W trosce o wzrok dzieci

fot. www.torun.pl / Natalia Przytarska
„Toruń ma oko na dzieciaka” – tak brzmi nazwa programu polityki zdrowotnej wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci w wieku 5 lat. Uchwała o jego realizacji została przyjęta podczas 19. sesji Rady Miasta Torunia w dniu 18 czerwca 2020 r.
REKLAMA

Program pn. „Toruń ma oko na dzieciaka” dotyczy prowadzenia wczesnej diagnostyki wad wzroku u dzieci i wdrożenia właściwego postępowania terapeutycznego. Jest to rozszerzenie katalogu tzw. świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych. W ramach badania sprawdzone zostaną: ostrość wzroku, poprawność ustawienia gałek ocznych, badane będzie dno oka oraz wykryta ewentualna wada wzroku.

Szacuje się, że programem zostanie objętych w Toruniu ok. 1500 dzieci pięcioletnich rocznie (w sumie prawie 9000 w ciągu 6 lat). Oznacza to, że min. 80% dzieci w tym wieku zostanie zgłoszonych do programu przez swoich rodziców i opiekunów. Dzięki temu uda się zwiększyć wykrywalność wad wzroku u dzieci pięcioletnich o co najmniej 20%.

Roczny koszt realizacji tego programu wyniesie ok. 104 tys. zł,ale miasto stara się pozyskać 40 procent potrzebnej kwoty ze środków zewnętrznych Narodowego Funduszu Zdrowia.

Statystyki krajowe pokazują, że w ostatnich latach wzrasta odsetek dzieci krótkowzrocznych, osiągając poziom 20% populacji w wieku 20 lat. Według ocen specjalistów odpowiednia i wykonana jak najwcześniej (jeszcze przed rozpoczęciem przez dzieci nauki szkolnej) korekta wad wzroku może zapobiec opóźnieniom w rozwoju psychoruchowym dzieci oraz uchronić je przed problemami w nauce czytania i pisania.

Fot. Natalia Przytarska

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-09-19 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-24 15:00
miejsce
KLUB OD NOWA, Toruń, ul. Gagarina 37a
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-26 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-01 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany