Zmiany na ławce Chopina

fot. www.torun.pl / Małgorzata Ptaszek
W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
819
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Ławka Chopina

Ławka solarna, odtwarzająca utwory Fryderyka Chopina, upamiętniająca wizytę kompozytora w Toruniu w 1825 r., została postawiona 19 marca  2020 r. na ul. Mostowej 14, przed Pałacem Fengerów, w którym kompozytor przebywał.

Z inicjatywą postawienia ławki upamiętniającej wizytę Fryderyka Chopina w Toruniu wystąpił radny Adrian Mól,  a następnie zadanie zostało wpisane do budżetu miasta na 2020 r. (zaplanowana kwota na zadanie 50 000 zł).

W wyniku przeprowadzonego postępowania na wyłonienie wykonawcy zadanie powierzono firmie Smartta (łączna wartość umowy 17 835 zł brutto). Koncepcja ławki została wzbogacona o funkcję ekologicznego zasilania solarnego oraz ładowania urządzeń typu smartfon, a projekt ławki został wypracowany w konsultacji z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Ławka posiada również funkcję regulowania głośności.

Toruński charakter ławki podkreśla fakt, iż odtwarzane na niej są utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu Pawła Wakarecego, torunianina i finalisty XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2010 r.

Na tabliczce informacyjnej na ławce został umieszczony również fragment listu Fryderyka Chopina, w którym opisuje on swoją wizytę w Toruniu i zachwala toruńskie pierniki.

W nawiązaniu do słynnego cytatu tabliczka tytułowa: Ławka Fryderyka Chopina (napis również pismem Braille’a) została wycięta w kształcie znanego toruńskiego piernika, katarzynki.

Dodatkowo, w celu uatrakcyjnienia i zagospodarowania otoczenia ławki, w porozumieniu z właścicielem budynku przy ul. Mostowej 14 w nieczynnych obecnie witrynach na parterze zostały umieszczone historyczne zdjęcie kompozytora z 1849 r. oraz zapis nutowy Poloneza A-dur, a naprzeciwko ławki został postawiony sezonowy parklet.

fot. Małgorzata Ptaszek

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
819
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-10-04 16:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-04 18:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-08 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-10 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany