16 maj 2021

Bp Solarczyk: uroczystość Wniebowstąpienia jest okazją do umocnienia relacji z Bogiem

fot. PAP
Uroczystość Wniebowstąpienia jest okazją do tego, by odnowić i umocnić swoją osobistą relację z Bogiem - powiedział PAP ordynariusz diecezji radomskiej bp Marek Solarczyk.
REKLAMA

Kościół katolicki obchodzi w niedzielę uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Jak zaznaczył ordynariusz diecezji radomskiej uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego przypomina to, co wydarzyło się 40 dni po zmartwychwstaniu - czyli wstąpienie Chrystusa do nieba i zaproszenie dla uczniów, aby oczekiwali na Zesłanie Ducha Świętego. "Jezus zapowiedział im, że jak Go przyjmą i będą w Jego mocy, to staną się świadkami tego, co Boże" - podkreślił.

Bp Solarczyk przypomniał, że wydarzenie to miało miejsce na Górze Wniebowstąpienia, która znajduje się obecnie w granicach Jerozolimy, niedaleko Wieczernika. "Jest to niewątpliwie ziemia Święta, Jerozolima, tam gdzie Chrystus się objawiał po zmartwychwstaniu swoim uczniom" - wyjaśnił.

Zdaniem bp. Solarczyka uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego jest okazją do tego, by odnowić i umocnić osobistą relację z Panem Bogiem. "Ostatecznie nie chodzi o to, że otrzymujemy jakieś nakazy i musimy się z czegoś rozliczyć. Życie i świadectwo uczniów najlepiej pokazało, że w momencie, kiedy człowiek przeżywa i doświadcza bardzo osobiście tej bliskości i obecności Boga w swoim życiu, to po prostu inaczej nie potrafi żyć, jak kierując się tym i okazując to innym" - powiedział biskup radomski.

Mówiąc o misji głoszenia Ewangelii bp Solarczyk wyjaśnił, że ma to być "świadectwo i znak życia, które Bóg ofiaruje każdemu człowiekowi, a które człowiek wierzący, niosący tę wrażliwość i swoje zaufanie Bogu, potrafi odkryć, przeżywać i nim się kierować".

Przypomniał, że dzień Wniebowstąpienia jeszcze niedawno nie był dniem wolnym od pracy, dlatego uroczystość ta została przełożona z czwartku VI tygodnia wielkanocnego na VII niedzielę wielkanocną. "A skoro jest to niedziela, to świętujemy tajemnicę Zmartwychwstania, przeżywamy jak każdą niedzielę uczestnicząc we mszy św. - szczególnie w tym dniu przywołując i rozważając właśnie tę prawdę" - podkreślił.

Decyzję o zmianie terminu podjęto na mocy dekretu watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który umożliwił przeniesienie święta na najbliższą niedzielę, w krajach, gdzie dzień ten nie jest ustawowo wolny od pracy.

Na początku Kościół świętował Wniebowstąpienie Pana Jezusa i Zesłania Ducha Świętego, jako jedno wydarzenie. Rozdzielenie nastąpiło około roku 370. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-08-18 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-19 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-20 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-27 18:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany