Weekend w Toruniu

fot. www.torun.pl / Adam Zakrzewski
W ten weekend Toruń zmieni się w niezwykłą krainę fantastyki, literatury i popkultury w trakcie 10. edycji Copernicona. To jednak nie koniec atrakcji! Fanom muzyki alternatywnej polecamy Festiwal NADA, a poważnej - inaugurację 41. sezonu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
693
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

PIĄTEK 13 września


Copernicon 2019, 13-15.09 (piątek-niedziela), Collegium Maximum, Collegium Minus, Wydział Matematyki i Informatyki i in. 

Święto fanów fantastyki, literatury i popkultury. Na program składa się blisko 1000 godzin atrakcji, takich jak: prelekcje, pokazy, warsztaty, konkursy, koncerty, seanse filmowe i spotkania z zaproszonymi gośćmi. Punkty programu podzielone są na bloki tematyczne. Jedną z atrakcji jest Cosplay - pokaz i konkurs strojów przygotowanych przez uczestników. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się również Fantastyczne Targi Popkultury. Hasło tegorocznej edycji: „Wszyscy jesteśmy fantastyczni!”. Wśród gości tegorocznego festiwalu pojawią się m.in. członkowie Grupy Filmowej Darwin, twórcy serii filmowych na You Tube „Wielkie konflikty” i „Wielkie teorie Darwina”; pisarze: Katarzyna Berenika Miszczuk, Katarzyna Rupiewicz, Aneta Jadowska (i współpracująca z nią ilustratorka Magdalena Babińska), Cezary Zbierzchowski, Michał Bergel, Michał Gołkowski, Robert Wegner, Arkady Saulski; lektor Tomasz Knapik oraz znawca technik filmowych Stanisław Mąderek. Wejściówki: 80 zł. Program


godz. 8:00 Malarstwo Petra i Arkadija Martyniuków, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka

Wernisaż wystawy prac braci Petro i Arkadii Martyniuków, absolwentów Liceum Plastycznego im. Wojciecha Gersona w Warszawie oraz stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W tym roku rozpoczynają również studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wstęp wolny.


godz. 15:00-17:00 Spacer historyczny w cieniu toruńskich kamienic, Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej, pomnik Józefa Hallera

Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej zaprasza na spacer wszystkich, którzy chcą przenieść się w przeszłość i lepiej poznać najnowszą historię Torunia. Spacer śladami działań niepodległościowych na toruńskim Starym i Nowym Mieście w latach 1919-1945 rozpocznie się pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Wstęp wolny.


godz. 18:00 Zdzisław Mackiewicz - Idea – Pamięć Kuba, Dom Muz, ul. Podmurna

Wernisaż wystawy prof. Zdzisława Mackiewicza, pracownika Instytutu Artystycznego (Zakład Grafiki) na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Składać się będzie z 32 prac złożonych ze 100 paskowanych fragmentów zdjęć. Będą to fotografie z rodzinnego albumu, poświęconego synowi autora - Kubie. Całość jest metaforą upływu czasu, odwołuje się do pamięci, określa liniowość czasu i przestrzeni.


godz. 18:00 Fotografie Zbigniewa Furmana - Męskie rozmowy, Wejściówka

Wernisaż wystawy Zbigniewa Furmana, która prezentuje serię portretów. Są one efektem spotkań - krótkich, długich, ze starym znajomym albo znanym ogólnie. Tworzone na negatywie, techniką cyfrową, a później nawet telefonem komórkowym. Każde zupełnie inne, wszystkie jednak czarno-białe.


godz. 18:00 5. Festiwal NADA, różne miejsca

Festiwal muzyczny, którego nie da się zamknąć w gatunkowe ramy.

Program piątkowy:
Scena główna - Tumult, Rynek Nowomiejski 28

  • 20:00 Rosemary loves a blackberry
  • 21:00 EABS
  • 22:00 Kabloonak (LT)
  • 23:00 Ørganek

Scena klubowa - klub NRD, ul. Browarna 6

  • 23:00 Pejzaż, DJ Furia

Imprezy towarzyszące:

  • 18:00 Panel dyskusyjny: Kondycja lokalnego rynku muzycznego, PERS, ul. Mostowa 6


godz. 19:00 Katarzyna Ewa Legendź - Szajs. The Gentle Art of Death Cleaning, CSW

Wystawa laureatki konkursu fotograficznego „Wystaw się w CSW 2018”, której przewodzą słowa francuskiego filozofa Jeana Baudrillarda: „Dzisiaj to my jesteśmy świadkami narodzin, dojrzewania i śmierci przedmiotów”. „Szajs” to fotograficzna opowieść o odrzutach, odpadach i marginesach, o rozprawianiu się z nimi na wizualnym, społecznym i osobistym poziomie, a także o niekończącej się renegocjacji ich statusu. Bilety: 5 zł / 8 zł


godz. 19:00 Impresaryjny Teatr Muzyczny - Dymny: Siedem bestii moich – premiera, Klub Od Nowa

Impresaryjny Teatr Muzyczny stworzy niezwykle aktualny kolaż inteligentnego poczucia humoru z diagnozą absurdów rzeczywistości. Spektakl oparty na tekstach Wiesława Dymnego do muzyki Janusza Grzywacza. Bilety: 40 zł normalny, 35 zł ulgowy.


godz. 19:00 Inauguracja 41. sezonu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, CKK Jordanki

Koncert skupiony będzie wokół niezwykle utalentowanych artystów młodego pokolenia. Usłyszymy specjalnie napisaną przez Macieja Bałenkowskiego kompozycję, mającą oddać hołd wybitnemu skrzypkowi i kompozytorowi – Karolowi Lipińskiemu. W programie nie zabraknie również wirtuozowskiego I Koncertu fortepianowego Piotra Czajkowskiego, którego partię solową wykona hiszpański pianista Leo de María. Repertuar zwieńczy I Symfonia Johannesa Brahmsa. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi litewski maestro Dainius Pavilionis. Bilety: 40 zł normalny, 30 zł ulgowy.


godz. 20:00 Koza, Dwa Światy, ul. Ducha Św. 10/12

Koncert jednego z najlepiej zapowiadających się polskich raperów młodego pokolenia - Kozy. Bilety: 30-40 zł normalny, 99 zł VIP.


godz. 20:00 Valerijs Ivanovs i Krzysztof Filasiński, Little Egoist Coffee, ul. Szeroka 36

Wyjątkowy koncert wirtuoza skrzypiec - Valerijsa Ivanovsa oraz wokalisty Krzysztofa Filasińskiego. Bilety: 10 zł.


godz. 21:00 New Asgard vol.2 - Thor była kobietą!, Cybermachina, ul. Łazienna 13

Kolejne spotkanie fanów Marvela. W programie dyskusja na temat plotek, teorii oraz wrażeń dotyczących MCU. Nie zabraknie też kultowej gry w "zgadnij kim jesteś".


godz. 21:00 Casa De La Musica: C-Tite & Asley Zumba, Cubano Club, ul. Chełmińska 12

Impreza w stylu latino. Zagra DJ C-tite, a show i animacje taneczne zaprezentuje pochodzący z Kuby tancerz Asley Zumba. Bilety: 10 zł.SOBOTA 14 września

godz. 9:00 Parkrun Toruń #218, ul. Leśny Trakt

Poranna dawka ruchu na świeżym powietrzu w każdą sobotę o 9:00 w lasku na Skarpie. Uczestnicy do pokonania będą mieli odcinek 5 km biegiem, truchtem lub marszem. Wymagana wcześniejsza rejestracja. Wstęp wolny.


godz. 9:00-18:00 Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych, Zespół Szkół nr 16 ul. Dziewulskiego 2

Stowarzyszenie Hodowców Kotów zaprasza do udziału w Międzynarodowej Wystawie Kotów Rasowych. W programie: WCF Ring, Special Show, Fun Show. Na terenie wystawy będą również sklepiki z artykułami dla zwierząt oraz dla zainteresowanych hodowców sesja zdjęciowa wykonywana przez kociego fotografa.


godz. 10:00 5. Festiwal NADA, różne miejsca

Festiwal muzyczny, którego nie da się zamknąć w gatunkowe ramy.

Program sobotni:

Scena główna - Tumult, Rynek Nowomiejski 28

  • 20:00 Hymmj (DE)
  • 21:00 Niemoc
  • 22:00 Resina
  • 23:00 The Dumplings

Scena klubowa - klub NRD, ul. Browarna 6

  • 23:00 Zamilska, Kruszytop, Foolish Swami

Imprezy towarzyszące:

  • 10:00 Podkręcamy tempo. Senior też DJ! – Warsztaty międzypokoleniowe, Kulturhauz, ul. Poniatowskiego 5/2
  • 18:00 Panel dyskusyjny: Jak zarabiać na twórczości? ,PERS, ul. Mostowa 6


godz. 10:00 Spacer z kulturą: Śladami żydowskich mieszkańców Torunia, CSW

Nowy cykl spacerów tematycznych - tym razem uczestnicy dowiedzą losach rodzin wyznania mojżeszowego, dlaczego po odzyskaniu niepodległości aż 80% z nich wyjechało i jakie budynki pozostały po czasach ich pobytu. Prowadzenie: Marcin Orłowski. Zbiórka w holu CSW. Wstęp wolny. Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl


godz. 10:00-12:00 Spacer historyczny w cieniu toruńskich kamienic, Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej, pomnik Józefa Hallera

Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej zaprasza na spacer wszystkich, którzy chcą przenieść się w przeszłość i lepiej poznać najnowszą historię Torunia. Spacer śladami działań niepodległościowych na toruńskim Starym i Nowym Mieście w latach 1919-1945 rozpocznie się pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Wstęp wolny.


godz. 10:00-13:00 Piknik rodzinny Eko-inte-gracja, ul. Piskorskiej 11

Fundacja Daj Szansę zaprasza na piknik rodzinny. W programie: budowanie i ozdabianie zamków z kartonów, wspólne sadzenie drzewek i roślin, tworzenie najdłuższej kanapki, zamki dmuchane, zumba oraz licytacja fantów. Wstęp wolny.


godz. 10:00-14:00 Historyczny Rajd Rowerowy: Śladami II Wojny Światowej

Rajd przeznaczony dla mieszkańców i gości naszego miasta. Impreza ma rodzinny charakter, głównym celem jest promocja turystyki z naciskiem na miejsca, które otaczają nas codziennie, a nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ich turystycznych i historycznych walorów. Długość trasy to ok. 5,5 km, planowany czas trwania około 4 godz. Harmonogram rajdu 


godz. 10:00-14:00 Alternatywny Bazar i Wymienialnia, Fundacja Alternatywna, ul. Morcinka 17

Kolejna edycja Alternatywnego Bazaru. Tym razem stworzone zostały 3 strefy: bazar dla dużych, bazar dla małych oraz strefa wymiany. Podczas wydarzenia można będzie kupić lub wymienić się ubraniami, obuwiem, biżuterią i książkami.


godz. 10:00-15:00 Edukacja liderów organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, Toruńskie Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro

Szkolenia realizowane w zakresie działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnej. Prowadzenie: Piotr Szefer. Wstęp na szkolenia jest bezpłatny. Wydarzenie dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń. Obowiązują zapisy: www.torunskanauka.pl.

Program:

  • 10:00-11:30 Skuteczna komunikacja niewerbalna w wystąpieniach publicznych
  • 11:45-13:15 Profesjonalne wystąpienia publiczne – sztuka prezentacji i przekonywania
  • 13:30-15:00 Erystyka, czyli sztuka wygrywania sporów


godz. 10:00-15:00 Kiermasz taniej książki, Książnica Kopernikańska, Filia nr 16, ul. Raszei 1

Ostatni dzień kiermaszu książek. Do kupienia tytuły wycofane z bibliotecznego księgozbioru. Ceny od 2 złotych. W ofercie: literatura piękna dla dzieci, młodzieży i dorosłych, książki popularnonaukowe.


godz. 11:00 Pożegnanie lata..., Dom Muz, ul. Poznańska

Piknik w parku przed Domem Muz. W programie m.in.: zabawy, konkursy oraz warsztaty. Prowadzące: Joanna Łagan i Agnieszka Dąbrowska. Wstęp wolny


godz. 11:00 Pilates pod chmurką, Skwer przy ul. Józefa Mossakowskiego

Fundacja GOtoruń zaprasza na zajęcia z pilatesu. Uczestnicy wydarzenia będą mieli również możliwość skorzystania z porad dotyczących zdrowego i aktywnego trybu życia. Wstęp wolny.


godz. 11:00-15:00 Gra wyobraźni - warsztaty pantomimy dla dzieci, Domkultury! Bydgoskie Przedmieście, ul. Sienkiewicza 11/3

Jednodniowy warsztat pantomimy, podczas którego uczestnicy będą mogli zapoznać się z tą formą aktorskiego wyrazu, a przy okazji dobrze się bawić. Program warsztatu obejmuje: ćwiczenia ruchowe, świadomość i plastykę ciała, etiudy teatralne, pracę z rekwizytem oraz naukę typowych dla sztuki mimu iluzji np. niewidzialna ściana, lina, czy piłka. Zapisy: email:
utu.fundacja@gmail.com lub tel. 731234472. Wstęp wolny.


godz. 11:00-18:00 Dino Expo, do 15.09, Arena Toruń

Wystawa podróżnicza dinozaurów oraz żywych pająków i owadów. W programie: poruszające się dinozaury, jazda na dinozaurach, ciekawostki z życia gadów, film dokumentalny. Bilety: 30 zł ulgowy, 35 zł normalny.


godz. 12:00-13:00 Bajkowa sobota z Puciem, Księgarnia Kafka i spółka, ul. Szewska 2

Pierwsze w tym sezonie spotkanie z cyklu Bajkowa Sobota. Przeczytane zostaną fragmenty nowej książki Marty Galewskiej-Kustry „Pucio umie opowiadać” (il. Joanna Kłos), a w tle wyświetlonych zostanie kilka ilustracji. Wydarzenie kierowane jest do dzieci w wieku 2-5 lat. Wstęp wolny.


godz. 12:00-14:00 Elana "05 v UKS SMS "05, Stadion przy ul. 63 Pułku Piechoty 47

W najbliższą sobotę o kolejne 3 punkty w ramach ligi wojewódzkiej zawalczy na swoim boisku Elana Toruń 2005 z UKS SMS Włocławek 2005. Wstęp wolny.


godz. 13:00-18:00 Open Air Piknik Pożegnanie Lata vol.2, Barbarka

Podczas pikniku zaplanowano wiele atrakcji w tym: wystawę motocykli Pit Bike, muzykę z czarnych płyt, wielkie smażenie kiełbasek, animatora dziecięcego oraz wystawę samochodów klasycznych i zabytkowych. Na scenie wystąpią DJ Hyper Motion, Plead i Soras. Wstęp wolny.


godz. 15:00 Elana Toruń vs Lech II Poznań, Stadion Miejski im. Grzegorza Duneckiego

Toruński Klub Elana SA zaprasza wszystkich kibiców na rozgrywkę z Lechem II Poznań.


godz. 16:00-18:00 Bajkowanie!, Kulturhauz, ul. Poniatowskiego 5/2

Seans z bajkami kliszowymi i muzyką na żywo. Córeczka i Tata (grani przez Kalinę i Patryka Zakrockich), imitując głosy postaci i tworząc na żywo ścieżkę dźwiękową, zilustrują a może nawet opowiedzą na nowo stare historie zapisane na kliszy filmowej. Wstęp wolny.


godz. 17:00 Rejsy z Toruńskimi Flisakami, Bulwar Filadelfijski

Rejsy odbywają się w godz. 17:00-21:00. Zbiórka na Bulwarze Filadelfijskim na wysokości bramy Żeglarskiej. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć: punkt widokowy na Kępie Bazarowej, plażę przy Zamku Dybowskim, Bulwar Filadelfijski, panoramę Starego Miasta, Winnicę, Port Zimowy. Bilety: 5-20 zł w zależności od przystanku.


godz. 20:00 Teatr Historyczny - Zemsta braci zakonnych, Zamek Krzyżacki

Teatr przedstawi w sposób lekki, zabawny i ciekawy różne wydarzenia związane z Toruniem.
Wstęp biletowany wg cennika zwiedzania ruin.


godz. 20:00-23:00 Tankograd, Mag, Sun No More, Dwa Światy, ul. Ducha Św. 10/12

Po świetnym koncercie na początku roku stołeczny Tankograd wraca do Torunia. Zagrają swoją debiutancką płytę "Totalitarian". Towarzyszyć im będzie lokalny Mag oraz Sun no more z Warszawy. Bilety: 20 zł.


godz. 21:00 Caribbean Night: DJ Ortega & Jonal Adrian Escobar Paez, Cubano Club, ul. Chełmińska 12

Impreza w stylu latino. Zagra DJ Ortega, a show i animacje taneczne zaprezentuje pochodzący z Wenezueli tancerz Jonal Adrian Escobar Paez. Bilety: 10 zł.


godz. 21:00 Toruń Bass Gang: Badman Lighter!, Koniec Świata, ul. Podmurna 4

Na imprezie zagrają: Jaszczur Prjkt (live), Gorilla - Tekno Kolektyw, Bors - Toruń Bass Gang oraz DJ Resk - Toruń Bass Gang / Bad Bwoy Tune. Bilety: 10 zł.


godz. 22:30-5:30 6. Krzyżacka Nocka Autobusowa, zajezdnia autobusowa przy ul. Legionów 220

Toruński Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej zaprasza na 6 edycję Krzyżackiej Nocki Autobusowej. W tym roku zaplanowano przejazd autobusem Jelcz 120MM/1 #413 z toruńskiego MZK. Bilety: 30-40 zł. NIEDZIELA 15 września

godz. 10:00-18:00 Królowie Polscy a wolność w Toruniu!, Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, ul. Łazienna 16

Ostatnia okazja do zwiedzenia wystawy zorganizowanej w ramach II edycji międzymuzealnego projektu Miasto – Ludzie – Muzeum (Wolność) – sylwetki czterech królów polskich i ich działania na rzecz rozwoju i wolności Torunia. Bilety: sale ekspozycyjne: 12 zł normalny, 9 zł ulgowy.


godz. 10:00-18:00 Zapatrzeni w niebo. Dogonowie i ich sztuka, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, ul. Franciszkańska 9/11

Ostatnia możliwość obejrzenia wystawy poświęconej Dogonom – ludowi zamieszkującemu masyw Bandiagary w południowo-centralnej Afryce, zwanym „mistrzami drewna”, ich religii, sztuce, wiedzy kosmogonicznej i mitologii. Bilety: Sale ekspozycyjne 12 zł normalny, 9 zł ulgowy.


godz. 11:00 Wolny Jarmark Śniadaniowy, Rynek Nowomiejski

Na Jarmarku Śniadaniowym będzie można zakupić produkty naturalne, lokalne, przetworzone w sposób tradycyjny, domowy, bez sztucznych dodatków czy polepszaczy. Oprócz tego przewidziane są również ciepłe dania, które będzie można zjeść na miejscu. Organizatorzy zalecają wzięcie pojemników i toreb wielokrotnego użytku dla osób planujących większe zakupy. Wstęp wolny.


godz. 11:00-14:30 Rejs do Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce, Przystań AZS, ul. Jerzego Popiełuszki

Na rejs do Wielkiej Nieszawki zapraszają Toruńscy Flisacy. Start z Przystani AZS Toruń na zachodnim skraju bulwaru w Toruniu o godz. 11:00. Powrót planowany jest 3,5 godziny później. Na miejscu uczestnicy będą mieli ok. 1,5 godziny na swobodne zwiedzanie skansenu.


godz. 11:00-18:30 Ale Kosmos!, Dom Mikołaja Kopernika, ul. Kopernika 15/17

Przegląd filmów z gatunku klasyki amerykańskiej fantastyki filmowej z lat 50. Wyświetlone zostaną trzy filmy, po których, o godz. 17:00, odbędzie się spotkanie z antropologiem kultury dr hab. Dariuszem Brzostkiem, prof. UMK, entuzjastą kina SF, autorem monografii „Literatura i nierozum. Antropologia fantastyki grozy”. Bezpłatne wejściówki otrzymać można w kasie Domu Mikołaja Kopernika.


godz. 17:00 Stare Dobre Małżeństwo, Aula UMK, ul. Gagarina 11

Dla publiczności toruńskiej zagra Stare Dobre Małżeństwo - najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce. Bilety: 60-85 zł.


godz. 17:00 Rejsy z Toruńskimi Flisakami, Bulwar Filadelfijski

Rejsy odbywają się w godz. 17:00-21:00. Zbiórka na Bulwarze Filadelfijskim na wysokości bramy Żeglarskiej. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć: punkt widokowy na Kępie Bazarowej, plażę przy Zamku Dybowskim, Bulwar Filadelfijski, panoramę Starego Miasta, Winnicę, Port Zimowy. Bilety: 5-20 zł w zależności od przystanku.


godz. 17:00-19:00 Hokej na lodzie: KH Energa Toruń vs LOTOS PKH Gdańsk, Lodowisko Tor-tor, ul. gen. Józefa Bema 23/29

W niedzielę KH Energa Toruń zainauguruje walkę o punkty w Polskiej Hokej Lidze. Bilety: 14-20 zł.


godz. 20:00 Migawki - niedzielne kino eNeRDowskie, klub NRD, ul. Browarna 6

Nowy niedzielny cykl, w którym na pewien czas uczestnicy będą mogli przenieść się w świat fikcji. W programie pokaz filmu oraz w przerwach muzyka filmowa. Wstęp wolny.

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
693
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-09-11 19:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-12 17:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-13 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-19 16:30
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany