11 czerwiec 2021

Prezes NBP: do przegrzania rynku nieruchomości jest daleko

fot. PAP
Do przegrzania rynku nieruchomości jest daleko, wzrost liczby kredytów mieszkaniowych nie jest za wysoki - ocenił prezes NBP Adam Glapiński. Jak dodał, badania NBP nie potwierdzają związku między niska inflacją, a boomem na rynku nieruchomości.
REKLAMA

"Aktywność na rynku nieruchomości jest wysoka, ale daleka od odznak przegrzania - uważa prezes NBP. „Bieżąca inflacja nie ma znaczenia dla decyzji o inwestowaniu w nieruchomości” - podkreślił Glapiński na konferencji prasowej. Jak dodał, rosnące konieczne wydatki gospodarstw i podwyżki cen domowych, raczej odstręcza je od takich inwestycji.

"Wysoką aktywność na rynku nieruchomości obserwujemy od dłuższego czasu. Ceny rosną, ale rosły i wcześniej, ale dynamika tego wzrostu zaczęła się obniżać. Nie można tego tłumaczyć jednym czynnikiem" - mówił.

Ocenił także, że liczba kredytów mieszkaniowych ma tendencję rosnącą, ale „to nie jest wzrost, który byłby za wysoki”. „Stan zadłużenia kredytem mieszkaniowym rośnie o ok. 5 proc. rocznie, akcja kredytowa nie jest więc napędzana nadmiernym luzowaniem polityku kredytowej przez banki” - oświadczył prezes NBP.

Glapiński zauważył, że popyt na mieszkania jest też powodowany czynnikami fundamentalnymi, takim jak np. niski poziom zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych i rozwój miast. "Wraz z cenami mieszkań rosną również wynagrodzenia, skala wzrostu cen jest zbliżona do wzrostu dochodów w gospodarce" - dodał.(PAP)

wkr/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-09-29 20:00
miejsce
OD NOWA - Nowa sala...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-30 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-01 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-03 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany