6 wrzesień 2020

Maląg: w poniedziałek startuje nabór ofert do programu "Maluch plus"

fot. PAP
W poniedziałek startuje nabór ofert do przyszłorocznej edycji programu "Maluch plus" – przypomina minister rodziny Marlena Maląg. Samorządy mogą się starać o dofinansowanie nawet do 33 tys. zł na jedno nowe miejsce w żłobku lub klubie dziecięcym.
REKLAMA

Szefowa MRPiPS zapowiedziała, że w poniedziałek rozpocznie się nabór ofert do przyszłorocznej edycji programu "Maluch plus".

"Sytuacja jest wyjątkowa, dlatego chcieliśmy dać więcej czasu na zapoznanie się z zasadami programu wszystkim zainteresowanym, czyli zarówno jednostkom samorządowym, jak i podmiotom niepublicznym. To podobnie jak w latach poprzednich 450 mln zł na tworzenie nowych i dofinansowanie już istniejących miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi" - wskazała minister.

Podkreśliła, że od 2018 r. budżet programu zwiększył się ze 151 mln zł do 450 mln zł.

W przypadku modułu obejmującego nowe miejsca opieki utworzone przez gminy na zgłoszenia można składać do 16 października. Natomiast termin na składanie wniosków dla pozostałych modułów upływa 6 listopada.

Maląg wskazała, że przyspieszono też czas na ogłoszenie wyników. W przypadku modułu na tworzenie nowych miejsc przez gminy będzie to 27 listopada 2020 r., a dla pozostałych modułów – 15 stycznia 2021 r.

"Każdy rodzic dobrze wie, jak ważna dla łączenia życia rodzinnego z aktywnością zawodową jest dostępność miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi. Celem programu +Maluch plus+ jest właśnie wspieranie rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat 3." - podkreśliła szefowa MRPiPS.

W Polsce działa obecnie ponad 6,4 tys. żłobków i klubów dziecięcych, które oferują blisko 192 tys. miejsc opieki. Maląg zwróciła uwagę, że to o niemal 100 tys. więcej niż jeszcze w 2015 roku.

Minister zachęciła do składania ofert do przyszłorocznej edycji programu "Maluch+". "Jeżeli chodzi o tworzenie nowych miejsc przez jednostki samorządu terytorialnego, to dofinansowanie może wynieść nawet 33 tys. zł na 1 nowe miejsce w żłobku lub klubie dziecięcym – na terenie gmin, gdzie do tej pory nie funkcjonowały żadne żłobki lub kluby dziecięce utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego. Na terenie gmin, gdzie takie placówki funkcjonują, to do 30 tys. zł na 1 nowe miejsce w żłobku lub klubie dziecięcym. To jest o 5 tys. zł więcej niż w edycji 2020." - zaznaczyła szefowa resortu rodziny.

Dodał, że w przypadku nowych miejsc tworzonych przez inne podmioty niż jednostki samorządowe, dofinansowanie wynosi do 10 tys. zł. Z kolei dofinansowanie na utworzenie 1 nowego miejsca u dziennego opiekuna wynosi do 5 tys. zł.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
18299
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-12-28 17:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 17:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany