26 październik 2020

Maląg: ok. 3,5 tys. seniorów zadzwoniło na specjalną infolinię dla potrzebujących wsparcia

fot. PAP
Około 3,5 tys. seniorów skorzystało ze specjalnej infolinii dla potrzebujących wsparcia – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Podała też, że około kolejnych 50 organizacji zgłosiło się do udziału w Solidarnościowym Korpusie Wsparcia Seniorów.
REKLAMA

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej na poniedziałkowej konferencji prasowej przypomniała, że z myślą o potrzebujących pomocy seniorach powołano Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Przypomniała też, że w jego ramach od piątku działa specjalna infolinia. Dzwoniąc na bezpłatny numer telefonu 22-505-11-11, osoby starsze mogą poprosić o pomoc w czynnościach wymagających wyjścia z domu, a utrudnionych przez pandemię.

"Z infolinii skorzystało już około 3,5 tys. seniorów. Część z nich poprzez ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy ma już udzielone wsparcie" – powiedziała Maląg.

Wyjaśniła, że osoba, która przyjmuje zgłoszenie na infolinii, przekazuje numer kontaktowy seniora potrzebującego wsparcia do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie. Pracownik ośrodka kontaktuje się z seniorem, weryfikuje zgłoszenie i ustala szczegóły związane z udzieleniem pomocy. Wolontariusze zaś dostarczają osobom starszym niezbędne produkty.

Minister zaapelowała do wolontariuszy o zgłaszanie się za pomocą ankiety na stronie www.wspierajseniora.pl

Poinformowała też, że do udziału w akcji zgłosiło się kolejnych około 50 organizacji z całego kraju. Jak mówiła, "włączają się one po to, aby seniorzy byli jak najszybciej zabezpieczeni". Minister dziękowała samorządom, które działają na rzecz osób starszych.

"Przeznaczyliśmy 100 mln zł dla jednostek samorządu terytorialnego, a nasza infolinia jest oczywiście infolinią bezpłatną. Dziś musimy zadbać o bezpieczeństwo, więc pamiętajmy o odpowiednim dystansie, dezynfekcji, aplikacji, a także o tym, byśmy wietrzyli pomieszczenia" – powiedziała Maląg. Podkreślała, że musimy chronić naszych seniorów, dlatego powstał Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.

Obecny na konferencji pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek wskazywał, że szczepionką dostępną w tej chwili dla nas wszystkich jest solidarność.

"Solidarność międzypokoleniowa to ta wartość, którą dziś bardzo mocno chcemy promować, szczególnie wśród młodych ludzi. Ale przychodzimy też dziś do państwa z dobrą wiadomością – młodzi ludzie są solidarni, chcą pomagać seniorom, osobom potrzebującym pomocy" – oświadczył.

"Dzięki Radzie Dialogu z Młodym Pokoleniem udało się w sposób bardzo sprawny i krótkim czasie zebrać bardzo wiele środowisk i przekazać te informacje dalej" – podkreślił. Wyraził też przekonanie, że jeszcze w tym tygodniu tych organizacji będzie jeszcze więcej.

"Pan prof. Piotr Gliński, wicepremier, który nadzoruje Narodowy Instytut Wolności, zwrócił się też z apelem do środowisk współpracujących z Narodowym Instytutem Wolności, by dołączały do tej akcji" – podkreślił. Mazurek zachęcał też młodych ludzi, by dołączali do Korpusu.

Działacz społeczny, współprzewodniczący Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem Piotr Wasilewski podkreślił, że w czasie epidemii, ważne jest, by pomagać sobie wzajemnie. "Odzew organizacji młodzieżowych, pozarządowych był bardzo szybki. To pokazuje, jak ważne jest pomaganie i jak aktywni są młodzi ludzie, jeśli chodzi o pomoc drugiemu człowiekowi" – powiedział.

Dodał, że ważne jest promowanie tego typu inicjatyw, dlatego zaprosił wszystkie młodzieżowe organizacje do dołączenia do pomocy seniorom.

"Każda pomoc w tym trudnym czasie się przyda. Pokażmy, jak młode pokolenie jest zaangażowane, jak potrafi poświęcić swój wolny czas, żeby pomóc drugiemu człowiekowi" – podkreślił Wasilewski. (PAP)

autorki: Karolina Kropiwiec, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Danuta Starzyńska-Rosiecka

kkr/ sdd/ dst/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-08-13 20:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-17 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-18 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-27 18:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany