9 październik 2019

Uwaga na zwierzęta na drodze

fot. KMP w Toruniu
Na drogach regionu dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem zwierząt. Od początku roku aż 136 zdarzeń drogowych spowodowanych było przez zwierzęta, które wtargnęły na jezdnię. Policjanci apelują o rozsądek i uwagę.
REKLAMA

Od początku roku aż 136 zdarzeń drogowych spowodowanych było przez zwierzęta, które wtargnęły na jezdnię. Tylko w przeciągu trzech ostatnich dni (6-9 października) doszło do pięciu takich zdarzeń. 6 października około godz. 19:15 na drodze wojewódzkiej nr 564 opel astra uderzył w dzika. Pół godziny później na drodze krajowej nr 15 w Gronowie renault scenic zderzył się z łosiem. 8 października około godz. 5:00 na ul. Łódzkiej w Toruniu peugeot boxer uderzył w watahę dzików, która przebiegała przez jezdnię. Tego samego dnia około południa na drodze z Mierzynka do Krobii samochód zderzył się z sarną. Dzisiaj (09.10) krótko po godz. 6:00 na wojewódzkiej nr 564 ciężarowy daf potrącił byka (samca jelenia). Skutki tego ostatniego zdarzenia są widoczne na zdjęciach.

Kolizja samochodu z nieoczekiwanie pojawiającym się na drodze zwierzęciem może okazać się niebezpieczna. Do takich zdarzeń dochodzi najczęściej jesienią lub wiosną. Zdarza się, że zwierzę ginie lub jest poważnie ranne, a uderzenie prowadzi do poważnych uszkodzeń samochodu. Kierowcy widząc w ostatniej chwili zwierzę, które pojawiło się na jezdni wykonują często gwałtowne manewry doprowadzając do wypadnięcia z jezdni lub uderzenia w inne pojazdy bądź bariery energochłonne. Na drogach naszego powiatu dochodzi do kolizji ze zwierzętami zarówno dzikim (sarna, dzik, jeleń, łoś) jak i gospodarskimi czy domowymi.

Drogi prowadzą przez lasy i szlaki wędrowne zwierząt. Kierowca w takich miejscach musi być zawsze przygotowany na ewentualne wtargnięcie dzikiego zwierzęcia, szczególnie po zmroku, kiedy wabione blaskiem świateł zwierzęta wychodzą z przydrożnych lasów. Powinien przede wszystkim zachować odpowiednią prędkość, a w razie potrzeby może użyć sygnału świetlnego lub dźwiękowego.
W razie zderzenia ze zwierzęciem należy pamiętać o tym, by zabezpieczyć miejsce zdarzenia – zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt ostrzegawczy. Jeżeli w zdarzeniu są osoby ranne, powinniśmy niezwłocznie udzielić im pomocy. W każdym przypadku o miejscu i okolicznościach zdarzenia należy zawiadomić służby korzystając z numerów alarmowych. Pamiętajmy o tym, by samemu nie przemieszczać lub usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia ani nawet go dotykać – może mieć wściekliznę lub nagle zaatakować.

 
źródło: policja.pl (Autor: Wojciech Chrostowski)
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-02-20 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-20 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-23 18:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-24 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany