18 czerwiec 2021

Premier: nowoczesnych szkół w Polsce będzie przybywać w ramach Polskiego Ładu

fot. PAP
Nowoczesnych szkół w Polsce będzie przybywać w ramach w Polskiego Ładu - zapewnił premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził budowę kompleksu szkolno-przedszkolnego w Przybysławicach w gminie Zielonki (Małopolskie). 1 września uczniowie rozpoczną tam rok szkolny.
REKLAMA

Szef rządu w Przybysławicach w piątek podkreślił, że powstająca szkoła "nie będzie musiała niczego się wstydzić, będzie na miarę XXI wieku".

"To co w środku mogłem zobaczyć, to widok niesamowity, +serce roście+ można powiedzieć (…). Myślę, że młodzież będzie naprawdę mogła bardzo wszechstronnie się tutaj rozwijać" - zaznaczył premier Morawiecki i wskazał, że budowa obiektu otrzymała dofinansowanie z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

"Będzie ona służyła dzieciom, młodzieży. 400 uczniów w tej szkole będzie się kształciło i to kształcenie będzie na najwyższym poziomie. Te pomoce, które mają im służyć, te tablice interaktywne, które mi pokazano, i wiele innych nowoczesnych sprzętów będą przyciągać uczniów, będą ich cieszyć i będą stanowiły znakomita podstawę infrastruktury edukacyjnej" - powiedział Morawiecki.

"Cieszę się, że takie szkoły powstają w Polsce i mogę powiedzieć, że w ramach Polskiego Ładu takich szkół będzie powstawać jeszcze więcej" - zapewnił premier.

Wójt gminy Zielonki Bogusław Król poinformował PAP, że realizowana od maja 2019 r. budowa nowego kompleksu szkolno-przedszkolnego w Przybysławicach dobiega końca. Aktualnie trwają prace wykończeniowe w budynku szkoły i przedszkola oraz prace przy zagospodarowaniu całego otoczenia obiektu. Zgodnie z planami 1 września dzieci rozpoczną w nowym gmachu rok szkolny.

Do nowego budynku oświatowego przeniesie się Szkoła Podstawowa w Korzkwi im. Jerzego Kukuczki, która dotąd mieściła się w wysłużonym obiekcie z początku XX w. W nadchodzącym roku szkolnym uczyć się w niej będzie ponad 330 uczniów, a w skrzydle przedszkola – 100 przedszkolaków.

Wartość inwestycji to ok. 40 mln zł - większość finansowania pochodzi z budżetu gminy. Inwestycję dofinansowano z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych kwotą ponad 5,1 mln zł.

Nowy budynek oświatowy ma 3,6 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Szkoła pomieści: 18 klas lekcyjnych, salę komputerową, mediatekę, bibliotekę, świetlicę, szatnię oraz pomieszczenia dla nauczycieli i administracji szkoły oraz, na najwyższej kondygnacji, aulę szkolną i jadalnię wraz z pełnym zapleczem kuchennym. Przedszkole będzie zlokalizowane na parterze, w zachodnim skrzydle szkoły; zaplanowano cztery sale przedszkolne, jadalnię oraz pomieszczenia dla nauczycieli i pokój pracy z dzieckiem.

W kompleksie będzie także basen o wymiarach 8x12,5 m, sala sportowa o wymiarach boiska 24x12 m wraz ze ścianką wspinaczkową i zapleczami, a także zewnętrzny plac zabaw dla dzieci, parking, układ komunikacyjny z dwoma zjazdami z drogi wojewódzkiej i gminnej.

Jak podkreślił wójt Zielonek, ta podkrakowska gmina ma ponad 23 tys. mieszkańców i od lat jedno z najwyższych sald migracji w Małopolsce. W gminie funkcjonuje pięć szkół podstawowych, do których uczęszcza ponad 2,2 tys. uczniów, a każdego roku w szkołach przybywa średnio kolejnych 140 uczniów. Od 2017 r. - wskazał Król - gmina Zielonki na rozbudowę bazy oświatowej wydała ok. 70 mln zł na trzy duże inwestycje: rozbudowę dwóch największych szkół podstawowych w Bibicach i Zielonkach oraz budowę obiektu w Przybysławicach.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ godl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-10-06 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-07 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-16 18:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-17 16:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany