że tegoroczną edycję spotkania tworzy około pół tysiąca osób.

W trakcie spotkania uczestnicy usłyszą pozdrowienia od papieża Franciszka, obejrzą wspomnienie o twórcy lednickich spotkań o. Janie Górze, będą też uczestniczyć w mszy św. pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego. Wydarzenie zakończy przejście przez Bramę Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa.

Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 r. W poprzednich latach gromadziły nawet ponad 150 tys. osób. Twórcą Lednicy był zmarły w grudniu 2015 r. dominikanin o. Jan Góra.

Odpowiadające za coroczne spotkania młodych Stowarzyszenie Lednica 2000 im. o. Jana W. Góry OP zorganizowało zbiórkę na utrzymanie ośrodka na Polach Lednickich. Z powodu pandemii organizacja utraciła źródła finansowania. Wpłat można dokonywać za pośrednictwem strony internetowej wspieramlednice.pl. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-10-03 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-06 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-07 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-16 18:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany