13 luty 2022

Seria pożarów we wsi Gizałki-Las, mieszkańcy obawiają się grasującego podpalacza

zdjęcie: Seria pożarów we wsi Gizałki-Las, mieszkańcy obawiają się grasującego podpalacza / fot. PAP
fot. PAP
Mieszkańcy wielkopolskiej wsi Gizałki-Las obawiają się podpalacza, w ostatnim czasie wybuchły tam bowiem cztery pożary. Śledztwo w sprawie prowadzi pleszewska policja.
REKLAMA

Gizałki-Las to mała wieś w powiecie pleszewskim, w której znajduje się 12 domów.

30 stycznia 2022 r. około 2 w nocy w jednym z gospodarstw wybuchł pożar. Ogień strawił stodołę i oborę. Strażakom udało się uratować 10 cieląt. Zniszczeniu uległ dach obiektu o powierzchni ok. 300 m kw. oraz znajdujące się w nim maszyny, urządzenia rolnicze oraz płody rolne.

Tydzień później, w nocy 6 lutego, pożar wybuchł na terenie sąsiedniej posesji. Ogień zajął budynki gospodarcze i garaż. Znajdujący się w środku samochód osobowy spłonął.

Kilkadziesiąt godzin później, 9 lutego, strażacy interweniowali po raz drugi na tej samej posesji; tym razem palił się budynek gospodarczy o drewnianej konstrukcji.

11 lutego w nocy strażaków wezwano do płonącej szopy z drewnem. Wszystko się spaliło.

Mieszkańcy wsi, z którymi rozmawiała PAP są przerażeni. „To nie jest przypadek czy jakiś zbieg okoliczności” – mówią prosząc o anonimowość. Pytani o podejrzenia odpowiadają: „Nic nie powiemy, bo każdy z nas boi się o swój dobytek. Każdy z nas ma swoje podejrzenia. Wierzymy, że policja zrobi swoje”.

Ich zdaniem gospodarstwa dotknięte pożarami zamieszkują spokojni ludzie. „W jednym mieszka małżeństwo z dziećmi. Bardzo dobrzy, pracowici i lubiani ludzie. W drugim mieszka mężczyzna z partnerką. Też spokojni. Z tego, co nam wiadomo, z nikim nie mają konfliktu” – zapewniają.

„Po raz pierwszy coś takiego strasznego nas dotyka” - powiedziała PAP Zofia Lewicz, sołtys sołectwa Wierzchy, do którego przynależą Gizałki-Las.

Komendant powiatowy PSP w Pleszewie bryg. Roland Egiert przekazał, że strażacy nie ustalili przyczyn pożarów.

Śledztwo w sprawie wszczęła pleszewska policja. „Czynności trwają. Policjanci sprawdzają wszystkie okoliczności zdarzenia” – poinformowała oficer prasowa st. asp. Monika Kołaska.

Mieszkańcy wioski postanowili sami czuwać do czasu wyjaśnienia sprawy. „Teraz szczególnie mamy oczy naokoło głowy. Boimy się” - wyznali. (PAP)

autorka: Ewa Bąkowska

bak/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Toruń
-0.8°C
wschód słońca: 07:47
zachód słońca: 15:28
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2022-12-10 10:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-10 13:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-10 16:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-10 18:00
miejsce
Młodzieżowy Dom Kultury, Toruń,...
wstęp biletowany