Weekend w Toruniu

fot. www.torun.pl / Małgorzata Litwin
Iluminacje świąteczne, zapach piernika oraz pięknie przystrojona choinka zwiastują mikołajkowy weekend w Toruniu! Przed nami mnóstwo atrakcji związanych z nadchodzącymi świętami. 
REKLAMA

PIĄTEK 6 grudnia

godz. 8:30-16:00 Kiermasz taniej książki, Książnica Kopernikańska, Filia nr 2, ul. Kościuszki 47
Przedświąteczna wyprzedaż tytułów wycofanych z bibliotecznego księgozbioru. Na sprzedaż: encyklopedie, słowniki i beletrystykę (m.in. powieści Dana Browna, Thomasa Harrisa, Charlotte Link i Katarzyny Bondy). Będą też książki dla dzieci i młodzieży.

godz. 10:00 Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy, do 22.12., Rynek Staromiejski
Uczestnicy będą mogli nie tylko zakupić produkty niezbędne do organizacji świątecznej kolacji, znaleźć inspirację dla cudownych gwiazdkowych upominków, ale również degustować napoje rozgrzewające, czy proponowane przez restauratorów przysmaki. Do 22 grudnia zaplanowano także szereg wydarzeń towarzyszących, m.in. widowiskową paradę z towarzyszeniem orkiestry, pokazy filmowe, czy różnotematyczne warsztaty. Program tegorocznego Toruńskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego

godz. 10:00-16:00 Mikołajkowy kiermasz książek muzealnych, do 8.12., Ratusz Staromiejski
Książki dostępne w obniżonych cenach, bonusy oraz inne atrakcje. Wstęp wolny.

godz. 12:00 Subtelne linie i misterne dekoracje piernikowej katarzynki, Muzeum Toruńskiego Piernika
Warsztaty snycerskie poprowadzi Zygmunt Kędzierski, twórca ludowy. Prezentacja kopii form piernikarskich powstałych na potrzeby projektu. Wstęp bezpłatny. Zapisy: tel. 56 656-70-86, - 87.

godz. 12:00, 13:00, 14:00 Mikołajkowe dekorowanie pierników z Jowitą Woszczyńską, Muzeum Toruńskiego Piernika
Mikołajkowe warsztaty zdobienia piernikowych domków, które poprowadzi mistrzyni świata w dekorowaniu tortów, Jowita Woszczyńska. Bilety: 15 zł. Liczba miejsc jest ograniczona.

godz. 15:00-20:00 Mikołajkowy maraton fitness dla Mikołaja, IX Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka
Charytatywny maraton fitness pod hasłem: "sport, zdrowie i uroda" w połączeniu z kiermaszem świątecznym i wieloma atrakcjami.

godz. 16:00 Mikołajki na lodzie, lodowisko przy CKK Jordanki
Inauguracja sezonowego lodowiska. Na miłośników łyżew czekać będzie mnóstwo atrakcji, m.in.: koncert jazzowy, dyskoteka na lodzie z Mikołajem, spotkanie z hokeistami Sokołów Toruń, sportowe animacje i konkursy, czy też pokazy jazdy figurowej Le Soleil. Wstęp wolny. Pełny harmonogram wydarzenia

godz. 16:00-18:00 Anielskie warsztaty rodzinne, także 13.12., OPP Dom Harcerza
Warsztaty plastyczne. Modelowanie figurek aniołków w glince ceramicznej.

godz. 17:00 Wernisaż wystawy "Ścieżki Dorastania", Centrum Innowacyjnej Edukacji
Otwarcie nowego oddziału Młyna Wiedzy oraz interaktywnej wystawy stałej. Na zwiedzających czeka ponad 30 stoisk, sale modułowe oraz trzy ścieżki tematyczne: emocji, społeczno-kulturowa oraz dojrzewania. Wystawa dedykowana jest dla odbiorcy od 13. roku życia. Więcej informacji.  Bilety: 612 groszy.

godz. 17:00 August II i jego kamień filozoficzny, do 15.03., Kamienica pod Gwiazdą
Król polski i elektor saski August II był wybitnym kolekcjonerem i koneserem porcelany. To dzięki niemu powstała pierwsza w Europie wytwórnia tego rodzaju ceramiki. Toruńska kolekcja, oparta w dużej mierze na darowiźnie Tadeusza Wierzejskiego, oraz porcelana wytworzona w manufakturze założonej przez Augusta II będzie treścią wystawy. Bilety: Sale ekspozycyjne 12 zł normalny; 9 zł ulgowy.

godz. 17:00 Koncert Mikołajkowy, MDK
Koncert w wykonaniu zespołów dziecięcych Forma i Fiku Miku z MDK.

godz. 17:00 Outing: Kolekcja 2019, do 2.02., CSW
Na wystawie zaprezentowane zostaną przede wszystkim najnowsze nabytki oraz dary od artystów. Bilety: 5/8 zł.

godz. 18:00 Spacery Tematyczne: Mikołajkowe spotkanie, CSW
Spotkanie dla wszystkich, którzy odpowiedzieli na nasze spacerowe propozycje. Przy herbacie i ciastkach obejrzymy zdjęcia z około dwudziestu spotkań, a prowadzący opowiedzą ciekawostki, które umknęły w trakcie spacerowania.Prowadzenie: Katarzyna Kluczwajd, Anna Kompanowska, Piotr Kożurno, Marcin Orłowski, Krzysztof Przegiętka, Kamil Snochowski, Szymon Spandowski. Wstęp wolny.

godz. 18:30 Hokej na lodzie: KH Energa Toruń vs Comarch Cracovia, Lodowisko Tor-tor
W najbliższy piątek toruńska drużyna zmierzy się z kolejnym przeciwnikiem - Comarch Cracovią. Bilety: 14-20 zł.

godz. 19:00 Queerowa Zima, PERS
Pierwszy Dragowy Slam Poetycki. W ramach wydarzenia stworzony zostanie open stage dla wszystkich osób chętnych do odczytania swojej lub cudzej poezji, zaśpiewania lub zagrania, czy wyrażenia się w jakikolwiek inny sposób. Wstęp wolny.

godz. 19:00 Dziadek do orzechów, CKK Jordanki
Balet w wykonaniu Narodowego Baletu Kijowskiego z muzyką Piotra Czajkowskiego i prologiem na motywach baśni Ernsta Hoffmanna. Libretto: Marius Petip w redakcji Władimira Troshchenko. Bilety: 100, 130 zł.

godz. 19:00 Teatr Reset – spektakl improwizowany, Dwór Artusa
Ale… to nie było wcześniej przygotowane? Otóż nie! Na żywo tworzymy emocjonalne, pełne zaskoczeń historie. Bywa zabawnie, bywa lirycznie, zawsze jest inaczej. Bilety: 10 zł ulgowy, 15 zł normalny.

godz. 19:00 Kobranocka, Róże Europy, Sztywny Pal Azji, Od Nowa
Trzy muzyczne ikony lat 80. na jednej scenie. Bilety wyprzedane.

godz. 19:00 Ogólnopolska wystawa pokonkursowa Czas - Ruch - Przestrzeń, do 30.12., Akademicka Przestrzeń Sztuki, Wydział Matematyki i Informatyki UMK
Pierwsza edycja konkursu Czas – Ruch – Przestrzeń miała charakter ogólnopolski i adresowana była do profesjonalnych twórców. Celem projektu było wyłonienie najciekawszych dzieł odnoszących się do tematu przewodniego. Na konkurs zgłosiło się 91 artystów z całej Polski, łącznie nadesłano 213 prac rysunkowych. Ostatecznie Jury wybrało 52 prace 34 twórców.

godz. 21:00 Ruff Puff Sound System in Session, Koniec Świata
Całonocna sesja z muzyką roots reggae i dub. Bilety: 10 zł.


SOBOTA 7 grudnia

godz. 9:00 parkrun Toruń #230, ul. Leśny Trakt
Poranna dawka ruchu na świeżym powietrzu w każdą sobotę o 9:00 w lasku na Skarpie. Tym razem będzie to mikołajkowa edycja charytatywna. W trakcie wydarzenia zbierane będą środki finansowe do puszki na wsparcie leczenia Mikołaja oraz prezenty (gry, książki, zabawki, słodycze) dla dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej nr 4 w Toruniu. Więcej informacji

godz. 10:00-14:00 W kontakcie – sesja teatralna, Dom Muz, ul. Podmurna
Warsztaty przeznaczone dla wszystkich, którym czas nie pozwala na regularną pracę z grupą, ale chcieliby doświadczyć energii, jaką wnosi w nasze życie doświadczenie teatru. Będziemy pracować z ciałem, emocjami i uważnością. Zajęcia prowadzi instruktor teatralny i coach – Ela Lewandowicz. Wstęp: 10 zł. Zapisy i informacje: podmurna@dommuz.pl.

godz. 10:00-14:00 Otwarty Turniej Szachowy, OPP Dom Harcerza
III runda w cyklu Grand Prix Torunia w Szachach Szybkich.

godz. 10:00-14:00 Jarmark żywności ekologicznej, Muzeum Etnograficzne
Na Jarmarku można będzie kupić bezpośrednio od rolników ekologicznych wiele produktów, m. in.: warzywa, ziemniaki, przetwory mleczne i mięsne, oleje oraz inne produkty z przetwórni ekologicznych. Organizatorem wydarzenia jest Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych Ekołan. Wstęp wolny.

godz. 11:00-14:30 Maraton pisania listów, Książnica Kopernikańska, Filia nr 16, ul. Raszei 1
Maraton pisania listów Amnesty International. W najbliższą sobotę pisane będą listy w sprawie młodych osób z 10 państw, których prawa człowieka zostały naruszone. Więcej informacji

godz. 11:00-13:00 Moja choinkowa bombka, OPP Dom Harcerza
Świąteczne warsztaty rodzinne - malowanie bombek choinkowych. Zapisy tel. 56 62 23 950.

godz. 11:00 Teatr Magmowcy - W domu u Pani Mikołajowej, Dom Muz, ul. Poznańska
Fabuła spektaklu: W grudniu w domu Świętego Mikołaja dzieje się tak samo dużo, jak w Waszych domach. A w domu wszelkich przygotowań świątecznych pilnuje żona Mikołaja – Pani Małgorzata, która akurat w tym roku nie bardzo pamięta, co po kolei zrobić. Na szczęście na pomoc rusza piękna Choineczka oraz dzieci, które dobrze znają się na świątecznych zwyczajach. Wstęp 10 zł

godz. 11:00 KATAR Teatr, Od Nowa
Finałowy przegląd konkursowy 28. Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu w dziedzinie teatru. Więcej informacji

godz. 12:00-18:00 X-mas Kram. Targ prezentów handmade, CSW
Świąteczne targi designu. Swoje produkty – zabawki, autorskie akcesoria dla małych i dużych, designerskie ciuchy, pięknie wykonaną biżuterię i oryginalne, nowoczesne gadżety, które wymykają się sklepowym definicjom – zaprezentuje kilkudziesięciu wystawców. W ramach X-mas Kramu dostępne będą także darmowe pokazy filmów świątecznych dla dzieci (godz. 12:00, 14:00, 16:00) oraz samoobsługowe stoiska do kreatywnej pracy.

godz. 12:00 Christmas Cup, do 8.12., Lodowisko Tor-tor
Międzynarodowy Turniej Hokeja na lodzie. Organizatorem imprezy jest Międzyszkolny Klub Sportowy Sokoły. Potwierdzenie udziału w turnieju zgłosiło 6 drużyn, w tym 2 drużyny zagraniczne, tj. Dynamo Mińsk z Białorusi oraz HK Kaliningrad z Rosji. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Więcej informacji

godz. 12:00 Wyprawa w głąb sztuki, CSW

Warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie Piotra Krzymowskiego. Przeznaczone dla dzieci w wieku 6-13 lat wraz z opiekunami. Wstęp: 10 zł/os., zapisy: eduakcje@csw.torun.pl lub 56 610-97-16.

godz. 12:00 Bajkowa sobota z Pettsonem i Findusem, Księgarnia Kafka i Spółka
Czytanie fragmentów książki Svena Nordqvista „Niezwykły Święty Mikołaj”. Obowiązują zapisy tel. 512 545 956.

godz. 12:00 Aukcja charytatywna prac „Moja przygoda w Muzeum”, Ratusz Staromiejski
Dochód zostanie przeznaczony przeprowadzenie zajęć edukacyjnych w Muzeum. Licytowane będą prace uczestników Spotkań „Moja Przygoda w Muzeum”. Cena wywoławcza: 10 zł. Wstęp wolny.

godz. 13:00-19:00 Mikograjki 2019. Rodzinne spotkanie z grami planszowymi, także 8.12., Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego
Dwa dni rodzinnego grania w planszówki. Do dyspozycji ponad 250 gier. Będą gry imprezowe i towarzyskie, kooperacyjne, imprezowe, logiczne i ekonomiczne/strategiczne. Dla uczestników przygotowano również planszówkowe turnieje (z nagrodami) i rozgrywki w gry fabularne. Wstęp wolny.

godz. 16:00 Mikołajkowa Symfonika Familijna, koncert TOS, Jordanki
Muzyczne spotkanie-niespodzianka z orkiestrą symfoniczną i Mikołajem. Wystąpią: Adriana Wdziękońska – prowadzenie, Toruńska Orkiestra Symfoniczna,Łukasz Hermanowicz – dyrygent. Bilety: 35 zł dorosły, 25 zł dziecko, 80 zł rodzinny (2+1)

godz. 16:00-18:00 Ubierz choinkę, obdaruj rodzinkę, Muzeum Etnograficzne
Rodzinne warsztaty, podczas których uczestnicy nauczą się wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych od twórczyń ludowych z Kurpiów. Koszt udziału: 10 zł, 5 zł ulgowy, 20 zł rodzinny.

godz. 16:00-0:00 Nocny Targ Świąteczny, PERS
Na świątecznej odsłonie wydarzenia nie zabraknie rękodzieła i upominków, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających prezentoholików. Podczas targów przewidziane są również koncerty: zespołu Nietrzask oraz Arto Piano Trio. Wstęp wolny.

godz. 17:00 Muzyka Orędownikiem Pokoju - koncert, Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych
Steve Kindler - Skrzypce akustyczne, skrzypce elektryczne 9 strunowe, Igor Nowicki – fortepian, Orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych. W repertuarze utwory Moniuszki, Komedy, kompozycje własne Steve’a Kindlera, łączące klasykę, jazz, fusion jazz, rock, ambient. Podczas koncertu rozprowadzane będą cegiełki na rzecz Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja”. Bilety: 25 zł normalny, 15 zł ulgowy.

godz. 18:00 18. Uniwersytecki Koncert Charytatywny - Natalia Kukulska, Aula UMK
Koncert Natalii Kukulskiej - jednej z najbardziej znanych i cenionych polskich wokalistek. Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na leczenie i rehabilitację studentki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – Aleksandry Rutkowskiej, ciężko poszkodowanej
w tragicznym wypadku samochodowym, który zdarzył się w kwietniu br. Bilety: 80 zł.

godz. 18:30 Zakończenie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O liść konwalii”, Dwór Artusa
Od lat konkurs przyciąga grono osób dla których poezja jest pasją. W tym roku nagrodzonych wybrało jury: Joanna Mueller, Barbara Klicka i Natalia Malek. Wstęp wolny.

godz. 19:00 Turniej Jednego Wiersza, Dwór Artusa
Impreza ściśle związana z zakończeniem XXXIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego O liść konwalii. Skład jury tym razem jest nieprzypadkowy – uczestników oceniać będą laureaci tegorocznego Konkursu. Rejestracja w dniu turnieju w godz. 17:00-18:00. Wstęp wolny.

godz. 19:00 Koncert: Przy kominku – świątecznie i romantycznie, Zamek Krzyżacki
W koncercie udział wezmą Sylwia Wiśniewska, Vitas Puciński, Jacek Beszczyński, Steve Kindler. W repertuarze polskie i światowe piosenki świąteczne oraz ballady miłosne ze wszystkich stron świata. Wstęp: 5 zł.

godz. 19:00 Siatkówka: Budowlani Volley Toruń vs Uni Opole, Uniwersyteckie Centrum Sportowe UMK
I Liga Siatkówki Kobiet. Bilety: 5 zł.

godz. 20:00 Oficjalne otwarcie, Dwa Światy
Impreza inauguracyjna Nowych 2 Światów. Zagrają: Podwórkowi Chuligani, Smogs oraz 8kaw. Bilety: 35 zł.

godz. 21:00 Benefit na schronisko, Koniec Świata
W tym roku dla zwierzaków zagrają: Strüp, Back to Skull oraz Thorn Mob"s Finest. Bilety: 20 zł.


NIEDZIELA 8 grudnia

godz. 10:00-15:00 Kiermasz w Muzeum. Sztuka i rękodzieło ludowe, Muzeum Etnograficzne
Ponad 100 twórców z różnych regionów Polski zaprezentuje m.in. tradycyjne ozdoby choinkowe, hafty i koronki, rzeźby, wyroby rzemieślnicze z drewna i ceramiki, zabawki, obrazki malowane na szkle, świece i figurki z wosku, regionalne przysmaki oraz produkty z gospodarstw ekologicznych. Bilety: 5 zł, 3 zł ulgowy, 10 zł rodzinny.

godz. 11:00 Wolny Jarmark Śniadaniowy, Rynek Nowomiejski
Na Jarmarku Śniadaniowym będzie można zakupić produkty naturalne, lokalne, przetworzone w sposób tradycyjny, domowy, bez sztucznych dodatków czy polepszaczy. Oprócz tego przewidziane są również ciepłe dania, które będzie można zjeść na miejscu. Organizatorzy zalecają wzięcie pojemników i toreb wielokrotnego użytku dla osób planujących większe zakupy. Wstęp wolny.

godz. 11:00-13:00 Niedziela w Teatrze, Teatr Horzycy
Śniadanie przygotowane przez Kawiarnię Wejściówka. Dla dzieci przygotowano dodatkową atrakcję – mikołajkowe warsztaty artystyczne. Bilety: 20 zł, dla dziecka do 12 r.ż. 5 zł, dla studentów i seniorów 15 zł.

godz. 11:00 Mikołajki na zamku, Zamek Krzyżacki
Zabawy plebejskie dla dzieci, ognisko ze Świętym Mikołajem, legendowe zwiedzanie zamku, turniej strzelania z łuku oraz kuchnia średniowieczna – pieczenie ziemniaków.

godz. 12:00 i 16:00 Warsztaty rękodzieła Bożonarodzeniowego, Dwór Artusa
Zajęcia dla rodzin z dziećmi. Razem, niczym skrzaty Świętego Mikołaja, uczestnicy będą produkować fantastyczne ozdoby-prezenty dla najbliższych. Bilety: 10 zł normalny, 30 zł rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci).

godz. 12:00 Światura – Klasyka Literatury, Księgarnia Kafka i Spółka
Dyskusyjny Klub Książki Okonia w Sieci. Omawiany tytuł: “Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda.

godz. 13:00 Mikołajkowe Plakatobranie, Od Nowa
Dla plakatowych głodomorów Od Nowa przygotowała kolekcję fantastycznych posterów - muzycznych, filmowych oraz artystycznych. Znajdziecie, m.in.: Comę, Voo Voo, Happysad, Organka, Kult, Festiwal Klamra, Afryka i wiele innych. Wstęp wolny.

godz. 16:00 Piłka ręczna: AZS UMK Toruń vs MKS Grudziądz, Uniwersyteckie Centrum Sportowe
Przedostatnim meczem toruńskich szczypiornistów w tej rundzie będzie derbowy pojedynek z MKS-em Grudziądz.

godz. 16:00-18:00 Salonik Artystyczny, Fort IV
W Fortecznych murach usłyszymy świąteczne melodie, które wprowadzą nas w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Bilety: 30 zł, rezerwacje: 56 655-82-36 lub biuro@fort.torun.pl.

godz. 17:00 i 19:30 Koncert Wiedeński, Dwór Artusa
Podczas gali publiczność usłyszy obdarzonych wspaniałymi głosami solistów operowych. Artyści wykonają m.in.: walc „Nad Pięknym Modrym Dunajem”, Arię Barinkaya „Wielka sława to żart”, duet wszech czasów „Usta milczą dusza śpiewa” czy polkę „Tritsch-Tratsch”.
Bilety: 90 zł normalny, balkon 60 zł.

godz. 17:00 Piernikowe Spotkania z Balladą, MDK
Inicjatywa, która poprzez cykl toruńskich spotkań i koncertów propaguje i upowszechnia muzykę z krainy łagodności. Pierwszy z nich to koncert grupy Wszystkiego Najlepszego.

godz. 17:00 Koncert „Złote Miotły”, Aula UMK
Galowy koncert Korporacji Tanecznej Baby Jagi.

godz. 18:00 Polska Noc Kabaretowa – Humor świata, Arena Toruń
Wystąpią: Boys, Mig, Piękni i Młodzi, Clasic, Power Play, Miły Pan, Top Girls. Bilety: 45-300 zł.

godz. 18:00 Podaruj Domkultury! na Święta, Lizard King
Koncert i aukcja charytatywna na rzecz Domu Kultury na Bydgoskim Przedmieściu. Wystąpią: Mazzoll, Sławek Janicki oraz Hania Piosik. Bilet cegiełka - 25 zł.

godz. 19:00 Nocny Kochanek + Ereles – koncert, Od Nowa
Klasyczny heavy metal inspirowany gigantami gatunku. Wykorzystując humor bazujący często na pastiszu, grach językowych i abstrakcji, Nocny Kochanek rysuje obraz polskiej subkultury metalowej z ogromnym dystansem do samych siebie. Ereles – czyli Zespół Niespokojnych Nóg, zaistniał w 2018 r. wydając swoją debiutancką płytę „Krok Odwagi”. Od tego czasu grupa zagrała już kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce. Bilety: 55 zł, 65 zł w dniu koncertu.

godz. 19:00 Sonbird, NRD
Po premierze debiutu płytowego „Głodny”, pozytywnym odbiorze i recenzjach, udanej wiosennej trasie koncertowej i lata pełnego festiwali, Sonbird rusza w drugą część trasy “Głodny tour”. Bilety: 30-40 zł.

godz. 20:00 Zwiedzanie zamku nocą, także 29.12., Zamek Krzyżacki
Nocne wydarzenie, podczas którego każdy odwiedzający ma okazję poznać zakamarki i historie kryjące się w murach zamku. Zamkowy przewodnik zabierze uczestników wydarzenia również do miejsc, które są niedostępne na co dzień dla zwiedzających.

fot. Małgorzata Litwin

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-02-28 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-28 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-29 17:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-03-01 18:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany