7 grudzień 2022

Będziemy bronić każdego metra kw. NATO; Polska jest bezpieczna

zdjęcie: Będziemy bronić każdego metra kw. NATO; Polska jest bezpieczna / fot. PAP
fot. PAP
Będziemy bronić każdego metra kwadratowego terytorium państw NATO, w tym Polski. Jesteście bezpiecznie, obiecuję wam to - powiedział w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
REKLAMA

Mark Brzezinski pytany był podczas spotkania z dziennikarzami w Lublinie o to, czy wie coś na temat zestawów Patriot dla Polski. "Zestawy Patriot są częścią szerszego zaangażowania się na rzecz Polaków i rządu polskiego" - odpowiedział ambasador. "Jesteśmy sojusznikami, jak powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Będziemy bronić każdego metra kwadratowego NATO, w tym Polski" - zaznaczył Brzezinski. "Polska jest bezpieczna i jest zabezpieczona. To jest to, co mamy do powiedzenia w sprawie Patriotów" - podkreślił.

Na pytanie, czy w naszym kraju będzie stacjonowało więcej amerykańskich żołnierzy, Brzezinski odparł: "bronimy każdego metra kwadratowego Polski, to jest to, co powinniście wiedzieć". "Obiecuję wam to" - podkreślił.

Ambasador pytany był również, co sądzi o współpracy Polski z Koreą Południową w zakresie obronności. We wtorek prezydent Andrzej Duda i wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wzięli udział w uroczystym odbiorze w Gdyni pierwszej partii południowokoreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9 dla Polski.

"Amerykańsko-polska relacja militarna i dotycząca bezpieczeństwa jest najsilniejsza w historii. Stoimy ramię w ramię pod względem personelu wojskowego, wyposażenia, dowodzenia, interoperacyjności" - podkreślił, dodając, że to stanowi ochronę dla polskich obywateli.

Brzezinski pytany był również, czy jest możliwość rozmów między USA a Rosją. "Jestem dumny, pracując dla rządu, który daje szansę dyplomacji" - odpowiedział ambasador.

Jak podkreślił, to, co dzieje się obecnie na Ukrainie, jest tragiczne. "Ale mimo to są wysiłki, by dać ofertę rozwiązania dyplomatycznego. To jest właściwa rzecz" - podkreślił. Jak dodał, niestety nie widać zainteresowanych takimi rozwiązaniami po stronie rosyjskiej. "Będziemy dalej próbować" - dodał.

Brzezinski pytany był też m.in. o to, czy powinny być nałożone kolejne sankcje wobec Rosji. Ambasador podkreślił, że sankcje wobec Rosji działają. "Proszę popatrzeć na rosyjską gospodarkę" - dodał. Ambasador podkreślił, że jednymi z ofiar tego konfliktu są Rosjanie, młodzi ludzie, "odcięci" od reszty świata, od biznesu, od uczelni zagranicznych. "Czy to sukces? Jaki to sukces dla ludzi w Rosji, że nie mogą robić tego, co chcą? To smutny rezultat tego konfliktu" - powiedział.(PAP)

Autorki: Gabriela Bogaczyk, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ gab/ itm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Toruń
-1.8°C
wschód słońca: 07:25
zachód słońca: 16:32
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2023-02-03 17:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 19:30
miejsce
KLUB OD NOWA, Toruń, ul. Gagarina 37a
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 20:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-05 18:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany