19 maj 2021

Badaczka: corocznie 35 proc. kobiet umiera z powodu chorób układu krążenia

fot. PAP
Corocznie aż 35 proc. kobiet na świecie umiera z powodu chorób układu krążenia. To główna przyczyna śmierci w tej grupie - wskazuje dr hab. Agnieszka Olszanecka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, współautorka globalnego raportu nt. chorób układu krążenia u kobiet.
REKLAMA

Raport ukazał się w czasopiśmie "The Lancet". Dokument powstał w wyniku prac powołanej przez to czasopismo komisji złożonej z 17 kobiet - ekspertek w dziedzinie chorób sercowo-naczyniowych reprezentujących wszystkie regiony świata. Jedną z nich jest dr hab. Agnieszka Olszanecka z I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego UJ.

Raport to - jak podała w środę uczelnia na swojej stronie internetowej - pierwszy tego typu globalny dokument na temat chorób układu krążenia (CVD) u kobiet.

"Corocznie aż 35 proc. kobiet na świecie umiera właśnie z powodu chorób układu krążenia (CVD). To główna przyczyna śmierci w tej grupie. Śmiertelność ta wzrasta szczególnie wśród młodych kobiet" - oceniła Olszanecka, cytowana w informacji UJ. Jednak mimo to, w jej ocenie "problem ten nadal nie jest dostatecznie zbadany czy rozpoznany". "Kobiety są niedodiagnozowane i niedostatecznie leczone, a także nie wystarczająco reprezentowane w badaniach klinicznych" - wskazała.

W opublikowanym raporcie ekspertki przedstawiły aktualne dane związane z badaną przez siebie problematyką i wezwały do "podjęcia pilnych działań w celu poprawy opieki i profilaktyki, uzupełnienia braków w wiedzy i zwiększenia świadomości w zakresie zwalczania wiodącej na świecie przyczyny zgonów kobiet". Naukowczynie zaprezentowały także dziesięć zaleceń, których realizacja pozwoliłaby na rozwiązanie "problemu nierówności w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce w celu ograniczenia CVD u kobiet".

Ich zdaniem najważniejszą rzeczą w zwalczaniu umieralności kobiet właśnie z tych powodów jest edukacja, zarówno pracowników ochrony zdrowia, jak i samych pacjentów, w zakresie wczesnego wykrywania i zapobiegania chorobom serca. Jako niezwykle ważna jawi się także konieczność nadania "priorytetu badaniom nad chorobami serca u kobiet i strategiom interwencyjnym w odniesieniu do płci".

Z przytoczonych danych wynika, że w roku 2019 "na całym świecie było około 275 mln kobiet z CVD, a globalna częstość występowania standaryzowana wiekiem szacowana była na 6402 przypadków na 100 tys". "Główną przyczyną zgonów z powodu CVD na całym świecie była choroba niedokrwienna serca (47 proc.) a następnie udar (36 proc.)" - podano.

Z kolei jako czynnik ryzyka, który najsilniej może przyczynić się do śmierci wielu kobiet, wymieniono nadciśnienie tętnicze. "Do grona klasycznych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych należą także wysoki wskaźnik masy ciała i wysoki poziom cholesterolu LDL" - wskazano. Doprecyzowano także, że kolejnymi, specyficznymi czynnikami ryzyka dla kobiet są przedwczesna menopauza i zaburzenia związane z ciążą. W ocenie badaczek czynniki te wciąż nie są jednak wystarczająco rozpoznane jako "wpływające na stan układu krążenia", a powinni być traktowane priorytetowo.

Wśród innych czynników ryzyka - tych, które ich zdaniem nie zostały dostatecznie rozpoznane - badaczki wymieniają m.in. czynniki społeczne związane z lękiem i depresją, czy różnice wynikające ze statusu społeczno-ekonomicznego i kulturowego, rasy i ubóstwa.

"Wśród wskazanych zaleceń znajduje się większy nacisk na zdrowie psychiczne w praktyce klinicznej oraz ukierunkowane działania polityczne mające na celu wspieranie populacji o niskim statusie społeczno-ekonomicznym w krajach rozwiniętych i wschodzących" - podkreślono w informacji UJ.(PAP)

nak/ agt/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-10-01 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-03 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-06 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-07 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany