18 czerwiec 2021

Maląg: młodzi Polacy chcą mieć dzieci, rząd chce ich wesprzeć, by nie odkładali decyzji

fot. PAP
Młodzi Polacy chcą mieć dzieci, rząd chce ich wesprzeć i znieść bariery, by nie odkładali decyzji o powiększeniu rodziny - powiedziała w piątek szefowa MRiPS Marlena Maląg, uzasadniając rozwiązania zaplanowane w Strategii Demograficznej 2040.
REKLAMA

Minister rodziny i polityki społecznej była pytana w Programie I Polskiego Radia, dlaczego Polacy odkładają decyzję o posiadaniu dzieci, co pokazują badania na ten temat.

"Jedno z badań jest bardzo budujące - młodzi Polacy chcą mieć dzieci. 98 proc. młodych Polaków wypowiada się pozytywnie na temat tego, że chcą mieć dzieci. (...) Dlaczego, skoro chcą mieć dzieci, mentalnie, kulturowo są przygotowani do tego, decyzję odkładają na późniejszy czas? Badania pokazują jednoznacznie, że potrzebna jest stabilizacja i bezpieczeństwo" – powiedziała minister.

Jedną z potrzeb – jak wyliczała - jest mieszkanie. "Badania jednoznacznie pokazują, że dla ponad 40 proc., znacznie ponad 40 proc. młodych ludzi, ta decyzja jest ważna, że mogą mieć swoje mieszkanie" – wskazała.

Minister mówiła, że badania pokazują też znaczenie stabilnej pracy. "Ważna jest stabilna praca, eliminacja umów na czas określony na rzecz umów na czas nieokreślony. Ważne są zarobki, godna praca i zapewnienie opieki nad dziećmi po okresie urlopu rodzicielskiego. To są te priorytetowe rzeczy, które powinny być zabezpieczone i oczywiście finanse" – powiedziała.

Szefowa MRiPS zwróciła również uwagę, że badania pokazują jednoznacznie, że Polacy nie chcą zmiany Programu 500 plus, jeśli chodzi o kryteria udziału w nim i są przekonani, że świadczenie powinno być powszechnie dostępne.

Minister wymieniała trzy zasadnicze cele Strategii Demograficznej, która ma być "długofalową, konsekwentną i systematyczną polityką państwa w zakresie wspierania rodzin". To - jak wyliczyła - wsparcie rodzin; eliminowanie barier, które nie pozwalają na podjęcie decyzji o dziecku oraz prowadzenie spójnych polityk - rządowej i samorządowej.

"Pokazując Strategię Demograficzną do 2040 r. gwarantujemy Polakom, że będziemy realizować takie kierunek, że to jest bardzo ważne dla państwa" – zaznaczyła.

Wspieranie rodzin, jak akcentowała, to m.in. kontynuowanie programów 500 plus czy Dobry Start, ale także "tworzenie dobrego klimatu wokół rodziny i troska o trwałość małżeństw".

Rząd zaprezentował w czwartek projekt Strategii Demograficznej 2040. Przewiduje ona m.in. ochronę rodziców małych dzieci przed zwolnieniem, realizację programów mieszkaniowych zapowiedzianych w Polskim Ładzie i utworzenie centrum zajmującego się zdrowiem prokreacyjnym. Projekt strategii został skierowany do konsultacji społecznych, które potrwają trzy miesiące. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ krap/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-10-06 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-07 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-16 18:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-17 16:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany